FTN UGOSTIO RUSKOG KOSMONAUTA: Održano predavanje za studente

Љ. П.

25. 06. 2021. u 17:58

KOSMONAUT Sergej Kud-Sverčkov je 23. juna održao predavanje na novosadskom Fakultetu tehničkih nauka kako bi aktuelnim i budućim studentima preneo svoje iskustvo sa MSS Ekspedicije 63/64 sa koje se, nakon 185 koje je proveo u orbiti kao inženjer leta, upravo vratio.

ФТН УГОСТИО РУСКОГ КОСМОНАУТА: Одржано предавање за студенте

Foto: FTN

Srbija je prva destinacija na koju se gospodin Sergej uputio vrativši se sa svoje višemesečne ekspedicije koju je započeo ukrcavši se na Međunarodnu svemirsku stanicu 14. oktobra 2020. godine. Ovo predstavlja prvu posetu jednog aktivnog kosmonauta Novom Sadu i samim tim i Fakultetu tehničkih nauka, a u Srbiji je ovakva poseta poslednji put bila pre 52 godine.

Pored gospodina Kud-Sverčkova, kako navode na FTN-u, predavanja su održale i Anastasija Stepanova, istraživač i budući kosmonaut koji se priprema za daleko putovanje na Mars, kao i Alena Kusmenko, osnivač dobrotvorne organizacije UNITY iz Rusije.

Događaj, koji je održan u Svečanoj sali FTN-a, pratilo je više od 300 studenata, profesora i maturanata zahvaljujući prenosu uživo koji je organizovan putem platforme MS Teams. Goste je dočekao dekan prof. dr Rade Doroslovački koji je u ime Fakulteta tehničkih nauka izrazio veliko zadovoljstvo što je ruska delegacija izdvojila vreme da našim studentima i profesorima prenese svoje jedinstveno iskustvo i znanje, nakon čega je gostima ukratko predstavio Fakultet. Studentima se obratila i gospođa Draginja Vlk, odbornica Skupštine Grada Beograda, a događaju je prisustvovala i gospođa Adrijana Mesarović, članica gradskog veća za budžet, finansije i investicije Grada Novog Sada.

Foto: FTN


Kosmonaut Sergej je podelio iskustva sa svoje ekspedicije i objasnio ulogu koju je imao kao inženjer leta, a učesnici događaja mogli su da pogledaju i video koji je sam snimao tokom boravka u orbiti u Sojuz MS-17 svemirskoj letelici zajedno sa ruskim kosmonautom Sergejem Ružikovim, komandirom Sojuz MS svemirske letelice, i NASA astronautom Ketlin Rubins.

Takođe, izneo je i detalje sa svojih višegodišnjih priprema koje su uključivale i aktivnosti poput skakanja padobranom, ronjenje, treniranje različitih načina preživljavanja u pustinji i planinama. Studente je posebno iznenadilo što je kao najznačajniji element treninga za odlazak u svemir gospodin Sergej naveo učenje kroz posvećeno čitanje različitih uputstava sa kojim se čitava priprema i započinje. Prema njegovom mišljenju, inženjerstvo je najinteresantnija profesija zahvaljujući kojoj se kreira i inovira svet i sa tim u vezi je budućim inženjerima pružio savet da uče što više kako bi bili što bolji, ako ne i među najboljima, bez obzira za koju su se inženjersku oblast opredelili.

Kosmonaut Kud-Sverčkov biće proglašen za narodnog heroja Ruske Federacije i ukupno je 124. ruski kosmonaut za tačno 60 godina od kada je prvi čovek, Jurij Gagarin, u svemirskoj letelici otputovao u svemir.

Buduća kosmonautkinja i istraživač pri Ruskoj akademiji nauka Anastasija Stepanova je u okviru svog predavanja govorila o pripremama na Zemlji pre upućivanja u kosmos.

Kao primarni razlog navela je  mogućnost da se pronađu ostaci života zbog uslova koji vladaju na ovoj planeti. Govorila je i o međunarodnim ekperimentima u kojima je sama učestvovala u okviru kojih su se simulirali kosmički uslovi u kojima bi naučnici istraživali oblike života na Marsu, ali i izučavale najadekvatnije fizičke i psihološke pripreme ljudskog organizma za odlazak izvan granica Zemljine atmosfere.

Osnivač međunarodne dobrotvorne organizacije UNITY Alena Kusmenko predstavila je humanitarne projekte ove organizacije osnovane u Ruskoj Federaciji koji su posvećeni širenju art terapije i drugih praksi za unapređenje kvaliteta života onkoloških pacijenata širom Rusije i sveta.

Sergej Kud-Sverčkov se tokom boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici upoznao sa svemirskim odelom „Sanjar“ koji su oslikali onkološki pacijenti u 10 zemalja i 20 gradova uključujući i Beograd. Time se, posle 60 godina od postojanja kosmičkih projekata, prvi put nešto iz Srbije našlo u svemiru a to su crteži (želje) srpske dece obolele od raka. Ovaj projekat je realizovan zahvaljujući saradnji Unity-a i Roskosmosa u aprilu 2021. godine, a na projektu su učestvovali Pošta Srbije kao društveno odgovorna kompanija, Nurdor organizacija i Institut za onkologiju.

Predavanje na Fakultetu tehničkih nauka održano je u organizaciji Pošte Srbije, takođe, kao deo projekta podrške deci obolele od raka u Srbiji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

POSLEDNJEG DANA U 2024. GODINI STIŽE NAM - CRNI MESEC: Astrološki fenomen donosi buru promena za 3 znaka Zodijaka