KOMEMORACIJA BEZ TRAMPA I PUTINA: Danas u Aušvicu svet obeležava 80 godina od oslobađanja zloglasnog nacističkog logora

U teškom međunarodnom kontekstu, usled rata u Ukrajini, bez poziva ruskim oslobodiocima iz sovjetske armije i pod teretom poternice koju je Međunarodni krivični sud raspisao protiv izraleskog premijera Benjamina Netanijahua, svet se sprema da danas obeleži jubilarnu osamdesetu godišnjicu oslobađanja zloglasnog nacističkog logora Aušvic.

КОМЕМОРАЦИЈА БЕЗ ТРАМПА И ПУТИНА: Данас у Аушвицу свет обележава 80 година од ослобађања злогласног нацистичког логора

Arhiva Novosti

Popodnevnoj ceremoniji prisustvovaće 54 međunarodne delegacije. Doći će mnogi šefovi država i krunisane glave. Među njima su francuski predsednik Emanuel Makron, nemački kancelar i predsednik Olaf Šolc i Frank Valter Štajnmajer, britanski kralj Čarls Treći, kralj Španije Filip Šesti i kraljica Leticija, kralj Frederik i kraljica Meri od Danske, holandski Vilem Aleksander sa suprugom Maksimom, belgijski suveren Filip.

Biće tu i predsednici Austrije, Estonije, Bugarske, Italije, Mađarske, Malte, Moldavije, Slovenije, Slovačke, Finske… Među zvanicama su i premijeri Holandije, Irske, Švedske, Kanade. Biće prisutna i gradonačelnica Pariza An Idalgo.

S druge strane, predsednik SAD Donald Tramp neće doći. Američku delegaciju predvodiće specijalni izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof i sekretar za privredu Hauard Latnik. Imajući u vidu da su Poljaci otkazali gostoprimstvo ruskim oslobodiocima logora i da je predsednik Rusije Vladimir Putin proglašen personom non-grata, ambasador ove zemlje u Varšavi Sergej Andrejev je saopštio da komemoraciji neće prisustvovati ni ruske diplomate. Mnogo mastila iscurilo je i na polemiku oko toga da li bi izraelski premijer Netanijahu bio bezbedan u Poljskoj.

- Bio to premijer, predsednik ili ministar, ko god da dođe na ceremoniju u Aušvic, ima garanciju da neće biti uhapšen – saopštio je poljski premijer Donald Tusk, što je izazvalo dosta protesta, pa čak i manifestacije.

Na kraju, saopšteno je da neće doći ni Netanijahu, ni predsednik Isak Hercog. Izrael će predstavljati ministar obrazovanja Joav Kiš.

U okviru plana borbe protiv rasizma i antisemitizma, na obeležavanje osamdesete godišnjice oslobađanja zloglasnog logora biće poslato i tri stotine učenika iz francuske Oksitanije. Ovoga puta, neće biti govora političara. Glavni gosti biće pedesetak preživelih logoraša.

Istoričar Žak Fređ, kao direktor francuske Memorijalne ustanove za sećanje na Holokaust, ističe da se, kako vreme protiče, ovaj stravičan događaj sve više udaljava od svakodnevnog života i dublje ulazi u istoriju.

- Reč je verovatno o jednoj od poslednjih godišnjica sa šačicom preživelih. Posle toga se postavlja suštinsko pitanje, kako ćemo učiti o ovom istorijskm događaju bez živih svedoka – kaže Fređ.

Među onima koji su preživeli Aušvic, a koji su i dalje među nama, je i Parižanka Žinet Kolinka rođena Čerkaski, koja će 4. februara napuniti sto godina, i koja je svoja potresna svedočenja nedavno prenela za "Frans 24". Internirana je s ocem i bratom koje više nikada nije videla, a posle užasa iz koga je uspela da izvuče živu glavu, ova bivša logorašica pod brojem 78599, sa 20 godina bila je teška samo 26 kilograma. Danas ukazuje da antisemitizam ponovo raste.

- Bojim se da se to nikada neće primeniti – kaže Kolinka koja, i u ovim godinama, mladim Francuzima prenosi svedočanstva i opomene.

Slično misli i njena sunarodnica Zidit Elkan Erve.

- S mojom smrti, više neće biti živih sećanja na to šta se desilo – kaže ova devedeset devetogodišnja starica.

SEDAM HILjADA PREŽIVELIH

Kada su sovjetske snage stigle u logor u Osvjećim kojem su Nemci dali germansko ime Aušvic, na sedamdestak kilometara od Krakova u južnoj Poljskoj, 27. januara 1945. godine zatekli su oko sedam hiljada preživelih. Ovde je bilo zatočeno oko 1,3 miliona ljudi, a stradao je 1,1 milion, od kojih milion Jevreja. Među njima je bilo i 20.000 jugoslovenskih Jevreja. Svaki šesti Jevrejin ubijen u Drugom svetskom ratu pogubljen je u Aušvicu. U ovom logoru smrti ubijeno je i puno Poljaka (74.000), Roma (21.000), drugih nacionalnosti, ruskih zarobljenika i Jugoslovena među kojima najviše Srba.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MISLILA SAM DA NIKAD NEĆU OSVOJITI TITULU: Nova šampionka Melburna iskrena posle pobede nad prvom teniserkom sveta