HENRI KISINDŽER UPOZORAVA, DA LI BAJDEN SLUŠA: Rat između SAD i Kine bi mogao da uništi čovečanstvo

Новости онлине

02. 05. 2021. u 22:29

BIVŠI američki državni sekretar u doba predsednika Ričarda Niksona, legendarni Henri Kisindžer, upozorio je da rivalstvo između Amerike i Kine nosi više rizika od Hladnog rata sa Sovjetskim Savezom i da bi rat između te dve supersile mogao da dovede do uništenja čovečanstva.

ХЕНРИ КИСИНЏЕР УПОЗОРАВА, ДА ЛИ БАЈДЕН СЛУША: Рат између САД и Кине би могао да уништи човечанство

Foto: Depositphotos

Prema rečima 97-godišnjeg Kisindžera, uz pretnju nuklearnog oružja pojavila se opasnost koju predstavlja veštačka inteligencija. On smatra da to može da dovede do „sudnjeg dana“.

Početkom 1970-ih godina, kada je Sovjetski Savez bio glavni neprijatelj Amerike, Kisindžer je razvio program za normalizaciju odnosa između SAD i Kine s ciljem da „primora“ Kremlj da troši više sredstava na osiguravanje bezbednosti istočnih granica. Politika bivšeg predsednika Donalda Trampa, koju je gotovo u svim aspektima potvrdio novi predsednik Džo Bajden, poništio je rezultate politike saradnje sa Kinom.

PRETNjA „SUDNjEG DANA“

Govoreći na forumu za međunarodne poslove „Sedona“, bivši šef američke diplomatije je krizu u odnosima sa Kinom nazvao „najvećim problemom za Ameriku i svet“.

-Prvi put u istoriji postoji šansa da čovečanstvo prestane da postoji. Stvorili smo tehnologiju koja nadmašuje sve što smo mogli da zamislimo pre 70 godina- izjavio je Kisindžer nakon reči šefa Pentagona Lojda Ostina da će se „sledeći veliki rat značajno razlikovati od prethodnih koje su Amerikanci ranije vodili“.

Kisindžer se složio sa tom tvrdnjom. Podsetio je da je nuklearno oružje tokom sovjetsko-američke konfrontacije služilo kao ozbiljna pretnja.

Kako je rekao, sada je nuklearnoj tehnologiji dodata veštačka inteligencija, a SAD i Kina su lideri u toj sferi. To još više približava pretnju „sudnjeg dana“, upozorava Kisindžer.

Foto: EPA

Henri Kisindžer

Korišćenje visokih tehnologija u oblasti veštačke inteligencije znači da čovek i mašina postaju partneri i da mašine mogu da steknu sposobnost donošenja sopstvenih odluka, smatra on.

-Tokom vojnog sukoba između visokotehnoloških sila, to povlači kolosalne posledice- uveren je Kisindžer.

KAKO PRISTUPITI KINI?

Američki diplomata je svoje statove o aktuelnim američko-kineskim odnosima izneo u intervjuu za nemački list „Velt“. Kisindžer je pozvao zapadne vlade za spreče uspon Kine, ali da u isto vreme održavaju mir između Pekinga i Vašingtona.

Prema njegovim rečima, Amerika bi trebalo da ostvari velika dostignuća u oblasti veštačke inteligencije i ne dozvoli dominaciju Kine na tom polju. Teoretski, obe strane imaju mogućnost da pobede u trci, smatra on. Međutim, kako je rekao, one moraju da ograniče svoje ambicije nekakvim dogovorom.

Sjedinjene Američke Države bi trebalo da imaju pouzdana odbrambena sredstva, dodao je Kisindžer.

-Ali bi u svetu visoke tehnologije Sjedinjene Američke Države trebalo da teže koegzistenciji- smatra bivši državni sekretar.

Istovremeno, Kisindžer kaže da je neophodno uputiti kritiku i Evropskoj uniji. Prema njegovim rečima, ako Evropa bude koristila američko-kineske nesuglasice, to će dovesti do pogoršanja konfrontacije i produbljivanja krize.

-Nisam pristalica krstaškog rata protiv Kine, sa njom moramo da postignemo međusobno razumevanje- rekao je inicijator jedne od najvećih političkih senzacija 1970-ih godina – Niksonove neočekivane posete Kini i njegovog sastanka sa Mao Cedungom.

DA LI ĆE BAJDEN POSLUŠATI KISINDžEROVE SAVETE?

Prema pisanju ruskih medija, postavlja se pitanje da li je trenutni šef Bele kuće spreman da sledi preporuke poznatog analitičara.

Prokineski mediji na Zapadu podsećaju da je konfrontacija između SAD i Kine dostigla krizne razmere za vreme bivšeg predsednika Donalda Trampa. Aktuelni predsednik Džozef Bajden mogao je da stabilizuje situaciju, ali je on, ignorišući najopasnije aspekte toga, nastavio politiku svog prethodnika, navode mediji.

List „Saut Čajna morning post“ piše da je Bajden prošle nedelje održao govor u kojem je režim u Kini nazvao autoritarnim. Predsednik je pozvao zakonodavce da odobre ogromne sume novca za nadmetanje sa Kinom.

Očigledno, Kisindžerovi saveti ne odgovaraju trenutnom američkom establišmentu, piše medij i ističe da je u Americi raspoloženje sada drugačije.

rs.sputniknews.com

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ALTA banka donirala paketiće za dečje osmehe: Mališani iz Sremčice i Dečjeg sela uživali u iznenađenju i druženju