PONOSAN SAM NA SRBE I SRPSKE KORENE: Biznismen i humanitarac Aleks Mačeski, prvi dobitnik nagrade "Majkl Đorđević" za "Novosti"

Dragana Matović

22. 04. 2025. u 16:17

MADA decenijama živi i radi u američkoj državi Ohajo, Aleks Mačeski, rođen 1937. kao Aleksandar Mačetić (Maćešić), dušom i srcem je uz srpski narod. Uspešni privrednik, potomak Srba iz Like, dobrotvor i patriota prvi je dobitnik nagrade "Miroslav Majkl Đorđević" koju dodeljuje Fondacija "Studenica" za izuzetna dela filantropije i zadužbinarstva.

ПОНОСАН САМ НА СРБЕ И СРПСКЕ КОРЕНЕ: Бизнисмен и хуманитарац Алекс Мачески, први добитник награде Мајкл Ђорђевић за Новости

Privatna arhiva

Mačeski je počasni konzul Srbije u Ohaju, vlasnik i direktor kompanije Alex Machaskee & Associates, član uprave Muzeja umetnosti, Opere i Simfonijskog orkestra, predstavnik humanitarne organizacije IOCC u Klivlendu, član uprave Teološkog fakulteta Sveti Vladimir u Njujorku, član reda Svetog Jovana iz Jerusalima, osnivač i glavni zadužbinar Srpske bašte u Klivlendu sa spomenicima srpskim velikanima. Za humanitarni rad dobio je mnogo priznanja, ali je ovo poslednje njemu posebno drago.

- Majkl je bio moj prijatelj, veliki humanitarac i čovek integriteta i visokih principa - kaže Mačeski za "Novosti". - Izuzetno sam ga poštovao zbog njegovih vrlina. Naše prijateljstvo započelo je pre četrdesetak godina dok smo obojica bili u Srpskom kongresu ujedinjenja. Imali smo nekoliko zajedničkih projekata u Srbiji i SAD. Duboko poštujem i njega i njegovu porodicu, kao i Slavku Drašković, predsednicu Fondacije "Studenica".

EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU

Privatna arhiva

 

Mačeski je druga generacija Srba u SAD, ali korene nije zaboravio:

- Volim srpski narod i svoje nasleđe. Moji roditelji, baka i deda su od detinjstva uticali da zavolim Srbe, Srbiju, našu crkvu. Srbi su dobri i čestiti ljudi, a jedan od najvećih izazova bio mi je da objasnim da Srbija nije otpadnička, loša zemlja, kao što je ponekad predstavljaju njeni neprijatelji ili mediji. Tokom devedesetih bio sam vlasnik i izvršni direktor dnevnog lista The Plain Dealer, jednog od najvećih u SAD. Naš dopisnik je išao tamo gde su se događaji dešavali i nije sedeo u sarajevskom hotelu "Holidej in" sa drugim novinarima i razmenjivao glasine. Naši čitaoci su imali objektivan pogled na događaje, ali Vašington ponekad zatvara oči kada ne želi da sazna šta se zaista događa.

EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU

Privatna arhiva

Nagrada "Majkl Đorđević"

Mačeski je donator srpskim hramovima i nacionalnim organizacijama. Član je Srpskog instituta iz Vašingtona, inicijator saradnje Vojske Srbije i Državne garde Ohaja:

- Organizovao sam mnoge sastanke između srpskih zvaničnika i akademske zajednice sa guvernerima Ohaja, lokalnim zvaničnicima i privrednicima. Posetioci iz Srbije su, nažalost, često bili nedovoljno pripremljeni, a neki od njih radije su odlazili u šoping centre nego na sastanke. Jednom je više od 20 Srba došlo na sastanak sa tadašnjim guvernerom Ohaja Džonom Kejsikom i njegovim saradnicima. Bili su nepripremljeni, pa mi je Kejsik posle rekao: "Znam šta Ohajo može da uradi za Srbiju, ali ne znam šta Srbija može da uradi za Ohajo." Održano je mnogo sastanaka bez dogovora o konkretnoj saradnji. To ne doprinosi boljem razumevanju Srbije u Americi.

