POSLEDNJI TRENUCI TOLSTOJEVOG JUNAKA: Ovako je nastradao pukovnik Rajevski, uskoro premijera filma
SLAVNI pukovnik Nikolaj Nikolajevič Rajevski (1839-1876) svoje srce ostavio je kao dobrovoljac u borbi protiv Turaka u Gornjem Adrovcu kod Aleksinca.

Foto:autori filma
Upravo će u ovom mestu 5. juna, biti dugo očekivana premijera igrano-dokumentarnog filma kruševačkog autora Gorana Erčevića o 16 poslednjih dana junaka Tolstojevog romana „Ana Karenjina“. Ne slučajno, jer će se tada obeležiti 147 godina od pogibije ruskog oficira.
Iako vrlo mlad, Rajevski je ostvario zavidno ime u vojski. Pokazao se kao dostojan i odlikovan unuk generala po kome je dobio ime, heroja Otadžbinskog rata 1812. godine. Ratovao je kod Taškenta, bio misionar Saveza za Balkan i Srbiju. Poslednji dani u našoj zemlji predstavljaju njegov drugi boravak na ovim prostorima, budući da su sačuvana pisma koje je pisao tokom 1867.godine, u Čačku i u Beogradu.
- Rajevski je sa više hiljada ruskih dobrovoljaca došao da se bori u Srpsko-turskom ratu – predočava za „Novosti“ režiser Goran Erčević. - Predstavili smo i retrospektivu života, odrastanja, školovanja i vojničke karijere pukovnika Nikolaja N.Rajevskog pre dolaska u našu zemlju,a fokus je na njegovim poslednjim danima, u Srbiji. Držali smo se istorijskih činjenica, a u fokusu su nam humana dela.
Osim što je pokazao nesebičnost i požrtvovanje u samoj borbi, pokazivivao je je odvažnost i van vojnih dužnosti. Spasavanje sveštenika Simeuna Petrovića i njegove ćerke kod Đunisa je jedan od tih primera. Posebno mesto u filmu posvećeno je Ruskoj (Šarenoj) crkvi ili Crkvi ljubavi u Gornjem Adrovcu. Bogomolja je kapo metog manastira Sveti Roman podignuta u jesen 1903. zahvaljujući sredstvima Marije Rajevske, snaje pukovnika, dok je crkveno imanje kupila kraljica Natalija ObrenovićNekoliko dana je pukovnik počivao u porti Manastira Sveti Roman, da bi njegovo telo u pratnji majke, bilo preneto u Sabornu crkvu u Beogradu. Kralj Milan prisustvovao je opelu, koje je uz najveće crkvene i vojne počasti držao prvi srpski mitropolit Mihailo.
Po legendi, Rajevski je neposredno pred pogibiju rekao da ako strada, njegovo telo vrate u Rusiju,ali da mu srce ostave u Srbiji. Tako je srce, prema verovanju ostalo u manastiru Sveti Roman u Đunisu. I ovo je samo jedno od desetine mesta gde je stigla Erčevićeva kamera.Snimalo se i na Krimu, u Aleksandrovcu, Kruševcu, Smederevu, Šarganu, Beogradu.
- Prvi kadrovi su pali 2016.godine,ali su nas neke okolnosit,poput epidemije sprečile da dovršimo film,sve do sada - kaže za „Novosti“ Goran Erčević. - Ostvarenje je i produkciono bilo zahteno,kao i samo snimanje. Ruska ambasada omogućila nam jekorišćenje dragocenih arhiva u toj zemlji,a ceo poduhvat je imao blagoslov tadašnjeg patrijarha SPC, Irineja.
AKTERI FILMA
BROJNI poznati glumci igraju u filmu „Voda-Poslednji dani pukovnika Rajevskog“, a producentima je podršku pružilo i više lokalnih samouprava. Glavna uloga u igrano-dokumentarnom ostavrenju poverena je prvaku Kruševačkog pozorišta, Dejanu Tončiću, a u filmu igraju i brojni drugi kruševačke glumci poput Vojina Ćetkovića i Branislava Trifunovića. Među glumcima su i Ivan Vuković, Vladimir Jocović, Bojan Cvetković, Milan Paović,koji je i producent. Narator je Dušan Jović. Scenario je pisao novinar Slobodan Cenc, a muziku komponovao Miroljub Aranđelović Rasinski.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)