ZLATAR NOVI REZERVAT PRIRODE: Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo postupak da ova planinska lepotica dobija poseban status (FOTO)

Dragana Matović

25. 12. 2024. u 07:00

NA Zlataru sve je zlatno: livade, padine koje "šaraju" četinare, sunce koje se u prirodi kupa, med...

ЗЛАТАР НОВИ РЕЗЕРВАТ ПРИРОДЕ: Министарство заштите животне средине покренуло поступак да ова планинска лепотица добија посебан статус (ФОТО)

Tanjug

Sačuvao je i autentičnost: savremeni graditelji ovde poštuju drvo i kamen. Zato je Ministarstvo zaštite životne sredine izradilo Nacrt uredbe o proglašenju i praktično pokrenulo postupak proglašenja dela ove planine specijalnim rezervatom prirode i to na delu koji pripada opštinama Prijepolje i Nova Varoš.

Predlog je potekao iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije. Po njemu, specijalni rezervat "Zlatar" prostiraće se na 7.864 hektara. Nepregledne šume činiće gotovo 80 odsto teritorije, a izdvojene su posebne prostorne celine sa režimom zaštite prvog, drugog i trećeg stepena.

Tanjug

 

Dva lokaliteta Velika Merica i Velika stena u selu Kosatica biće u najstrožem režimu zaštite. Pod drugim stepenom zaštite je 2.337,63 hektara planine, odnosno lokaliteti Ivlje - Orlovača - Česte, Velika krševa, Krnja jela - Runjeva glava, Četanica i Bojanov kraj. Ovaj stepen zaštite, između ostalog, donosi zabranu izgradnje vikendica, kao i objekata za turistički smeštaj, za rudarstvo, izgradnju brana, i postavljanje osmatračnica i vidikovaca. Treći režim zaštite obuhvata čak 70 odsto terirotije rezervata. Tu je zabranjena neplanska izgradnja vikendica, stambenih i turističkih objekata.

- Područje Zlatara sa očuvanim prirodnim vrednostima izdvaja se od susednih krajeva Srbije. Karakterišu ga različiti tipovi šuma, među kojima je naročito vredan pojas smrčevih šuma na Ravnom Zlataru. Pored biljnog, Zlatar ima i bogat životinjski svet - navedeno je u Studiji zaštite.

Procedura i objavljivanje

 

MADA je zvaničan postupak zaštite u toku, Zlatar se već smatra zaštićenim područjem. Mere zaštite propisane Studijom primenjuju se od trenutka objavljivanja na sajtu Ministarstva. Dosadašnja praksa je pokazala da od obaveštenja o pokretanju postupka zaštite nekog područja na sajtu Ministarstva, pa do njegovog zvaničnog proglašenja u proseku prođe pet godina. Međutim, taj proces može ići i ubrzanom procedurom kada se proceni da je to potrebno zbog "opšteg interesa".

Tanjug

 

Na Zlataru je zabeleženo prisustvo čak 871 biljne vrste, od kojih 177 ima nacionalni i međunarodni značaj. Među njima je i 29 endemičnih vrsta, kao i 125 zaštićenih biljaka. Životinjski svet je takođe raznolik. Od vodozemaca do sisara, Zlatar se izdvaja kao utočište mnogih vrsta koje se retko mogu sresti u drugim delovima Srbije. Na planini živi 128 vrsta ptica, među kojima su i retke grabljivice. Uz prirodna bogatstva, Zlatar čuva i neprocenjive primere narodnog graditeljstva - stara sela sa kućama od kamena i drveta.

- Posebnu lepotu i prepoznatljivost zaštićenom području daje tradicionalni način života u starovlaškom tipu naselja, kao i manastir Svetog Kozme i Dajmana na Vodenoj poljani, koji je vešto sakriven od pogleda visokom šumom četinara - piše u Studiji Zavoda za zaštitu prirode Srbije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SUDAR TITANA: Kako je NATO izgubio rat protiv Rusije?