NAJTEŽE BILO SA ZLATNIM SLOVIMA: Akademik Aleksandar Kostić za "Novosti" o digitalizaciji Miroslavljevog jevanđelja
DIGITALNA verzija Miroslavljevog jevanđelja, najstarijeg sačuvanog srpskog ćiriličkog rukopisa koji se nalazi na Uneskovoj listi "Pamćenje sveta", nedavno je predstavljena u Kraljevskoj biblioteci u Kopenhagenu, u organizaciji Ambasade Srbije u Danskoj i Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju i uz učešće Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).
Projekat digitalizacije je pre tri godine realizovao Audiovizuelni arhiv i centar za digitalizaciju Srpske akademije nauka i umetnosti (AVA SANU). Upravo u AVA SANU digitalizacija Miroslavljevog jevanđelja obavljena je kamerom Phase One, danske kompanije, koja se smatra najboljom kamerom za digitalizaciju kuturnog nasleđa.
- Događaj je bio veoma posećen - kaže nam akademik Aleksandar Kostić, upravnik Audiovizuelnog arhiva i centra za digitalizaciju SANU, koji je govorio na promociji. - Posetioci su bili impresionirani kada su videli snimke Miroslavljevog jevanđelja. Oni nemaju slično nasleđe. Možda imaju knjigu pisanu na latinskom, ali ne i na svom jeziku.
Miroslavljevo jevanđelje digitalizovano je na osnovu Sporazuma o saradnji Ministarstva kulture, Narodnog muzeja (koji ga čuva), Narodne biblioteke Srbije (u čijoj je nadležnosti) i SANU. Digitalizovani su 323 inicijala i iluminacije i napravljeno 1.557 snimaka. Projekat je vodio Branislav Vojnović, stručni savetnik AVA SANU.
- Pripreme za digitalizaciju trajale su više od mesec dana. Snimanje je obavljeno u posebno prilagođenoj prostoriji Narodnog muzeja i trajalo je od jula do septembra 2021. - kaže akademik Kostić. - Jevađelje je snimljeno u pet varijanti: obe strane s dva svetla, svaka strana s dva i jednim svetlom i inicijali i iluminacije s dva i jednim svetlom. Pored snimaka Jevanđelja, digitalizovana je celokupna postojeća foto-dokumentacija prethodnih intervencija na rukopisu, kao i dva dosad izdata fototipska izdanja najstarijeg sačuvanog srpskog pisanog spomenika. Napravljeno je oko 4.000 snimaka. SANU je ovaj posao obavio bez naknade, jer učešće u ovom projektu smatra doprinosom očuvanju našeg kulturnog nasleđa.
Miroslavljevo jevanđelje ispisnao je na dvolistima pergamenta i sadrži 181 list (362) strane. Na skoro svakoj strani nalaze se raskošni inicijali i iluminacije veličine do 20 centimetara, od kojih su neke ukrašene zlatom.
Još čekamo 166. list
STRANICA Miroslavljevog jevanđelja, koju Rusija treba da vrati Srbiji, takozvani Petrogradski list, biće digitalizovana kada i ako stigne. Rusija i Srbija su 2020. potpisale sporazum o razmeni 166. lista za šest slika Nikolaja Reriha, koji je ratifikovala ruska Duma. Taj sporazum još nije realizovan, a specijalni predstavnik predsednika Rusije za međunarodnu saradnju u oblasti kulture Mihail Jefimović Švidokoj je nedavno u razgovoru za "Novosti" rekao da se čeka svečani trenutak za razmenu i da se nada da će se to uskoro dogoditi.
- Od početka smo znali da će biti ozbiljnih problema sa snimanjem zlata i sa dubinskom oštrinom zato što knjiga nije razvezana. Zlato je metal i veoma je teško podsetiti osvetljenje. Oko mesec dana smo eksperimentisali. Snimke test karte smo internetom slali u Dansku i tek kad su po svim parametrima dobili najvišu ocenu, započeli smo snimanje - ističe akademik Kostić.
