VOJVOĐANI AUTONOMAŠE MNOGO PUTA "SAHRANILI" NA IZBORIMA: Intervju - Maja Gojković, predsednik Pokrajinske vlade

Jovanka SIMIĆ

12. 01. 2025. u 16:00

SVE je očiglednije da protesti u našoj zemlji imaju gotovo sve elemente "obojene revolucije". Iole realan i nepristrasan pogled govori da nisu spontani, kao što to žele da predstave političke stranke i njihovi mentori spolja, koji zapravo zajedno stoje iza organizacije protesta.

ВОЈВОЂАНИ АУТОНОМАШЕ МНОГО ПУТА САХРАНИЛИ НА ИЗБОРИМА: Интервју - Маја Гојковић, председник Покрајинске владе

Foto Andrej Pap /Pokrajinska vlada

Ako je u početku ovih dešavanja nekima bio upitan uticaj dnevne politike i opozicionih stranaka na organizaciju okupljanja, koja inače najčešće nisu ni u kakvoj korelaciji sa prvobitno iznetim zahtevima studenata, odnosno ako se nekome desio privid da su ovi protesti apolitični, maske su vrlo brzo pale i ogoljena istina izašla je na videlo.

Ovako u razgovoru za "Novosti" ocenjuje Maja Gojković, predsednik Pokrajinske vlade, uz napomenu da je posle gotovo dva meseca protesta potpuno jasno šta je cilj organizatora ovih okupljanja:

- Cilj organizatora i opozicije je da se bez izbora dođe na vlast, što se u jednom izrazito demokratskom i tolerantnom društvu kao što je naše neće desiti. To je više nego jasno poručio i predsednik Aleksandar Vučić i verujem da svi mi koji čvrsto stojimo iza njegove politike mislimo isto.

Imaju li blokade snagu da restauriraju separatizam u Vojvodini? Predvodnici protesta i pobornici autonomaške ideje, bivši pokrajinski funkcioner Goran Ješić i prof. Dinko Gruhonjić najavili su "vojvođanske platforme"?

- Takozvani vojvođanski separatizam i autonomaštvo već odavno su marginalne pojave na političkom spektru naše Pokrajine. To pokazuju i rezultati svih izbora održanih u prethodnoj deceniji. Ono što, međutim, jeste deo političkog života je činjenica da su zagovornici takvih besmislenih i prevaziđenih političkih ideja prilično "glasni" i da imaju pristup opozicionim i medijima koji se finansiraju iz inostranstva i iz nekih meni nepoznatih izvora.

Foto FOTO TANJUG/ NENAD MIHAJLOVIC

Govori li to da pojedini centri moći i dalje igraju na kartu separatizma i autonomije?

- Igraju, iako su građani Vojvodine, ne samo srpske nacionalnosti, mnogo puta do sada ubedljivom većinom iskazali mišljenje o neprihvatanju takve politike. To se može videti i kroz masovnu podršku politici predsednika Vučića i Srpske napredne stranke u svim delovima naše Pokrajine. Ukratko, separatizam neće proći.

Počev od Ustava iz 1974. koji je Srbiji u tadašnjoj Jugoslaviji praktično oduzeo ingerencije nad njenim pokrajinama APV i KiM, pa do danas tinjajućih autonomaških ideja, treba li država da bude na oprezu?

- Ovakve ideje nemaju nikakvu šansu. Između ostalog, zato što nemaju nikakvu istorijsku, kulturološku, na kraju krajeva ni političku utemeljenost. To, naravno, ne znači da ne treba jasno i glasno reći da su takve ideje opasne i da umeju da razaraju samo tkivo države. Separatizam se svuda u svetu, pa i u državama koje sebe vole da predstave kao najdemokratskije, jednako tretira. Svaka ozbiljna država, a Srbija je to postala u deceniji za nama, neće dozvoliti da joj se podrivaju temelji i da se ruši na bilo koji način.

Investicije neće stati

Na zasedanju pokrajinske Skupštine u decembru, uprkos nekonstruktivnom ponašanju opozicije istrajali ste u nameri da budžet bude usvojen. Šta bi, u suprotnom, privremeno finansiranje značilo za Vojvodinu?

- Kasnili bismo nekoliko meseci sa usvajanjem budžeta i sa investicijama u ovoj godini. Scenario dela opozicionih poslanika imao je za cilj da se sednica ne održi, a budžet ne usvoji. Nisu mi dozvolili da za govornicom obrazložim nacrt budžeta, ali uz podršku ostalih poslanika i predsednika parlamenta Balinta Juhasa obezbedili smo da investicije u Vojvodini ne budu zaustavljene jer ovde, na severu Srbije, nikada se u istoriji nije ovoliko puno gradilo.

Idu li, prema vašoj oceni, protesti i blokade u pravcu smirivanja?

- Verujem da će prevladati razum i da ćemo razgovorom doći do tačke koja podrazumeva da u društvu postoji konsenzus oko stvari koje nisu, ili barem ne bi trebalo da budu upitne, kao što su vladavina prava, nezavisnost sudstva i tužilaštva, smenjivost vlasti na izborima... Bitno je da se razgovara, sučeljavaju mišljenja i stavovi, iznose realni zahtevi. Ulica odavno nije mesto na kome se rešavaju najvažnija politička i društvena pitanja, a demokratija, svugde u svetu, podrazumeva da vladu formira onaj ko pobedi na izborima.

