OBNOVA VIREROVE KUĆE: Radovi zbog projekta "Čačak nacionalna prestonica kulture 2023"

В. Илић

28. 10. 2022. u 20:47

U OKVIRU realizacije projekta „Čačak nacionalna prestonica kulture 2023“, počela je rekonstrukcija Hadžića (Virerove) kuće, nekadašnje zgrade Gradske biblioteke u Ulici gospodar Jovanovoj. Gradonačelnik Čačka Milun Todorović najavio da će, nakon rekonstrukcije, u ovom objektu biti postavka Etnografskog muzeja.

ОБНОВА ВИРЕРОВЕ КУЋЕ: Радови због пројекта Чачак национална престоница културе 2023

GU Čačak

Investiciju vrednu oko 22 miliona dinara finansiralo je Ministarstvo kulture i informisanja sa 19,6 miliona i Grad Čačak sa nešto manje od dva miliona dinara.

Inače, kuća je jedna od najstarijih u Čačku, izgrađena 1854. godine. Vladimir V. Hadžić bio je prvi vlasnik i graditelj kuće i jedan od najbogatijih žitelja Čačka tog vremena. 

- Ovaj objekat za nas je veoma važan, prevashodno u kulturološkom smislu. Kroz vekove je menjao vlasnike, a početkom 20. veka kuća je pripadala Nemcu Sigmundu Vireru, koji je tada zakupio i pivaru Stevana Krena. Zbog toga se naziva i Virerova kuća. Sa terase ove kuće govorio je kralj Milan Obrenović, 1876. godine, kada je dolazio u Čačak. Razumevajući potrebu širenja postojećih ustanova i zaštite spomenika kulture, Samoupravna interesna zajednica kulture Opštine Čačak (SIZ kulture) je 1977. godine otkupila kuću od vlasnika. Do pre nekoliko godina ona je pripadala Gradskoj biblioteci, ali izgardnjom nove zgrade za ovu kulturnu ustanovu, došli smo do mogućnosti da ovaj objekat namenimo stalnoj etnografskoj postavci, na kojoj vredno rade naši etnolozi – rekao gradonačelnik Todorović.

Kako je istakla etnolog Snežana Ašanin, Muzeju u Čačku nedostajao je prostor za etnografsku postavku, a obaveza radnika u kulturnoj zajednici jeste da se kuća sačuva za buduća pokolenja, adaptira i privede nameni. Prema njenim rečima, etnografska postavka podrazumeva predmete iz druge polovine devetnaestog  i prve polovine dvadesetog veka, eksponate koji su karakteristični za građanske porodice Čačka iz tog vremena.

- Želimo da predstavimo kako se živelo. Da predstavimo društveni život i običaje, sve što je obeležilo Čačak u tom periodu, a imamo šta da ponudimo – kazala je Ašanin, ističući da veruje da će opravdati poverenje koje im je ukazano od Grada Čačka i Ministarstva kulture i informisanja.

BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TONI KROS ŽESTOKO PONIZIO LUKU MODRIĆA: Hrvat ovo nikako nije očekivao