On pojašnjava i da je Branislav Vojnović nalazio nova rešenja za snimanje:
- Tražili smo da se soba u kojoj se digitalizuje Jevanđelje ofarba u tamnosivo, da se na plafon postavi led-panel od pet vati. Morali smo da vodimo računa, jer stranica ne sme da se izlaže svetlosti duže od nekoliko sati. Gospodin Vojinović je napravio uređaj koji je sinhronizovao kameru sa svetlećim telima. Dva svetla su se palila pritiskom na papučicu i kad kamera okine, posle dve sekunde jedan panel se ugasi, a kamera ponovo okine i napravi snimak sa jednim svetlom. Kad se oba svetleća panela ugase, pali se led-panel od pet vati na plafonu. Nije bilo lako, ali naučili smo kako se snima srednjovekovni rukopis na pergamentu koji najčešće nije ravan, a ne smete da stavite optičko staklo.
Snimanja i fototipska izdanja
MIROSLAVLjEVO jevanđelje je do 1896. bilo u biblioteci manastira Hilandar, kada je poklonjeno kralju Aleksandru Obrenoviću, koji ga je preneo u svoj dvor. Već sledeće godine, Ljubomir Stojanović u Beču izdao je fototipsko izdanje sa 40 strana u boji u originalnoj veličini, dok su ostale strane štampane u crno-beloj tehnici uz crvene aplikacije. Narodni muzej u Beogradu je 1964. snimio sve inicijale i iluminacije, ali su ti snimci lošeg kvaliteta. Fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja objavili su 1998. "Službeni list" i "Dosije". Priprema i štampa ovog izdanja obavljene su u Johanesburgu, a nije poznato gde su originalni slajdovi. Reprodukcije Jevanđelja u ovom izdanju donekle odstupaju od originala zato što rukopis nije bio razvezan prilikom snimanja, već su strane ujednačavane u fotošopu. Jevanđelje je snimljeno i 1998, posle konzervacije i ti snimci pojavljuju se na sajtu Kongresne biblioteke u Vašingtonu, ali nije poznato kako su tamo dospeli.
Jevanđelje ni ovog puta nije razvezano.
- Osećali smo veliku odgovornost i zato nismo hteli da imamo fizički kontakt sa knjigom - priča nam detalje akademik Kostić. - Predstavnik Narodne biblioteke je natezao stranice knjige da bi se što bolje videli delovi koji su ušli u povez, a sve vreme je uz nas bio neko od zaposlenih u Narodnom muzeju.
Po završetku snimanja, napravljene su tri kopije koje su predate Narodnom muzeju, Narodnoj biblioteci Srbije i Ministarstvu kulture.
- U sporazumu je navedeno da svi potpisnici digitalizovani materijal mogu da postave na sajt, ali u rezoluciji koja je neupotrebljiva za štampu - kaže Kostić. - Problem je kako smanjiti snimak od 700 megabajta na dva, a da ostane kvalitetan. Najvažnije je da je vredan kulturni spomenik digitalizovan na način koji će ga trajno sačuvati i omogućiti njegovo proučavanje bez potrebe da se koristi originalni rukopis. Pripremamo sajt na kome će pored snimljenog materijala, biti raščitan prepis, prevod na srpski i engleski jezik, uz naznaku o danima čitanja pojedinih delova ovog evangelistara.
Preporučujemo
U ČAST MIHAJLA PUPINA: Naučni skup u SANU povodom 170 godina rođenja
27. 11. 2024. u 14:11
PREMINUO AKADEMIK DEJAN DESPIĆ: In memoriam - Odlazak velikog kompozitora
18. 11. 2024. u 13:47
(MAPA) OVOG DATUMA STIŽE PRAVA ZIMA I NAJHLADNIJI PERIOD! Ivan Ristić za "Novosti" otkriva: Biće još snega, dolazi hladan arktički vazduh
CELA Srbija okovana je snegom, a meteorolog Ivan Ristić za "Novosti" kaže da nas tek očekuje prava zima.
24. 12. 2024. u 14:46
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
STIŽE POLITIČKI POTRES? Evo ko vodi u anketama za novog nemačkog kancelara
ALIS Vajdel, liderka desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), prema poslednjim anketama, preuzela je vođstvo ispred Fridriha Merca, lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
24. 12. 2024. u 12:17
Komentari (0)