Ispravka teksta sa izjavama Gideona Grajfa o zločinu u Srebrenici

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

30. 04. 2024. u 22:39

NAKON što je direktor Nezavisne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u Srebreničkoj regiji u periodu 1992. do 1995, Gideon Grajf, izjavio da "genocida u Srebrenici nije bilo", a naš portal preneo to, portal Raskrinkavanje.ba ukazao nam je svojom analizom na neke stvari.

Исправка текста са изјавама Гидеона Грајфа о злочину у Сребреници

Gideon Grajf

Tako je naš tekst pod naslovom "GIDEON GRAJF: Ne igrati se sa terminom genocida, to nije bio slučaj u Srebrenici" izmenjen prema smernicama pomenute analize.

- Kod genocida postoje dva elementa, jedan je fizički, a drugi psihički. Uništenje nacionalne, etničke, rasne ili verske grupe kao takve suštinska je karakteristika svakog genocida, rekao je između ostalog Grajf u intervjuu za RTRS.

Istakao je da je u okviru Nezavisne komisije, deset vrhunskih stručnjaka tokom dve godine radilo bez ikakvih uplitanja i bilo kakve instrukcije neke vlade.

- Radili smo veoma objektivno, u meri u kojoj objektivnost uopšte postoji na ovom svetu, i mislim da će naš izveštaj jednog dana biti smatran vrhunskim delom jedne međunarodne nezavisne komisije, kao što je naša.

Podsetio je da je poljski advokat Rafel Lemkin skovao termin "genocid" i definisao ga kao "namerno uništavanje jedne nacionalne, etničke, rasne ili verske grupe".

Priznaje činjenicu da je na hiljade ljudi "ubijeno na najstrašniji način".

- Odgovorni za zločin treba da budu kažnjeni. Bili smo vrlo jasni u našem izveštaju, rekao je Grajf.

ŠTA PIŠE U ANALIZI RAKSINKAVANjA?

U analizi portala Raskrinkavanje objavljenoj 6.7.2023. godine u sklopu serijala “Rasvjetljavanje” naveden je pregled poznatih činjenica o događajima u Srebrenici 1995. godine.

Kaže se da je u julu 1995. ubijeno više od 8.000 osoba bošnjačke nacionalnosti, uglavnom muškaraca i dečaka, u okolini Srebrenice nakon što je Vojska Republike Srpske (VRS) preuzela kontrolu nad tim gradom.

Raksinkavanje navodi da je zločin u Srebrenici okvalifikovan je kao "genocid" u presudama koje je su izrečene u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnom sudu pravde i Sudu Bosne i Hercegovine.

Dalje pišu da je za zločine u Srebrenici je do sada osuđeno 50 osoba, a od 20 presuda Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju za zločine u Srebrenici njih sedam uključuje presude za "genocid".

BONUS VIDEO - RUSKI BOMBARDERI U AKCIJI: Borbena misija u pravcu južnog Donjecka

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

MaxBet lansirao prvu potpuno AI generisanu marketinšku kampanju