Foto Andrej Pap /Pokrajinska vlada

Da li je i u kojoj meri vlast, kako se neretko čuje, sporom reakcijom posle tragedije u padu nadstrešnice doprinela da se protesti razbuktaju?

- Takve glasine pokušaj su relativizacije činjenice da protesti suštinski nisu usmereni na realno sagledavanje elemenata koji su uticali na jednu tragediju koja je zaista i velika i nezapamćena. Koja je to spora reakcija ako smo - a mislim da je to prvi put u modernoj političkoj istoriji Srbije - podnošenjem ostavki ministara i drugih rukovodilaca na delu videli šta znači ispravno shvatanje političke odgovornosti?

Kao pravnik po obrazovanju, mislite li da ima mesta primedbama da je istraga tužilaštva o razlozima pada nadstrešnice bila spora?

- Reakcija tužilaštva bila je neočekivano brza, a ne spora, kao što sufliraju opozicione vođe koje, javno ili iz senke, stoje iza ovih protesta. Mislim da nikada nismo bili svedoci brže reakcije tužilaštva, ni u jednom slučaju. To može biti mač sa dve oštrice, jer svaki pravnik zna koliko je vremena potrebno da se prikupe svi relevantni dokazi, elementi i činjenice i oni objedine u jednu kompaktnu i pravno utemeljenu celinu. Kao što je to apostrofirao i predsednik Vučić, nigde u svetu prilikom procesuiranja ovakvih i sličnih slučajeva, a bilo ih je mnogo širom planete, nije bilo ovako brze reakcije tužilaštva. Videćemo šta će vreme pokazati, odnosno kakav će pred sudom biti kvalitet prikupljenih dokaza.

Foto TANJUG/ VLADA AP VOJVODINE/ Andrej Pap

Smatrate li sebe lojalistom unutar SNS i kakvo je vaše mišljenje o toj neformalnoj organizaciji?

- Sebe smatram apsolutno lojalnom politici koju vode predsednik Vučić i Srpska napredna stranka. I moram da kažem da mi nije jasna reakcija opozicije povodom predsednikove izjave. Ako se neko bavi politikom, a ja sam u njoj duže od tri decenije, dobro zna da svaka politička stranka, pogotovo ako je velika i jaka kao što je SNS, ima svoje "tvrdo krilo" odnosno ljude koji su u najvećoj mogućoj meri privrženi ideji i političkoj viziji stranke. U našoj stranci sigurno da ima onih koji tu sebe vide isključivo radi lične koristi. Srećom, to je veoma mali broj, a velika većina, sigurna sam, u potpunosti podržava politiku stranke, i samim tim nije spremna na bilo kakve koalicije sa opozicionim partijama i vođama koje su Srbiju bile dovele na rub propasti.

Moguće promene i u Pokrajini

Premijer Vučević najavio je moguću rekonstrukciju Vlade.Razmišljate li o eventualnim promenama u svom kabinetu?

- Tek u maju navršiće se godina od formiranja Pokrajinske vlade. Nekoliko nedelja pre toga formirana je Vlada Srbije. Naravno da i ja razmišljam o tome, a dogovor će biti napravljen i na nivou Srpske napredne stranke jer je ova partija okosnica u obe vlade i na svim lokalima.

Kakve rezultate očekujete posle najavljene najžešće borbe protiv korupcije?

- Očekujem i verujem da ćemo vrlo brzo u najvećoj mogućoj meri iskoreniti korupciju na svim nivoima vlasti. Korupcija je pojava koja je apsolutno neprihvatljiva i društveno veoma štetna i opasna. I tu ne sme biti privilegovanih. Ko god da je umešan u bilo koji vid korupcije, treba da odgovara.

FOTO: TANJUG/ NENAD MIHAJLOVIĆ/

Kako gledate na mišljenja da je SNS previše tolerantno godinama dopuštala da se u Novom Sadu razvijaju antisrpski kadrovi na fakultetima koji imaju sumnjivu akademsku reputaciju?

- Ne bih se složila da je to pojava koju vladajuća koalicija na čelu sa Srpskom naprednom strankom treba da dopušta ili ne. Stavovi koje zastupaju pomenuti kadrovi deo su širokog političkog dijapazona prisutnog kod nas, i kao takvi dopušteni su sve dok nisu protivpravni i antidržavni. Moram da naglasim da je sreća po državu i društvo da takvi stavovi i političko delovanje nisu prepoznati u biračkom telu i kod ogromne većine građana, da su marginalni, nemaštoviti i suštinski beznačajni.

Foto TANJUG/ VLADA AP VOJVODINE/ Andrej Pap

Šta sada posle zvanične potvrde da su SAD uvele sankcije NIS. Kakva je moguća sudbina ovog giganta?

- Vlada je oformila odbor, verujem da će se pronaći najbolje rešenje, u interesu države i zaposlenih. Mi smo odgovorna vlast, to smo pokazali na milion primera, tako da sam ubeđena da zaposleni u NIS nemaju razloga za brigu kada je reč o njihovim radnim mestima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ODRŽIVI MARKETING: Put ka budućnosti koja brine o svima