PRE 83 GODINEBIO PRVI PROBOJ LOGORAŠA U POROBLJENOJ EVROPI: Slobode se domoglo 105 zatočenika iz kazamat na Crvenom krstu u Nišu (FOTO)
TIŠINA koja obavija nekadašnji koncentracioni logor "Crveni krst", danas Memorijalni kompleks "12. februar" u Nišu deluje gotovo nestvarno. Na tom mestu, gde su zidovi upili poslednje vapaje nevinih, odigrala se jedna od najsmelijih epizoda otpora u Drugom svetskom ratu.

Foto: J. Ćosin
Navršile su se 83 godine od proboja logoraša, prvog zabeleženog iz nekog nacističkog logora u čitavoj pokorenoj Evropi, tokom Drugog svetskog rata. Na takav podvig niko se pre toga nije se usudio. Čak 147 logoraša osuđenih po surovoj nemačkoj naredbi - sto Srba za jednog ubijenog Nemca, tog 12. februara, odlučilo je da sudbinu uzmu u svoje ruke.
Znajući da ih čeka streljanje, iskoristili su nepažnju stražara i rešili su da beže preko bodljikave žice, u ledenu noć, svesni da ih ona može odvesti ili u slobodu ili u sigurnu smrt.
Njih 105 uspelo je da pobegne. Bio je to događaj koji je snažno odjeknuo širom porobljene Evrope.

Foto: J. Ćosin
Logor je oformljen u septembru 1941, a rasformiran 14. septembra 1944. U njemu je mučeno i utamničeno, prema procenama, oko 30.000 muškaraca, žena, dece, "običnih" građana, rodoljuba, Srba, Jevreja i Roma. Bili su zatočeni, mučeni, a mnogi i pogubljeni. Uprkos svemu, među tim zidovima rodila se nada - i pobuna.
- Imamo obavezu i svetu dužnost da čuvamo tradiciju i sećanje na heroje koji su izvršili taj podvig, ali i na sve žrtve koje smo podneli u Drugom svetskom ratu - kaže Nebojša Ozimić, viši kustos istoričar u Narodnom muzeju u Nišu.
PARASTOS I VENCI NA STRATIŠTU
SEĆANjE na proboj logoraša obeleženo je juče u podne u Memorijalnom kompleksu "12. februar". Posle parastosa stradalim koji je služilo sveštenstvo Eparhije niške, vence su položili predstavnici Grada Niša, Vojske Srbije i udruženja ratnih vojnih veterana.
- Stratišta poput Bubnja i logor u "Crvenom krstu" treba da nas stalno opominju na zločine koji su počinjeni nad srpskim narodom, rodoljubima, običnim građanima, Jevrejima i Romima u Nišu tokom Drugog svetskog rata - rekao je Vladica Maričić, zamenik predsednika Skupštine Grada Niša.
Među logorašima koji su pobegli bili su mladi puni snage, ali i iscrpljeni, bolesni i ranjeni. Sneg koji su gazili bio je dubok gotovo metar, ali ih to nije sprečilo da trče ka slobodi.
- Iz svedočenja preživelih bilo je jasno da kada su prelazili preko žice, niko nije govorio da su gazili sneg dubok između 70 centimetara i metar, već su im uglavnom u sećanju ostali krici njihovih drugova koji nisu mogli da se izvuku, koji su ostali na žicama ili su dozivali u pomoć. Naravno, to je za logoraše koji su pobegli i doživeli oslobođenje, ostala duboka trauma, jer tokom samog bekstva nije bilo mogućnosti da se pomogne drugima - objašnjava Ozimić.

Foto: J. Ćosin
Logor "Crveni krst" danas je mesto sećanja, muzej koji godišnje poseti oko 25.000 ljudi, a proboj logoraša ostaje simbol hrabrosti i otpora, sećanje na cenu slobode koju danas uživamo.

TRAMP SPUSTIO CARINE I SRBIJI: Evo koliko sada iznose i kada odluka stupa na snagu
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp izjavio je danas da će svim zemljama, uključujući i Srbiju, uvedene carine biti suspendovane, osim za Kinu, kojoj je tarife uvećao na 125 odsto.
09. 04. 2025. u 20:44

DRAMA NA GRADILIŠTU! JEDNA OSOBA ZAROBLjENA, TROJE PREŽIVELO: Građani pozvani da se evakuišu zbog dodatnog urušnjavanja (FOTO/VIDEO)
KAKO prenose lokalni mediji, pretpostavlja se da su dve osobe zarobljene nakon što se srušilo gradilište Šin Ansan, u Iljik-dongu, Gvanmjon-si, blizu južnokorejske prestonice.
11. 04. 2025. u 10:00 >> 10:12

PRAVAC BEOGRAD: Hrvatski pevač posle hapšenja stigao u Srbiju - Mile Kekin došao dan posle skandala
MILE Kekin je uhapšen u petak ujutru, a posle ispitivanja u USKOK-u pušten je na slobodu, nakon što je izneo svoju odbranu.
12. 04. 2025. u 20:23
Komentari (0)