PONOSNA SRBIJA NEĆE U EVROPU AKO MORA DA SE ODREKNE KOSOVA Intervju - Nenad Popović

Милан Бабовић

09. 12. 2024. u 11:30

UKOLIKO odricanje od našeg Kosova i Metohije bude i konačan uslov za članstvo u EU, on je za Srbiju kao slobodnu, suverenu, ponosnu i staru evropsku državu neprihvatljiv.

ПОНОСНА СРБИЈА НЕЋЕ У ЕВРОПУ АКО МОРА  ДА СЕ ОДРЕКНЕ КОСОВА Интервју - Ненад Поповић

Foto Tanjug

Ovako Nenad Popović, ministar bez portfelja zadužen za oblast međunarodne ekonomske saradnje, tumači poslednji hladan tuš iz Brisela i ko zna koju po redu blokadu evropskog puta Srbije.

Smatrate li da je sazrelo vreme da preispitamo našu orijentaciju ka EU, da li uopšte treba nastaviti integracije ako je cena priznavanje Kosova i uvođenje sankcija Rusiji?

- Naša državna politika jesu evropske integracije. Postojale bi nesumnjivo brojne koristi za naše građane i ekonomiju ukoliko bi Srbija postala članica EU, ali takođe to bi podrazumevalo i brojne izazove. Problem je u tome što sama EU nema jasne kriterijume u procesu evrointegracija. Poslednji primer je otvaranja klastera 3. Još pre tri godine Evropska komisija je utvrdila da je Srbija ispunila sve uslove. Međutim, to izgleda nije kriterijum i Srbija se stavlja u sasvim drugačiji položaj u odnosu na druge zemlje kandidate, pošto nam se postavljaju politički uslovi, pre svega zahtev da se odreknemo našeg Kosova i Metohije i da uvedemo sankcije bratskoj Rusiji. Naša politika je da ovaj proces evropskih integracija nastavimo i da vodimo dijalog sa Briselom po pitanju ovih neprihvatljivih uslova.

Sve više se govori o BRIKS kao globalnoj alternativi. Ima li Srbija interese da se čvršće veže za ovaj blok?

- Srbija treba da jača svoju saradnju kako sa BRIKS kao organizacijom, tako i sa svakom pojedinačnom zemljom članicom. Nesumnjivo je da se radi o prijateljskim zemljama, koje razumeju našu politiku da ostanemo suvereni i samostalni, a koje se istovremeno ubrzano razvijaju i polako kreiraju potpuno poseban pol na međunarodnoj sceni. U situaciji veoma komplikovanog procesa evropskih integracija sa nejasnim rokom njegovog završetka, Srbija ne sme sebe lišiti mogućnosti da gradi partnerstva u svetu koja joj mogu pomoći da zaštiti svoje nacionalne interese, pre svega u UN, kao i da otvara nova tržišta za privredu i privlači strane investicije.

Da li proteste prozapadne opozicije vidite kao labudovu pesmu odlazećeg poretka otpočetog Trampovom pobedom, ili imaju potencijal da uzdrmaju vladu?

- Opozicija na krajnje nemoralan način želi da politički iskoristi veliku tragediju kako bi u odsustvu bilo kakvog programa ili vizije za Srbiju pokušala da uzdrma Vladu. Međutim, građani su to prozreli, pošto se takva sramna politika ponavlja, i već smo je videli posle tragedija u "Ribnikaru", Duboni i Malom Orašju. Rezultat prošlogodišnjih protesta je bio njihov poraz na izborima, jer građani prepoznaju nemoralnost razloga zbog kojih vrše nasilje i blokiraju ulice i institucije. Tako će biti i ovoga puta. Pobeda Trampa će svakako pokrenuti jedan proces u međunarodnim odnosima u kojem će se smanjiti prostor za podršku obojenim revolucijama i nasilnim prevratima u zemljama u kojima su građani izabrali rukovodstva da vode suverenu politiku kreiranu u njihovim nacionalnim prestonicama, a ne i stranim centrima moći.

Je li pad nadstrešnice prelomna opomena za vlast da ekspanziju zidanja mora da prati ispunjavanje procedura? Da li je uzrok tragedije pre korupcija a ne neznanje, ili obrnuto?

