"OSEĆAM SE KAO U ZATVORU": Potresna ispovest Srećka iz Jagodine, zbog ciroze jetre živi u četiri zida (FOTO)
OSEĆAM se kao da sam u zatvoru. Bio sam hiperaktivan, puno sam radio, družio se sa prijateljima. Sada sam u četiri zida, a "prijatelji" su mi telefon i TV. Zatišje. To mi veoma teško pada.

FOTO: Privatna arhiva
Ovako za "Večernje novosti" Srećko Savić (57) iz Jagodine opisuje stanje u kome se nalazi otkako mu je pre dve i po godine dijagnostikovana ciroza jetre nepoznatog porekla. Najveći šok mu je bilo samo saznanje.
Ciroza jetre je podmukla bolest, jer je to organ koji nema nerve i ne boli, pa se najčešće otkrije u završnoj fazi, i jedini organ za koji ne postoji alternativa osim transplantacije.
- Kroz glavu su mi odmah prošle baka i majka, koje su istu bolest dobile u poznim godinama. Živeo sam mnogo bržim tempom i bio sam pod stresom zbog posla, te sam verovatno ranije oboleo. Nisam shvatao težinu bolesti i nastavio sam da radim u svojoj bravarskoj radionici. Kada sam dobio unutrašnje krvarenje, shvatio sam da nije šala. Da nisam imao podršku porodice i prijatelja, verovatno ne bih ni započeo mukotrpno lečenje u Kliničkom centru u Beogradu, za čije vrsne stručnjake imam samo reči hvale - kaže Savić i dodaje da bi posle transplantacije najpre otišao na putovanje.
Potpredsednici Udruženja "Zajedno za novi život", Željki Bojić (35) iz Beograda, ciroza jetre dijagnostikovana je kada je bila student Medicinskog fakulteta. A na listu za transplantaciju upisana je juna 2022. godine. Kaže da je nakon saznanja za bolest, usledio šok, veliki emotivni rolerkoster u glavi, jer je shvatila koliko je tanka linija između života i smrti, da je, jedini lek, transplantacija. Težak, neizvestan i trnovit put i od tog tenutka njen život je pretvoren u veliki peščani sat i jedno veliko čekanje.
Edukativne tribine i osvešćivanje
MINISTARSTVO zdravlja ulaže dosta napora, kao i naše udruženje, ali transplantacija nije samo sistemske prirode i država ne može da nam reši problem. Ključno je podizanje svesti o ovoj temi - kaže Bojićeva. - Kada postoji potencijalna moždana smrt kod pacijenta, veoma često je odgovor negativan, baš zbog toga što ljudi nisu dovoljno prosvećeni. Zato organizujemo edukativne tribine - kaže potpredsednica Udruženja "Zajedno za novi život".
- Moja bolest počinje 2010. godine na rutinskom ultrazvučnom pregledu na kom je doktorka dijagnostikovala kamen u žučnoj kesi. Osećala sam da polako gubim bitku i da život polako ističe iz mene. Došlo je do postoperativnih komplikacija, rezultati su bili sve lošiji i osećala sam da mi se život gasi. Ali, onda mi je hirurg, prof. dr Nebojša Stanković, sa Vojnomedicinske akademije, baš na moj 21. rođendan, posle osmočasovne operacije podario najlepši poklon - život. Ono što tad nisam znala je da je to tek jedna u nizu borbi koje mi predstoje - navodi Željka Bojić i dodaje da su joj sve želje, planovi i snovi zaustavljeni.
Potpredsednica Udruženja kaže da u Srbiji na transplantaciju jetre čeka osamdesetak pacijenata, na bubreg oko 800 odraslih i 30 dece, novo srce čeka pedesetak, a rožnjače oko 1.000 ljudi. Ona dodaje da posle transplantacije jetre pacijenti postaju radna populacija, aktivni članovi društva i život im se vraća u normalu.

DRŽAVA ODREDILA OGROMAN POREZ ZA KUĆU ŽELjKA MITROVIĆA: Evo koliko mora da plaća
DRŽAVA je odredila ogroman porez za kuću Željka Mitrovića.
01. 04. 2025. u 14:12

PROCURIO POVERLjIVI DOKUMENT IZ PENTAGONA: Evropa nek se brani sama u slučaju ruskog napada, druga država je glavna pretnja
SUPROSTAVLjANjE ruskoj agresiji, nekada jedna od ključnih tačaka Nacionalne odbrambene strategije iz 2022. godine tokom administracije Džozefa Bajdena, tri godine kasnije više nije među najvažnijim prioritetima Sjedinjenih Američkih Država.
01. 04. 2025. u 12:17

JEDAN RAKIJA, A DRUGI... Nećete verovati KAKO se zovu psi novog ambasadora SAD u Srbiji Marka Brnovića
MARK Brnović je uvek ponosno isticao svoje poreklo, uostalom ćerke mu se zovu - Milena i Sofija.
31. 03. 2025. u 19:31
Komentari (0)