KLUBOVI NISU ZA TINEJDŽERE: Goran Vesić – Maloletnicima zabraniti boravak posle 23 časa

А. Војиновић

26. 06. 2021. u 09:45

DA se po žurkama u različitim lokalima u prestonici tinejdžerima bez ikakvog ograničenja služe alkoholna piće - nije nepoznanica.

КЛУБОВИ НИСУ ЗА ТИНЕЈЏЕРЕ: Горан Весић – Малолетницима забранити боравак после 23 часа

Foto N. Fifić

Takođe, nije ni retkost da mladi na svirkama preteraju sa žestokim pićima i na kraju večeri završe u bolnici. Poslednji slučaj koji se dogodio u sredu uveče u klubu "Red šuz" na Adi Ciganliji, kada se 14 dece otrovalo alkoholom, uznemirio je javnost i još jednom otvorio pitanje zašto niko ne kontroliše ugostiteljske objekte koji tinejdžerima olako i bez brige o mogućim posledicama na njihovo zdravlje služe ovakva pića.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić juče je ovim povodom najavio da će organizovati sastanak sa predstavnicima gimnazijalaca, koji su mu već ukazivali na taj problem, da naprave zajedničku akciju sa gradskom policijom kako bi se konačno rešio problem žurki za maloletnike.

- Prvo, točenje alkohola maloletnicima u bilo koje doba dana je zabranjeno, ali tu odluku ugostitelji moraju da poštuju. Drugo, tražiću da donesemo gradsku odluku da se zabrani da maloletnici budu u restoranima posle određenog vremena, 23.00 ili ponoći. Suština je da maloletnicima nije mesto u noćnim klubovima ili restoranima čitavu noć. Poslednja stvar je da se organizatori žurki koje se prave samo za maloletnike pod sumnjivim okolnostima, kazne po zakonu - rekao je Vesić.

Drugi čovek grada je podvukao i da nije normalno da se organizuju žurke na koje se pozivaju samo maloletnici, da ulaz bude cena koju oni mogu da plate i za taj iznos piju koliko žele.

- Pošto su mladi, ne mogu da popiju mnogo i napiju se vrlo brzo, a toči se alkohol iz velikih kanistera, koji nije kvalitetan. Nisu ovde samo roditelji krivi, jer ne mogu oni sami da se izbore sa tim, nego ovo mora da bude šira društvena akcija - naveo je Vesić.

Iz Sekretarijata za poslove komunalne milicije za "Novosti" su rekli da po pitanju žurke u klubu na Adi pripadnici ovog sektora nisu postupali. A takođe, istakli su i da je kontrola usluge i točenja alkoholnih pića regulisana odredbama Zakona o zaštiti potrošača, odnosno nadzor nad sprovođenjem ovog zakona i propisa donetih na osnovu ovog zakona vrši nadležno Ministarstvo za poslove turizma, preko turističkih inspektora u skladu sa ovlašćenjima propisanim ovim zakonom i propisima kojima se uređuje inspekcijski nadzor u ovim oblastima.

Podsetimo, u sredu uveče na organizovanom nastupu repera Nućija, čiju muziku najviše slušaju tinejdžeri, 14 mladih se otrovalo alkoholom.

 

KAZNE DO DVA MILIONA DINARA

IAKO maloletnike niko ne može da kazni zbog konzumiranja alkohola, po džepu i te kako mogu da dobiju osobe, odnosno vlasnici objekata koji tinejdžerima služe žestoka pića. Prema Zakonu o zaštiti potrošača, propisana kazna za pravno lice koje prodaje, uslužuje i poklanja alkoholna pića, uključujući i pivo, osobama mlađim od 18 godina iznosi od 300.000 do 2.000.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom licu kazna je u rasponu od 50.000 do 150.000, a za preduzetnika od 50.000 do 500.000 dinara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

SELEKTOR VATRENIH OPERISAN: Dalića čeka oporavak, a onda kreće u lov na Fajnal for Lige nacija