NIŠTA OD AMERIČKOG LOVCA F-47: Evo kako je Kina srušila Trampov san
PREDSEDNIK Donald Tramp zna da će njegovo povećanje carina na kinesku robu na 145 odsto povećati prednost u trgovinskom ratu, ali Peking takođe drži čvrstu kontrolu nad materijalima koji su kritični za odbrambenu industriju Sjedinjenih Država.

Foto Tanjug/AP
Kina je 3. aprila prvi put odgovorila na Trampovu početnu salvu od 54 odsto na svoj izvoz tako što je postavila ograničenja izvoza na elemente retke zemlje, koji su ključni za borbene avione koji će činiti okosnicu nove generacije flote američkog ratnog vazduhoplovstva.
Nakon dogovora sa Boingom, Tramp je reklamirao F-47 kao naslednika F-22 Reptora. Ali održivost američkog programa Next Generation Air Dominance (NGAD) u velikoj meri zavisi od materijala koje Kina proizvodi.
Oni uključuju sedam kategorija srednjih i teških elemenata retke zemlje, uključujući samarijum, gadolinijum, terbijum, disprozijum, lutecijum, skandijum i itrijum (samarium, gadolinium, terbium, dysprosium, lutetium, scandium and yttrium).
-Oni su definitivno “strele u tobolcu” Pekinga koji pomažu Kini da odgovori na ove sve veće tarife, rekao je Tom Brejdi, profesor prakse na Rudarskom fakultetu u Koloradu.
-Disprozijum je kritičan za upotrebu u magnetima visoke temperature, rekao je on za Newsweek. „Mlaznim motorima i sličnim stvarima su potrebni magneti visoke temperature koji održavaju taj magnetni kvalitet na veoma visokim temperaturama.
Itrijum je neophodan za prevlake mlaznih motora na visokim temperaturama, visokofrekventne radarske sisteme i precizne lasere. Takođe omogućava termičke barijere na lopaticama turbine da spreče topljenje avionskih motora u toku leta.

Foto printskrin X@ArthurMacwaters
KINESKA KONTROLA IZVOZA
Ovi minerali su potrebni za magnete i aktuatore visokih performansi. Metali poput titanijuma, volframa i niobijuma su takođe neophodni za strukturnu čvrstoću, otpornost na toplotu i skrivene premaze.
-Kineska kontrola izvoza ključnih srednjih i teških retkozemnih elemenata predstavlja značajan rizik za američku nacionalnu bezbednost, odbrambenu proizvodnju i visokotehnološku industrije“, rekao je Džejmi Andervud iz konsultantske kuće SFA-Oxford u saopštenju za javnost od 5. aprila.
On je primetio kako su elementi na kineskoj listi potrebni za trajne magnete visokih performansi za napredne raketne sisteme i oružje usmerene energije.
Na njih se oslanja ne samo odbrambena industrija; oni podupiru stvaranje kompjuterskih čipova i električnih automobila. Taj potez Kine znači da može ograničiti izvozne dozvole koje izdaje, dajući joj oružje jednako onome napravljenom od minerala koje kontroliše, a koje je ranije posedovala.
Kina je 2010. zaustavila izvoz retkih zemalja u Japan nakon tenzija između zemalja nakon sudara čamaca u spornim vodama u blizini ostrva Senkaku. U julu 2023. Kina je ograničila izvoz galijuma i germanijuma, koji se koriste u čipovima, radarima i satelitima, što je viđeno kao odgovor na američka ograničenja prodaje i transfera tehnologije.
Galijum je ključan za poluprovodnike i mikročipove za odbranu i potrošačku elektroniku, napredne radare, komunikacione sisteme, veštačku inteligenciju (AI) i satelitsku i svemirsku tehnologiju.
-Ova situacija u svetu se verovatno stvara oko 15 godina, rekao je Harvi Kej, izvršni direktor US Critical Materials, koji je potvrdio na svojoj lokaciji Sheep Creek u Montani najkvalitetnija nalazišta retkih zemalja i galijuma.
-Odjednom kritični minerali, retke zemlje su geopolitičko oružje, i to je ozbiljno, rekao je on za Newsweek.
On je rekao da SAD danas plaćaju cenu što su dozvolile Kini da ukrade prednost u razvoju i preradi kritičnih minerala. Iako su u Sjedinjenim Državama bila obećavajuća nalazišta, Kina je preplavila tržište, snizivši cene i uljuljkavši kompanije da kupuju kineske minerale.
Dominantna u proizvodnji teških retkih zemalja, Kina takođe kontroliše većinu svog rudarstva u zemlji u Mjanmaru.
-Kinezi su, u smislu Inicijative „Pojas i put“, koristili njihovu preradu i snabdevanje kao geopolitičko oruđe, rekla je Kej, misleći na kinesku dugoročnu globalnu infrastrukturnu strategiju usvojenu 2013. Stisak koji Kina takođe ima na preradu minerala van zemlje stvorio je „kritičnu situaciju ovde u Sjedinjenim Državama“.
„UČINITE AMERIKU PONOVO NEZAVISNOM OD KRITIČNIH MINERALA“
Bela kuća je izuzela kritične minerale iz svojih tarifa. Međutim, potez Kine da ograniči pristup svojim mineralima fokusirao je umove na potencijal u SAD da nadoknadi manjak u zemlji.
Tramp je 20. marta potpisao izvršnu naredbu za koju je rekao da će podstaći američku proizvodnju minerala, pojednostaviti izdavanje dozvola i poboljšati nacionalnu bezbednost u koordinaciji sa Nacionalnim savetom za dominaciju energije.
Prema nalogu, Zakon o odbrambenoj proizvodnji koristio bi se i za proširenje kapaciteta domaće proizvodnje minerala. U naredbi se navodi da 70 odsto retkih zemlja u SAD dolazi iz Kine, ali i da Iran i Rusija kontrolišu velika nalazišta minerala.
Kej je rekao da će potez Trampove administracije pomoći u nastojanju da se obezbedi suverenitet kritičnih minerala i retkih zemalja za odbranu domovine.
-Da upotrebim neke od reči trenutne administracije, mogli biste reći “učinite Ameriku ponovo nezavisanom od kritičnih minerala“, rekao je on.
newsweek.com
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo

TRAMP TVRDI: Sjedinjene Države imaju tajno superoružje moćnije od svega viđenog do sada!
10. 04. 2025. u 18:00

"RECITE MI..." Tramp se nagnuo ka Porošenku, pa mu postavio pitanje koje ga je ostavilo u čudu
AMERIČKI lider Donald Tramp je tokom svog prvog predsedničkog mandata pitao bivšeg ukrajinskog lidera Petra Porošenka o tome da li je Krim Rusija.
13. 04. 2025. u 15:45

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

PRAVAC BEOGRAD: Hrvatski pevač posle hapšenja stigao u Srbiju - Mile Kekin došao dan posle skandala
MILE Kekin je uhapšen u petak ujutru, a posle ispitivanja u USKOK-u pušten je na slobodu, nakon što je izneo svoju odbranu.
12. 04. 2025. u 20:23
Komentari (0)