ORUŽJE KOJE LETI BRZINOM ASTEROIDA Na velika vrata: Amerika i Britanija ulaze u hiperzvučnu trku sa Rusijom i Kinom (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

16. 04. 2025. u 21:33

SJEDINjENE Američke Države i Velika Britanija ubrzavaju razvoj svoje hiperzvučne tehnologije za koju tvrde da je sposobna da postigne brzine veće od 27.000 km/h, odnosno čak 22 maha – dakle brže nego što se kreću neki asteroidi.

ОРУЖЈЕ КОЈЕ ЛЕТИ БРЗИНОМ АСТЕРОИДА На велика врата: Америка и Британија улазе у хиперзвучну трку са Русијом и Кином (ВИДЕО)

Foto printskrin YouTube/rocket lab

U epicentru ovog “revolucionarnog poduhvata” nalazi se kompanija Rocket Lab, čiji se napredni sistem HASTE (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron-HASTE) promoviše kao ključni alat u modernizaciji vojnih kapaciteta ove dve zapadne zemlje.

HIPERZVUČNI UGOVOR VREDAN MILIJARDE

U okviru američkog programa EWAAC (Enterprise-Wide Agile Acquisition Contract) vrednog čak 46 milijardi dolara, Rocket Lab je izabran da razvija i testira nove tehnologije koje će, kako navode “oblikovati budućnost ratovanja”. Ugovori su dizajnirani da ubrzaju proces testiranja i usvajanja naprednih sistema, sa fleksibilnim rokovima do 2031. godine.

Paralelno, Rocket Lab je uključen i u britanski program razvoja hiperzvučnih sposobnosti (HTCDF) gde kompanija inkasira 1,3 milijarde dolara, što im daje pristup ekskluzivnim ugovorima za lansiranje testnih letova, integraciju sistema i inženjersku podršku za hipersonične tehnologije.

RAKETA HASTE – “ORUŽJE BUDUĆNOSTI”

Glavni adut kompanije Rocket Lab-a je platforma HASTE – modifikovana verzija rakete Electron, napravljena za testiranje hiperzvučnih letelica i motora. HASTE koristi laganu karbonsku strukturu i 3D štampane motore Rutherford, ali umesto klasične orbitalne faze poseduje gornji stepen posebno dizajniran za hiperzvučne testove.

Raketa HASTE može da nosi teret od 700 kg i dostiže brzine od 7,5 km/s (22 maha), simulirajući realne uslove za testiranje hiperzvučnih motora, jedrećih letelica i balističkih putanja. Do sada je uspešno lansirana u više navrata sa američke istočne obale, o čemu smo već izveštavali.

GEOPOLITIČKI ZNAČAJ

U eri kada Kina i Rusija apsolutno dominiraju u razvoju hiperzvučnog oružja, partnerstvo SAD i Velike Britanije sa Rocket Lab-om predstavlja još jedan pokušaj zapadnog sveta da sustigne istok. Na zapadu počinju da shvataju kako brži, češći i jeftiniji testovi moraju biti prioritet, a HASTE tvrdi da omogućava upravo to – visoku frekvenciju lansiranja uz “relativno niske troškove”.

Prema motivišućim rečima osnivača i generalnog direktora Rocket Lab-a, Sira Pitera Beka:

„Uspeli smo da spojimo brzinu, preciznost i efikasnost u jednoj platformi. HASTE je dokaz da hiperzvučna budućnost nije daleko – već je počela.“

Kao i za svako oružje do sada, i za ovo važi ista najava: Iz Rocket Lab-a se nadaju da će upravo njihovo rešenje, uz sredstva poreskih obveznika SAD i UK, promeniti tok globalne vojne ravnoteže. Sa najavom projektila koji lete brzinom većom od nekih asteroida, granica između naučne fantastike i stvarnosti postaje sve tanja na zapadu.

Podsetimo, da Ministarstvo odbrane SAD ne sedi skrštenih ruku, govori podatak da trenutno imaju aktivnih oko 70 programa fokusiranih na razvoj oružja i letelica koji mogu da lete i manevrišu hipersoničnim brzinama.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO? Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema patriot Ukrajini

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini

TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.

19. 07. 2025. u 10:22

Komentari (0)

NOVA SEZONA, ISTI CILJEVI: Zvezda započinje odbranu titule pred svojim navijačima, novajliji se ne piše dobro u Beogradu