MAKRON - BRANIĆEMO SE I ZAŠTITI: Francuski predsednik u prvim borbenim redovima u carinskom ratu

Dok predsednica izvršne vlasti Ursula fon der Lajen, ili Kir Starmer, premijer Velike Britanije koju su tarife "zakačile" sa samo deset odsto, pozivaju na spuštanje tenzija i pregovore s Vašingtonom, Francuski predsednik Emanuel Makron odmah je isukao "tešku artiljeriju", zapretivši recipročnim odgovorom.

МАКРОН - БРАНИЋЕМО СЕ И ЗАШТИТИ: Француски председник у првим борбеним редовима у царинском рату

Foto: EPA/ LUDOVIC MARIN

Makron je u carinskom ratu u prvim "borbenim" redovima, nešto slično kao u odnosu prema Moskvi oko rata u Ukrajini.

Francuska će, istina, pregovarati, ali i istovremeno diže ton. Makron je u prvi plan stavio odlučnost i poruku da neće sedeti skrštenih ruku.

- Branićemo se i zaštiti. Svi alati su na stolu – kazao je stanar Jeliseja u najavi odgovora Amerikancima.

Nije želeo da građanima servira ružičastu varijantu, da uverava da će sve biti u redu, već je otvoreno stavio do znanja da će posledice biti ozbiljne.

- Jedna stvar je sigurna, ovom odlukom, američka privreda i Amerikanci, bez obzira na to da li se radi o preduzećima ili građanima, izaći će slabiji i siromašniji nego dan ranije – kazao je Makron, pozvavši ujedno na evropsko jedinstvo u nastupu prema Donaldu Trampu.

Francuski šef države je otišao i korak dalje, pa je francuske firme pozvao da u ovom trenutku ne investiraju u SAD, što će biti dosta teško bez značajne državne pomoći, imajući u vidu da je tržišnu utakmicu, poslovne interese i upravljanje radnim mestima komplikovano kanalisati na ovaj način. Slično je reagovao i resorni ministar.

- Ne treba da dozvolimo da nas nadigraju. Moramo da budemo solidarni. Tokom faze pregovora, ako neka velika francuska firma prihvati da otvori pogone u SAD, biće to poen za Amerikance. Pozivamo na patriotizam, jer smo u trenutku konfrontacije velikih blokova na planeti – istakao je Erik Lombar.

Ministar najavljuje da će ostati planirani izdaci u budžetu i sa sada predviđenim manjim prilivom sredstava, što će neminovno dovesti do pada BDP, ali da neće ostaviti firme na vetrometini odluka iz Vašingtona. Povećanje poreza bi u takvim situacijama bilo jedno od rešenja da bi se obezbedila ekonomska stabilnost zemlje, ali ministar obećava da ih neće podizati. Naročita opasnost je od masovnih otkaza.

- Izvozimo u visini od 50 milijardi evra godišnje u SAD. Može da dođe do teških posledica u vidu gubitka nekoliko stotina hiljada radnih mesta – upozorio je predsednik Udruženja poslodavaca (MEDEF) Patrik Marten.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAŽI ŽIKI: Japanski horoskop je prorekao Trampov uspeh