DRINA SA OBE STRANE SRPSKA, A GRANICA JE PRIVREMENA Intervju - Nenad Stevandić, predsednik Narodne skupštine RS

Srđan Mišljenović

26. 08. 2024. u 11:09

SRPSKA je trenutno postigla razumevanje u delu Evrope za svoju neutralnu politiku. Postoji pametan način da to razumevanje postignemo i u Americi, a da to ne remeti njihove ključne interese. Mi nismo zadužili rusko oružje ovde, nego se držimo neutralno. Federalni partneri pokušavaju da tu našu politiku kod Amerikanaca predstave kao prorusku, a za nju slede sankcije. Tu smo upali u kandže loših stereotipa o Srbima, jer smo od devedesetih predstavljeni kao ružni, prljavi i zli i koje treba tući i bombardovati.

ДРИНА СА ОБЕ СТРАНЕ СРПСКА, А ГРАНИЦА ЈЕ ПРИВРЕМЕНА Интервју - Ненад Стевандић, председник Народне скупштине РС

Foto D. Gavrić

Ovo, u intervjuu za "Novosti", kaže Nenad Stevandić, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, ocenjujući trenutnu poziciju Banjaluke i odnose sa Vašingtonom koje remete razni faktori.

- Moramo biti veoma pametni da izbegnemo zamke. Sigurno je i američka politika zainteresovana za mir na Balkanu i tu treba da tražimo šansu. Žao mi je što nismo i dalje apostrofirali veliki protok ljudi koji se sumnjiči za terorizam kroz BiH i koji su istu koristili kao bazu. Te stvari se u BiH guraju pod tepih, a Srbi moraju da ih vade ispod tepiha.

Pre nekoliko dana u BiH je boravio i direktor CIA. A Sarajevo priziva kazne i liste za odstrel srpskih političara...

- Te liste se ne prave s dolaskom direktora CIA, već se rade dugogodišnjom analitikom i nama je poznato kako to funkcioniše. Ne može niko da spori moć SAD, ali to što su moćni ne znači da su vlasnici naših života.

Biće i "Bože pravde" i grb

o NA udaru Kristijana Šmita i Ustavnog suda BiH našao se i zakon kojim se u upotrebu u RS vraćaju himna "Bože pravde" i grb Nemanjića...

- Na prvoj narednoj sednica NS RS biće usvojen ovaj zakon i stupa na snagu. Oni koji su ukinuli "Bože pravde" i grb Nemanjića znaju da kad to jednom vratimo, nikada više neće moći da ukinu, pa su zbog toga i sve njihove poruke bile ružne. Za Ustavni sud BiH imamo poruku - relevantno je ono šta kaže Ustavni sud RS.

Može li nakon Majkla Marfija, kojem je Srpska stalna meta, da u Sarajevo dođe lošiji ambasador SAD?

- Naravno da može! Ozbiljni krugovi su procenili da je Marfi nepotrebno poremetio odnose Srba i Amerikanaca i sigurno je da bi trebalo da dođe bolji ambasador.

Očekujete li da se onda promeni način vođenja sudskog procesa protiv predsednika RS Milorada Dodika, koji je, prema mnogim izjavama, inicirala upravo Ambasada SAD?

- Ti procesi nisu lični i Miloradu Dodiku se ne sudi zbog voćnjaka, nego zato što brani imovinu Srpske i sprečava da se ista knjiži na BiH. Sve drugo su izgovori za naivne, imamo i opoziciju koja sve pokušava da predstavi kao privatni Dodikov rat sa Amerikom. Imamo i visokog predstavnika koji pokušava da predstavi RS kao stranu koja ne sarađuje i koja treba da nestane.

Kakav bi mogao da bude epilog sudskog procesa protiv Dodika?

- Jasno je da je povučena ručna i da neće biti presude Dodiku dok se ne završe izbori, jer bi sve pre toga ojačalo Dodikov politički položaj. Paralelno s presudom iz pojedinih centara moći rade i na finansijskim pritiscima na Srpsku kako bi pokušali da naruše njenu finansijsku stabilnost. To su dva paralelna procesa koja imaju tajming, a kao rezultat očekuju nerede i nestabilnost u RS. Tačno se vidi ko im pomaže od opozicionih političara u Srpskoj i ko je deo te podrške iznutra.

Mislite li da će Ustavni sud BiH i Kristijan Šmit, visoki predstavnik kojeg Srpska ne priznaje, nastaviti da poništavaju zakone koje usvaja Narodna skupština?

- Poništen je visoki predstavnik. I nikada više neće biti izabran visoki predstavnik u Savetu bezbednosti. Visokog predstavnika u BiH - nema. Situacija sa Šmitom je bila prilika da se Kancelarija EU nametne kao budući faktor i da se konačno ugasi OHR. A to što Bošnjaci ovo osporavaju, pokazuje da nisu iskreno za evropske integracije, već je da samo iskrena njihova borba protiv RS.

Kako da se Srbija i Srpska odbrane od napada koji stižu sa mnogih adresa?

- Pre svega moramo da budemo mudri i da ne nasedamo na priče kako pravimo neki srpski svet i "veliku Srbiju". I jedna i druga strana Drine su srpske! To što je tu privremeno neka granica i carinici, nije bitno. Treba ignorisati čekanje na toj granici. Mi smo isti narod. Molimo se istom Bogu, idemo u istu crkvu. Ne treba da dajemo drugima argumente da nas satanizuju.

Srbija trpi velike pritiske zbog usvojene Deklaracije na Svesrpskom saboru...

- Srbija je pod velikim pritiskom i zbog Deklaracije i zbog Republike Srpske. Srbija je deset puta veća od Srpske i deset puta su na nju veći pritisci. A pritisci će biti i sto puta veći, jer je rukovodstvo Srbije zaštitnik Dejtonskog sporazuma. Da Srbija nije štitila "Dejton", Srpska bi bila desetkovana. I nije sve rađeno javno, jer predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije sve obelodanio, a mnogo je puta zaštitio RS, naš status i sve nas, a da to niko nije primetio.

Koji su naredni potezi Beograda i Banjaluke kada je reč o realizaciji dogovora iz Deklaracije?

- Ekonomski razvoj i politička stabilnost su naši potezi. Ali i to će biti na udaru, jer Sarajevo blokira investicije Srpske i Srbije, poput izgradnje auto-puteva, aerodroma i hidrocentrala. To je besmisleno. I trebalo bi uzvratiti istom merom - gospodo iz Sarajeva, ako nema aerodroma u Trebinju, nema ni projekata u Federaciji BiH.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SUDAR TITANA: Kako je NATO izgubio rat protiv Rusije?