RIM TREBA DA OTVARA NOVA TRŽIŠTA U LATINSKOJ AMERICI: Italijanska premijerka smatra da njena zemlja treba da se okrene delu Istoka i Trampov

Milica Ostojić

05. 04. 2025. u 09:13

„Nije tragedija i ne odlučiti se na odmazdu“, poručula je Italijanska premijerka Đorđa Meloni, posle sastanka sa ministrima po objavljivanju novih carinskih kvota za EU. Na TV-u, ona je objasnila, savetujući da treba pregovarati, jer „nije reč o tragediji i ne treba pothranjivati paniku“.

РИМ ТРЕБА ДА ОТВАРА НОВА ТРЖИШТА У ЛАТИНСКОЈ АМЕРИЦИ: Италијанска премијерка сматра да њена земља треба да се окрене делу Истока и Трампов

FOTO: AP/Tanjug

Od italijanskog ukupnog izvoza, 10 odsto je u SAD, i, uverava Melonijeva, to neće prestati. Ostali deo torte može da se diversifikuje i Vlada na tome već radi. Možemo da se okrenemo prema Istoku i Merkosuru. Sporazum o saradnji slobodnog kretanja robe i usluga sa četiri zemlje Latinske Amerike, Argentinom, Brazilom, Urugvajem i Paragvajem, potpisan je lane, očekuje se ratifikacija na evropskom Parlamentu. Merkosur može da ima za italijanski izvoz značajne prednosti u sektoru industrije i poljoprivrednih proizvoda bez, ili sa malim carinskim tarifama, i tako postane dobar strateški korak.

     Sporazum predviđa da u deset godin Merkosur oslobodi 90 procenata uvoza evropskh industrijskih dobara i 93 procenta poljoprivrednih proizvoda, redukujući progresivno carinske barijere. Tako bi Italija mogla da uživa značajne koristi posebno u sektoru mehanike, metalne i farmaceutske industrije. U 2024. godini je iz zemalja Merkosura EU uvezla 35,6 procenata poljoprivrednih proizvoda, a Italija je prodala u te zemlje, pre svega, vozila za transport, hemijske i farmaceutske proizvode.

    Očekuju se naredni koraci EU, Melonijeva je dala do znanja kako je usklađivanje sa EU trajalo veoma kratko i primetila da je „moguće da italijanska strategija i evropska nisu u perfektnoj podudarnosti“. Rim će izneti svoje predloge u EU da bi ih podelio sa drugim partnerima, ali je izvesno da je stav „ne carine sa drugim carinama“, jer bi to moglo da donese veći problem italijanskoj ekonomiji kao i odnosima van državnih granica. Treba otvoriti jasnu i otvorenu diskusiju sa SAD da bi se skinule tolike carine, a ne uvećavati ih pogrešnim odgovorima EU.

     Skeptizam je bio i ostao prema otvaranju tržišta ka Kini, jer to nije očigledna namera EU. Zato se u planovima Rima i ne pominje takva opcija, koja bi i dodatno komplikovala odnose sa Vašingtonom.

Lane je razmena SAD i Italije dostigla je 90,7 milijardi evra, od kojih 64,8 italijanskog u Ameriku i  25,9 američkog izvoza u Italiju. Sa 39 milijardi, Rim je zabeležio vertikalni porast u poslednjih deset godina, a SAD su broj jedan italijansko tržište izvan zemalja EU, sa 10,5 procenata ukupnog izvoza u svet, što je rezultat istorijskog odnosa između dve države.  

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TUKAO ME JE I PONIŽAVAO OD PRVOG TRENINGA! Damir Dokić je umro, ovo je ćerka Jelena rekla o njemu