- Šta su zaista razlozi zbog kojih se srušila nadstrešnica u Novom Sadu utvrdiće nadležne institucije. To niti umeju, niti smeju da utvrđuju političari, što pokušava da učini opozicija. Nasilnim pritiscima na institucije pokazuju nepoštovanje prema državi Srbiji, ali i da ne žele da se utvrdi istina o razlozima tragedije. Njima je jedino bitno da optužbama vlasti za tobožnju korupciju i nestručnost pokušaju da ugrabe kakav bedni politički poen. Kada budemo kroz zakonite procese u srpskim institucijama utvrdili istinu i razloge zbog čega je došlo do pada nadstrešnice, uveren sam da će Vlada i stručnjaci dobiti jasna saznanja kako da unaprede rad u ovoj važnoj oblasti za razvoj Srbije i ovakve tragedije u budućnosti spreče.

Tokom susreta Putina i Vulina u Kazanju i vi ste posredno prozvani, kada je ruski lider ocenio da se mešoviti komitet za saradnju Rusije i Srbije ne sastaje. Radite li sad ozbiljnije?

- Od trenutka preuzimanja nadležnosti kao predsednika mešovitog komiteta za saradnju sa Rusijom, pre pet meseci, imali smo mnogo aktivnosti koje su kulminirale jubilarnim 20. zasedanjem mešovitog komiteta u novembru u Sankt Peterburgu. Osim redovne razmene mišljenja i praktično mesečnih sastanaka koje imam sa predsednikom komiteta sa ruske strane, ministrom Rešetnjikovom, naše radne grupe intenzivno rade na unapređenju ekonomske saradnje. Potpuno sam posvećen iznalaženju svih mogućnosti da niz potpisanih ugovora sa ruskom stranom stavim u funkciju našeg daljeg razvoja. Cilj nam je da ponovo dostignemo istorijski najveći obim trgovinske razmene iz 2022. od 4,3 milijarde dolara. Što se tiče rada mešovitog komiteta u periodu 2023. i prve polovine 2024. godine, koji je pomenuo predsednik Putin, ne bih mogao da ga komentarišem jer tada nisam bio član Vlade.

Može li se dugoročni gasni aranžman sa Rusijom potpisati i pre marta 2025? I da li ćemo uprkos pričama o TNG iz Amerike i gasu iz Azerbejdžana još dugo biti zavisni od energenta iz RF?

- Tokom telefonskog razgovora predsednika Vučića i Putina dogovoren je niz važnih tačaka koje su nam obezbedile redovno snabdevanje ruskim gasom i definisale pravac u kojem treba da se odvijaju pregovori za novi dugoročni ugovor o snabdevanju. Srbija je privilegovana jer ima najnižu cenu gasa u Evropi. Uveren sam da će upravo pomenuti razgovor dovesti do novog ugovora koji će nam ponovo omogućiti ovu izvanrednu cenu gasa u narednih tri, pet ili sedam godina. Verujem da će se ugovor zaključiti relativno brzo, svakako pre isteka roka prethodnog. Što se tiče ostalih gasnih ugovora koje Srbija zaključuje sa drugim zemljama, svaki od njih je dobrodošao u meri u kojoj utiče da budemo energetski sigurniji i privlačniji za investitore. Ali trenutno, za Srbiju, ruski gas nema alternativu.

Da li ste se osetili prozvanim kada je Vučić kazao da su provereni partneri Zavetnici i Vulinovi socijalisti? Greši li ako kaže da ga drugi iz koalicije manje brane u javnosti?

- Srpska narodna partija i ja kao njen predsednik dugogodišnji smo lojalni partneri SNS i uvek podržavamo politiku predsednika Vučića. Tako je bilo, tako će i biti. U svim prilikama koje su bile pretnja za našu zajedničku koalicionu politiku, ili su se ticale samog predsednika Vučića, reagovali smo jasno, uz bezrezervnu podršku. Mi smo tolike godine zajedno, jer verujemo da je politika predsednika Vučića najbolja za Srbiju, i moramo nastaviti da pobeđujemo, pošto bi dolazak opozicije na vlast bio nova katastrofa za našu zemlju, kao do 2012. godine.

Premijer sudi o mom radu

HOĆETE li ostati na funkciji i nakon najavljene rekonstrukcije vlade?

- Trenutno najvažnije pitanje je dalji rad na razvoju naše zemlje, jer nas čeka toliko velikih projekata poput "Ekspa", završetka putne i železničke infrastrukture, privlačenja novih investicija. Moramo građanima, pored ovih nesumnjivih rezultata rada predsednika Vučića i Vlade, predstaviti i sve opasnosti koje bi po razvoj i stabilnost Srbije donela pogubna politika opozicije. U tom smislu ću nastaviti da dajem svoj doprinos. Sud o rezultatima svog rada prepustiću predsedniku i premijeru.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

USKORO PADA KLJUČNI GRAD, RUSI NADIRU SA SEVERA, ISTOKA I JUGA: Detaljna analiza ukrajinskih stručnjaka o stanju na frontu