IRANSKO KOPLJE ZA IZRAELSKU MERKAVU: Novi protivtenkovski raketni sistem Badr pruža asimetrično rešenje za oklopne ofanzive

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

01. 02. 2025. u 19:12

IRANSKE oružane snage pokazale su sposobnosti prenosnog protivtenkovskog raketnog sistema Badr u svom prvom javno dokumentovanom testu.

ИРАНСКО КОПЉЕ ЗА ИЗРАЕЛСКУ МЕРКАВУ: Нови противтенковски ракетни систем Бадр пружа асиметрично решење за оклопне офанзиве

Foto printskrin YouTube/NEWS MILITARY


Projektil je namenjen da obezbedi kopnenim jedinicama mogućnost da ugroze neprijateljski oklop na velikim udaljenostima, i ima mnogo zajedničkih karakteristika sa kineskim HJ-10 i američkim Džavelinom, poslednji se široko koristi na ukrajinskom ratištu.

Sistem je dizajniran da udari neprijateljska vozila u njihov gornji oklop, koji je obično mnogo slabije zaštićen, dok pruža napredne mogućnosti “ispali i zaboravi”. Iran je ranije postavio raketu Almas kalibra 130 mm sa takvim karakteristikama, iako manje težine Badra od 110 mm omogućava jednom vojniku da je nosi i rasporedi bez dodatnog osoblja ili podešavanja.

Razvijen 2010-ih, za stariji sistem Almas se dugo spekulisalo da ima uporedive sposobnosti sa izraelskim Spajkom i smatra se da je njegov razvoj imao koristi od proučavanja sistema Spajk koje je zarobila libanska paravojna grupa Hezbolah tokom svog jednomesečnog rata sa Izraelom u 2006. Hezbolah je prvi put primećen kako efikasno koristi projektil sličnih mogućnosti, verovatno Almasa, u januaru 2024, tokom sukoba sa izraelskim snagama.

Spekuliše se da je Iran dobio podršku od Kine ili Severne Koreje, koje su razvile veoma sofisticirane slične sisteme, u obrnutom inženjeringu od izraelskog Spajka.

Iranskim kopnenim snagama primetno nedostaju moderni glavni borbeni tenkovi, pri čemu većinu njegovih snaga čine američki tenkovi M60 i britanski tenkovi Čiftejn nabavljeni 1970-ih, a koji se odavno smatraju zastarelim. Obe klase tenkova su nadmašile T-62 i T-72 iračke vojske tokom iransko-iračkog rata, što potvrđuju izveštaji sa obe strane. Iran je 1980-ih i 1990-ih nabavljao tenkove T-62 iz Severne Koreje i T-72 iz Sovjetskog Saveza i Rusije, iako je njihov broj bio ograničen, a nabavljene varijante se danas smatraju daleko od vrhunskih.

Nedostatak modernih tenkova čini raspoređivanje sofisticiranih protivtenkovskih raketnih sistema posebno dragocenim za sposobnost iranskih kopnenih snaga da postave efikasnu odbranu, pri čemu se smatra da je delotvornost „Džavelina“ kada su ga ukrajinske snage koristile početkom 2022. povećala interesovanje za slične sistema. Zbog toga se može smatrati da široko rasprostranjena nabavka sistema Badr obezbeđuje isplativije sredstvo za odbranu iranske teritorije od ulaganja u moderne glavne borbene tenkove, uprkos dugogodišnjim spekulacijama da bi Iran mogao da naruči velike tenkove kao što su kineski VT-4 ili severnokorejski Čonma 2 postepeno ukida svoje zalihe iz doba hladnog rata.

militarywatchmagazine.com

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

VAZDUŠNI NAPAD: Tramp naredio vojni udar