Teško priznaju grešku oko KiM

 

IMAMO novu administraciju u Vašingtonu i još je rano da se proceni kakav će biti njihov odnos prema Srbiji. I dalje imamo previše pristrasnih birokrata koji ne mogu da priznaju da smo napravili greške u vezi sa Kosovom - kaže Mačeski.

Kroz Srpsku crkvu i HO koje i sam vodi, Mačeski je pomogao mnoge, posebno srpski narod na KiM, gde je obezbedio dugoročnu pomoć u obrocima za 2.300 ljudi dnevno. U saradnji sa vladikom Teodosijem bilo je još mnogo donacija, renovirane su škole, kupljena oprema za manastirsku vinariju u Dečanima.

- Mnogo toga je još potrebno. Treba i vremena i sredstava koje dijaspora ima, ali ju je važno podstaći da pomogne. Majkl Đorđević, Slavka Drašković i ja smo pre nekoliko godina, sa još nekoliko ljudi, radili na memorandumu o saradnji između Srbije i dijaspore, ali taj dokument nikada nije ozvaničen - kaže naš sagovornik.

Privatna arhiva

 

Godine 1932, četrdeset godina pre nego što su kulturne bašte u Rokfeler parku proglašene za znamenitost Klivlenda, osnovana je Slovenačka kulturna bašta, a kasnije te decenije pridružile su joj se Srbija i Hrvatska. Tri zajednice su bile tamo sve do raspada Jugoslavije i tada je bašta ponovo postala samo slovenačka. U proleće 2006, Mačeski, tadašnji predsednik, izdavač i izvršni direktor najveće novinske organizacije u Ohaju, pokrenuo je inicijativu za prikupljanje sredstava za stvaranje nove Srpske kulturne bašte.

- Odlučio sam da Srbi moraji imati svoj vrt u Rokfeler parku - kaže Mačeski. - Organizovali smo donatorsku večeru i sakupili više od 100.000 dolara za početak projekta. Dobili smo lep prostor od grada i sada u Srpskom kulturnom vrtu imamo 17 bronzanih bista istaknutih ličnosti.

Humanitarac

 

MAČESKI je dobitnik mnogih priznanja, između ostalih i Medalje časti Elis Ajland, "Zlatna vrata" i "Svetski lider 2005" Svetskog trgovačkog centra za unapređenje međunarodne saradnje i humanizam. Za humanitarni rad dobio je Medalju čovekoljublja od Srpske pravoslavne crkve i Orden Vuka Karadžića od Ministarstva dijaspore Srbije. Primljen je 2001. u Kuću slavnih biznismena države Ohajo. Rođen je kao Aleksandar Mačetić u Klivledu, ali kao i mnogi drugi Srbi u dijaspori ime je prilagodio jeziku države u kojoj živi.

Tekst

Bašta Srbije, na placu broj 32, ima centralni trg sa kamenim mozaikom oko mermerne kocke, na kojoj su uklesana četiri slova "S", i polukružnim betonskim sedištima sa natpisom "Samo sloga Srbina spasava", dok se iznad njih izdiže bronzana ikona Svetog Save. Kameni mozaik je reprodukcija dela iz Hilandara, Pećke patrijaršije i Žiče. Stazom u stilu meandra, pod srpskom zastavom i krošnjama stabala bukve i hrasta, paralelno sa Bulevarom Martina Lutera Kinga, stiže se na drugi trg i deo bašte sa bistom Nikole Tesle. U srpskom delu klivlendskih vrtova kulture, osim Njegošu, nalaze se i spomenici patrijarhu Pavlu, kralju Petru Prvom, Mihajlu Pupinu, Stevanu Mokranjcu, Vuku Stefanoviću Karadžiću, Nadeždi Petrović, Desanki Maksimović, Milevi Ajnštajn, Novaku Đokoviću... Na centralnoj terasi je i spomen-ploča u čast preminulog senatora Džordža Vojnovića, koji je bio srpskog porekla. Ovo je jedan od najvećih srpskih tragova u Americi.

- Svakog jula organizujemo veliki srpski golf turnir da bismo prikupili sredstva za održavanje vrta - kaže Mačeski. - Savete ko bi trebalo da bude uključen u projekat dobijam od sveštenika, parohijana i prijatelja iz Srbije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAD SE PLOVI SRCEM, DRINA OSTAJE ČISTA: Fondacija Mozzart u velikoj eko-akciji na Drinskoj regati