PRISVAJAJU SRPSKO KULTURNO BLAGO: Kancelarija za KiM žestoko odgovorila "Nacionalnom muzeju" lažne države
POVODOM zahteva “Nacionalnog muzeja Kosova” da se Prištini vrate arheološki i etnografski artefakti, Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da su Kosovo i Metohija i po Ustavu Srbije i po međunarodnom pravu deo teritorije Republike Srbije a svi artefakti koji potiču sa teritorije naše autonomne pokrajine Kosovo i Metohija jesu deo kulturnog i istorijskog nasleđa Srbije.
Naime u saopštenju za javnost Kancelarije za KiM naglašava se da kao što Srbija ne priznaje samoproglašenu takozvanu "kosovsku" državnost, ne poznaje ni kategoriju "kosovskog" kulturnog nasleđa,
- Beograd opravdano strahuje da bi kulturni i arheološki artefakti poreklom sa Kosova i Metohije bili ugroženi, jer nam iskustvo pokazuje kakav je destruktivan odnos privremenih institucija samouprave u Prištini prema kulturno-istorijskom i verskom nasleđu države Srbije-ističe se u saopštenju Kancelarije za KiM o dodaje da su posebno ugroženi spomenici koji ulaze u kategoriju srpskog hrišćanskog nasleđa na Kosovu i Metohiji kao i da je samo od početka ove godine zabeleženo je jedanaest napada na objekte i imovinu Srpske pravoslavne crkve.
- Odnos Prištine prema jednom od najdragocenijih kulturno-verskih spomenika na Kosovu i Metohiji, koji je deo i svetske kulturne baštine, manastiru Visoki Dečani, do te mere je nehajan i anticivilizacijski da ga je organizacija "Evropa nostra" nedavno, opravdano uvrstila među sedam najugroženijih kulturno-istorijskih lokaliteta na našem kontinentu - dodaje se dalje u saopštenju Kancelarije za KiM i ističe da samoproglašeno takozvano "Kosovo", kako upravo pokazuje primer Manastira Visoki Dečani, nije spremno da poštuje ni sopstvene zakone i najviše pravne odluke, ako su one na korist SPC, srpskog naroda i očuvanja njegovog kulturnog, istorijskog i verskog nasleđa.
- Zato naglašavamo da su nevalidni svi argumenti kojima takozvani "Nacionalni muzej Kosova" traži srpske kulturno istorijske artefakte. Prvi argument je pozivanje na sporazumno ustupanje artefakata potpisano između dve kulturne institucije Republike Srbije, a danas te predmete potražuje kulturna institucija koja je, i sa stanovišta Ustava Srbije i sa stanovišta međunarodnog prava, nepostojeći entitet. U drugom argumentu se takozvani "Nacionalni muzej Kosova" poziva na konvenciju Uneska, međutim samoproglašeno takozvano "Kosovo" niti je država, niti članica Uneska, a predmeti o kojima je reč su poreklom sa teritorije Republike Srbije i danas se nalaze u zemlji porekla - navodi se u saopštenju Kancelarije za KiM i dodoaje da se trećem argumentu takozvani "Nacionalni muzej Kosova" poziva na Ahtisarijev plan, koji, Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija nikada nije usvojio.
- Beograd je dosledno opredeljen za to da se sve nesuglasice sa Prištinom rešavaju u dijalogu, koji se trenutno odvija uz posredovanje EU, i pitanje kulturne baštine svakako zaslužuje da bude predmet dijaloga i ono ne može biti rešavano jednostrano, mimo uspostavljenog procesa normalizacije odnosa i mimo nespornih činjenica - zaključuje se u saopštenju Kancelarije za Kosovo i Metohiju Inače, direktor "Narodnog muzeja Kosova" Ajet Ljeci uputio je pismo direktorkama Narodnog i Etnografskog muzeja iz Beograda i predsedniku Sanu u kome traži da se Prištini vrate arheološki i etnografski artefakti koji se i dalje čuvaju u Srbiji.
Preporučujemo
NOVI UDAR ALBANSKIH SEPARATISTA: Lažna država Kosovo traži srpsko kulturno blago
20. 05. 2021. u 15:33
ŽESTOK ODGOVOR SLOVAČKE NA POTEZ ZELENSKOG: Hitno se oglasio Fico, sprema drastičnu meru za Ukrajince (VIDEO)
PREMIJER Slovačke Robert Fico zapretio je večeras da je njegova stranka Smer-SD ("Smer — socijaldemokratija“) spremna da podrži smanjenje pomoći Ukrajincima koji se nalaze na teritoriji Slovačke kao odgovor na obustavu tranzita gasa od strane Kijeva.
02. 01. 2025. u 18:26
PUTIN SPREMAN ZA NOVI RAT? Tajni dokumenti otkrivaju detaljan spisak meta
RUSKA vojska pripremila je detaljan spisak ciljeva za potencijalni rat s Japanom i Južnom Korejom koji uključuje nuklearne elektrane i drugu civilnu infrastrukturu, prema tajnim dosijeima iz 2013. i 2014. godine, u koje je imao uvid "Financial Times".
02. 01. 2025. u 19:42
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (1)