HELEZU DALI "VOLJNO": Čelni ljudi Republike Srpske obeležili Dan vojske u kasarni "Kozara" u Banjaluci

Snježana Vidačković

13. 05. 2025. u 06:00

SA osmehom na licima, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i prvi čovek Narodne skupštine Nenad Stevandić stigli su juče u kasarnu "Kozara" u Banjaluci na obeležavanje Dana Vojske RS i Trećeg pešadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH. Ovim potezom su poslali i poruku Zukanu Helezu, ministru odbrane u Savetu ministara BiH koji je izdao naredbu da se pomenutoj trojici zabrani ulazak u vojni objekat jer su, kako je rekao, begunci od pravosuđa BiH. Dodik, Višković i Stevandić su dolaskom u kasarnu pokazali da je ona teritiorija RS gde Helez nema nikakvu ingerenciju, a zajedno sa čašama u rukama su se uslikali nazdravljajući ministru odbrane BiH.

ХЕЛЕЗУ ДАЛИ ВОЉНО: Челни људи Републике Српске обележили Дан војске у касарни Козара у Бањалуци

Foto B. Zdrinja

Dodik je poručio je da je Vojska RS bila časna i narodna, a da Treći Republika Srpska puk Oružanih snaga BiH ne samo da baštini njenu tradiciju, već i da mora slušati pozive koje bi uputili RS i njen narod. Predsednik Srpske je istakao da je banjalučka kasarna "Kozara" - Republika Srpska i da je jučerašnje okupljanje nešto na šta Srpska i njen narod imaju pravo.

- Ovde smo na obroncima Kozare, koja je simbol slobode, stradanja, prkosa i ponosa, u kasarni smo "Kozara" da bismo pokazali za sva vremena da je ovo Republika Srpska. Vojska Republike Srpske stvorena je pre 33 godine i delovala je jedinstveno da bi odbranila stanovništvo, jezik, kulturu, kuće i porodice. Nažalost, sa principom od 49 odsto teritorije nakon rata Srbima, dato nam je do znanja gde će sa nama. Vojska Srpske borila se na svim frontovima i nije pokazala da je spremna da ostavi narod. Njeno ukidanje je bila pogrešna odluka.

Britanski avion opet snima

IZNAD Banjaluke juče je opet kružio avion koji uobičajeno angažuje Eufor, kada se u RS obeležavaju značajni datumi. Ista letelica bila je na nebu iznad Banjaluke i u petak kada je obeležavan Dan pobede nad fašizmom. Prema podacima aplikacije Flight Radar 24, aparat je napravio nekoliko krugova i iznad Laktaša, a potom se ponovo vratio na područje Banjaluke. Isti avion je prestonicu RS nadletao i tokom zasedanje Skupštine Srpske kada je odlučivala o vraćanju nadležnosti. Inače, leti na visini oko 1,5 kilometara, brzinom od oko 300 kilometara na sat, i poleteo je iz Sarajeva, kao i svaki put do sad. Radi se o letelici tipa Beech 90 King Air, i pripada britanskoj kompaniji koja se bavi analiziranjem radio-signala i fotografisanjem iz vazduha.

Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović podsetila je da je VRS bila narodna vojska, običnih i čestitih ljudi, koji su braneći granice RS branili svoj kućni prag, rodni kraj, svoje porodice i komšije, crkve i grobove.

- Mnogi od njih položili su svoje živote u temelje RS i oni su najzaslužniji za slobodu koju su sa svojim saborcima izvojevali. Dužni smo da ih se sećamo sa posebnim pijetetom i to ne kao brojeva i statističkih kategorija, već onako kako dolikuje junacima - navela je Cvijanovićeva.

Dok su zvaničnici Srpske slavili Dan VRS u kasarni "Kozara", oglasio se i ignorisani Helez, te je zapretio podnošenjem krivičnih prijava protiv srpskih oficira u Oružanim snagama BiH jer su se, kako kaže, oglušili o njegovu naredbu da se zabrani ulazak Dodiku, Stevandiću i Viškoviću.

- Kao ministar odbrane bio sam dužan da izdam zabranu licima za kojima je raspisana centralna poternica Suda BiH. Očekivao sam upravo ono što se desilo - kazao je Helez, ističući da je načelnik Zajedničkog štaba OS BiH Gojko Knežević bio dužan da ga obavesti da vod vojne policije na terenu nije mogao sprečiti ulazak.

Presedeo himnu BiH

NA POČETKU ceremonije u kasarni "Kozara", prvo je puštena himna Bosne i Hecegovine, a zatim i Republike Srpske. Dodik nije želeo da ustane dok je bila intonirana himna BiH. Podigao se tek kada su se čuli prvi taktovi himne RS.

Prema Helezovim rečima, Ministarstvo odbrane je imalo spreman bataljon vojne policije kao pojačanje, ali su iz Zajedničkog štaba OSBiH poručili da za tim nema potrebe.

Vojska Republike Srpske formirana je 12. maja 1992. godine i na kraju Odbrambeno-otadžbinskog rata imala je 210.000 boraca. Poginulo je, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 23.659 boraca. Vojska Srpske je posle 14 godina postojanja ušla u sastav Oružanih snaga BiH gde njeno vojno nasleđe i identitet neguje Treći pešadijski Republika Srpska puk.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PUTINOV HELIKOPTER U EPICENTRU NAPADA