I U RS U PORASTU BROJ DECE SA SMETNJAMA U GOVORU: Upozorenje logopeda - Važno je na vreme prepoznati problem

Mariana Regoje

06. 02. 2025. u 06:45

SITUACIJA u kojoj dete ne prati razvoj u govoru i jeziku u odnosu na drugu decu, kod svakog roditelja množe izazvati nemir, a da bismo mogli prepoznati o kakvim teškoćama je reč, za "Novosti" je govorila logoped, Milica Kulina, koja ističe da smo u današnje vreme svedoci sve većeg porasta govorno - jezičkih smetnji kod dece, i da su uzroci različiti.

И У РС У ПОРАСТУ БРОЈ ДЕЦЕ СА СМЕТЊАМА У ГОВОРУ: Упозорење логопеда - Важно је  на време препознати проблем

Mariana Regoje

- To su problemi sa jezikom ili nepcem, orofacijalna oštećenja ili kratak frenulum, koji može ograničiti kretanje jezika. Problemi sa sluhom, takođe, mogu uticati na govor - rekla je ona.

Dodaje, veliki broj dece sa kašnjenjem u govoru ima određene oralno-motoričke probleme.

- To se dešava kada postoji problem u područjima mozga odgovornim za govor, što otežava koordinaciju usana, jezika i vilice kako bi proizveli zvukove - objašnjava Kulina.

Kako ističe naša sagovornica, najviše roditelja se stručnjacima obraća kada uoče artikulacijske poremećaje kod dece, odnosno kada uoče da dete ne zna izgovoriti određeni glas ili kada kasne u govorno - jezičkom razvoju.

Zatražiti pomoć stručnjaka

OSIM rada sa logopedom za decu koja imaju poteškoće sa govorom veoma je važno da rade i kod kuće sa roditeljima. Kulina je apelovala na roditelje da ne čekaju ako primete bilo šta neobično kada je njihovo dete u pitanju, bilo da je to govor, pažnja, nepravilan izgovor glasova ili teškoće u čitanju, u pisanju.

- Uvek ćemo pomoći i dati odgovore, uputiti roditelje kako zajedničkim radom otklanjati smetnje i teškoće ili ih posavetovati na koji način u kućnom okruženju jačati sposobnosti deteta. Najbitnije je obratiti nam se na vreme - zaključila je ona.

- Ne smemo izostaviti ni poremećaje fluentnosti govora, najčešće mucanje, koje je, takođe, u porastu - ističe.

Govoreći o primerima iz prakse, ona je navela da im se javilo četvorogodišnje dete koje nije imalo razvijen samostalan govor i komuniciralo je isključivo pokaznim gestom.

- U toj dobi se od dece očekuje da uredno samostalno i adekvatno koriste govor. Tokom kontinuiranog rada uspeli smo dobiti prve reči i rečenice. Dete sada uspešno samostalno i adekvatno komunicira kao što bi i trebalo po razvojim normama.- ispričala je Kulina.

Naša sagovornica pojašnjava da kod početnog govorno-jezičkog razvoja roditelji treba da očekuju da dete izgovori prvu reč sa značenjem između 9. i 15. meseca, a prve rečenice od 18. do 24. meseca, što detetu omogućava da aktivno učestvuje i istražuje sredinu u kojoj se nalazi.

- Do polaska u školu dete treba da ima usvojen pravilan izgovor svih glasova našeg jezika. Takođe, potrebno je obratiti pažnju koliko su jezičke strukture razvijene, kakvo je verbalno pamćenje, upotreba gramatičkih oblikate kakvo je verbalno izražavanje u globalu - dodala je ona.

Za kraj razgovora, Kulina je zaključila da je važno na vreme prepoznati problem sa kojim se dete suočava i na vreme potražiti stručnu pomoć.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BEZ DLAKE NA JEZIKU: Ribakina se oglasila o rastanku sa Goranom Ivaniševićem