NOVI SJAJ SRPSKOG HRAMA U PARIZU: "Novosti" na licu mesta - privodi se kraju veličanstveno oslikavanje crkve Sveti Sava u Gradu svetlosti
Kad padne pogled, pred očima se uzdignu srpski kraljevi i dinastije, s jedne strane Nemanjići, s druge Obrenovići i Karađorđevići, a tu su i Nikola Tesla i Mihailo Pupin, slikarka Nadežda Petrović, pored nje Milunka Savić, patrijarh Pavle, Njegoš…

Foto: Goran Čvorović
Svi oni čine veliku fresku na nekoliko kvadratnih metara na istočnom zidu Srpske pravoslavne crkve Sveti Sava u Parizu.
- Imamo jedinstvenu Fresku Sveta Srbija, sa Hristom na sredini i našim velikanima oko njega. Neprevaziđena je, unikatna. Postoji samo kod nas. Nigde drugde – kaže s ponosom za vaskršnji broj "Novosti" protjerej stavrofor Nikola Škrbić, starešina hrama Svetog Save u Parizu.
Uz budno praćenje i na radost vernika, poslednjih godina pred očima namernika u ovoj srpskoj bogomolji u Parizu niče originalni ikonopis koji lepotom i bleštavilom zasenjuje mnoge do sada viđene. Za umetnički deo ovog izuzetnog poduhvata zaduženi su profesor na Akademiji za umetnost i konzervaciju Srpske pravoslavne crkve u Beogradu Vladimir Karanović, renomirani freskopisac Veronika Đukanović i docent na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, Užičanin Goran Jović.
- To su vrhunski umetnici koji su radili i u Hramu Svetog Save – ističe prota Nikola.
Dugačak je spisak hramova kojima su ovi stvaraoci zlatnih prstiju dali sjaj i oreol Vizantije i srpskog nasleđa. Unutrašnjost pariske crkve počeli su da oslikavaju 2018. godine. "Novosti" su svojevremeno propratile početak radova koji se sada bliže kraju. Prethodno su očišćeni i pripremljeni zidovi, naneta dva sloja podloge, stavljena mrežica, a zatim su brušeni.
- Pripreme su radili naši vredni pariski moleri, po programu ikonopisaca – ističe prota.
Na podlozi se radila skica, po njoj su pripremane boje, a onda se oslikavalo. Slikalo se na suvom zidu, a sve je obloženo zlatnim listićima. Vodilo se računa da radovi budu izvršeni kvalitetno. Oslikani su oltar i plafon, pa istočni zid, zatim zapadni, a onda hor. Ovaj ogromni posao vršio se po etapama.
- Na ikonopisu se radi aktivno pet godina. Umetnici budu preko leta, dođu ponovo po mesec-dva, s ekipom od pet-šest pomoćnih majstora. Glavni rade lice i ruke, drugi, studenti, pod njegovim rukovodstvom, odežde i ornamente – prenosi nam starešina crkve.
Obiman posao je praktično priveden kraju. Na svodu u glavnoj apsidi u oltarskom delu je Sveti Sava sa arhijerjima. Gleda ka Hristu u kompoziciji Vaznesenja gospodnjeg. Oslikani su i prvi arhiepiskop posle Svetog Save Arsenije Sremac, sveti Makarije Sokolović koji je obnovio Pećku patrijaršiju, sveti Jovan Maksimović Šangajski, svetitelj Nikola Velimirović...
U gornjoj zoni ikonopisani su veliki praznici poput Božića i Sretenja, u drugoj zoni je predstavljeno Žitije Svetog Save, a u donjem delu su srpski svetitelji. Umetnici su imali uzore, ali nastalo delo je originalno. U oslikanim medaljonima nalaze se i sve predstave Hrista, na šest arkada, slično kao na freskama iz manastira u Pećkoj patrijaršiji.
Imajući u vidu da se crkva nalazi u Parizu, autori su se potrudili da čast odaju i lokalnim svecima koje, kako ističe prota Nikola, praznuje i pravoslavna crkva, zajedno s rimokatoličkom, kao što su sveti Dionisije iz Sen Denija, zaštitnica Pariza Genoveva, sveti Martin iz Tura, sveti German Pariski, sveta Klotilda, Irinej Lionski… Tako su ispoštovani nasleđe i kultura mesta na kome se bogomolja nalazi i zahvaljeno na gostoprimstvu. A širina duha srpske pravoslavne crkve ogleda se i u činjenici da su, levo i desno od oltara, na plafonu islikane kompozicije "Naroda u tami", među kojima su zastupljeni Tračanin, Gal, Ergrurac, Rimljanin, Grk, stari Sloven, Jevrejin, Japanac, Kinez, Indus, predstavnici Afrikanaca, Azijata i arapskog sveta.
Balkonski deo u kome nastupa parohijski hor Sveti Simeon Mirotočivi posvećen je presvetoj Bogorodici. U ovoj božanstvenoj atmosferi srpski patrijarh Porfirije rukopoložio je i novog pariskog vladiku Justina. Naš sagovornik ističe da je ostalo da se, levo i desno od ulaznih vrata, još, oslikaju, s leve strane, Putovanje Svetog Save i Pećka patrijaršija, a s desne svetinje Pariza – Bogorodičina crkva, Sakr Ker, ruska i grčka crkva.
- Sve je već nacrtano, ali nije oslikano. Freskopisci dolaze odmah posle Vaskrsa i ostaju desetak dana, da bi završili ikonopis – kaže otac Nikola Škrbić.
Ističe da su, uz završetak oslikavanja, postavljena četiri manja polijeleja, čeka se veliki, treba da se urade još neki radovi u enterijeru, postave nove stasidije, vladičanski tron, pevnica. Mermer za pod biće donet iz Srbije.
- Nadamo se osvećenju najesen ili početkom sledeće godine. Očekujemo, ako Bog da, i patrijarha tom prilikom – navodi naš sagovornik.
Sredstva za ikonopis su obezbeđena donacijom vernika i privrednika. Prota u celom ovom poduhvatu ističe i veliku angažovanost prote stavrofora Slaviše Šanjića, koji je između ostalog bio zadužen za prikupljanje materijalnih sredstava:
- Njegova uloga je bila zaista velika. Sve smo radili u saradnji, u početku s vladikom Lukom, a sada s vladikom Justinom, pod njegovim blagoslovom.
O ikonopisu u crkvi i toku radova biće objavljena i monografija, na srpskom i francuskom jeziku, da bi posetioci, koji zadivljeni odu iz crkve, sa sobom mogli da ponesu i delić ove veličanstvene atmosfere.
CRKVA IZ 1908. GODINE
Bogomolja u kojoj se danas nalazi Srpska pravoslavna crkva u Parizu najpre je bila evangelistička. Izgrađena je 1908. godine, a onda je 1964. godine naša crkva ovaj prostor iznajmila na polzu velikog broja naših vernika.
- Plaćali smo kiriju dvadeset godina, a onda smo je kupili 1985. i sada je u našem vlasništvu – ističe prota Nikola.

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

Foto: Goran Čvorović

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)