НИЈЕ СВАКО КРВАРЕЊЕ СИМПТОМ КАРЦИНОМА: Професор др Горан Баришић о знацима рака колона и методама раног откривања
ПРИСУСТВО крви у столици, иако један од најважнијих симптома, није увек повезано са раком дебелог црева.
Јер, до појаве крви у столици могу да доведу запаљенске болести црева, дивертиклулоза, васкуларни поремећаји, као и хемороиди, фистуле и фисуре. Ипак, постојање, на пример хемороида који крваре, не искључује да су се на слузокожи дебелог црева развиле и неке туморне промене. Из тог разлога, колоноскопија је у случају појаве крви у столици неопходна. Једино помоћу ове дијагностичке методе лекар може да види све делове дебелог црева.
У интервјуу за "Новости" др Горан Баришић, колопроктолог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да се пацијентима који се јаве због појаве крви у столици, пре колоноскопије могу урадити и мање инвазивни прегледи:
- Прво што се ради је мануелни преглед завршног дела дебелог црева, а потом аноскопски преглед, који омогућава визуелизацију завршног дела дебелог црева.
* Зашто је колоноскопија ипак пресудна?
- Било да се овим наведеним, мање инвазивним прегледима због крви у столици или других симптома докаже или искључи постојање проктолошког обољења, свакако би требало да се уради колоноскопија. То нарочито важи за пацијенте старије од 50 година, управо да би се искључило постојање патолошких промена у осталим деловима дебелог црева.
* Који симптоми осим појаве крви у столици указују на карцином дебелог црева?
* Да ли је колоноскопија довољна да се постави дијагноза рака колона?
- Дијагнозу колоректалног карцинома је могуће поставити и клиничким прегледом, јер се тумори локализовани у завршном делу дебелог црева (ректум) могу напипати, али и видети током ректоскопије и колоноскопије. Ипак, дефинитивна дијагноза се поставља патохистолошком анализом исечака узетих приликом наведених прегледа. Савремене имиџинг методе, као што су скенер и магнетна резонанца су значајни дијагностички модалитети којима се утврђује стадијум болести, као и присуство метастаза што нам помаже у доношењу адекватне стратегије лечења.
* Треба ли они са породичном историјом рака дебелог црева посебно да се прибојавају ових симптома?
- У 70 одсто случајева колоректални карцином се јавља као спорадично обољење, док је код преосталих 30 процената присутан фамилијарни ризик. У одређеним породицама је утврђено присуство мутација које се наслеђују и које су одговорне за настанак различитих синдрома - фамилијарна аденоматозна полипоза, Линч синдром.
АНАЛНА ФИСУРА
Да ли постојање ранице на кожи чмара (анална фисура) може да буде знак рака дебелог црева?
- Анална фисура не прераста у малигно обољење, али малигни тумори у неким случајевима могу да се на тај начин испоље. Иначе, када ова раница захвата само површину коже она може и без лечења спонтано да зарасте у року од месец дана. Међутим, када је дубока узрокује хроничне тегобе које се решавају хируршком процедуром. Дијета која обилује намирницама богатим влакнима је обично доживотна препорука за спречавање поновне појаве овог проблема.
* Колико је карцином дебелог црева фаталан?
* Који је најбољи начин да се спречи појава овог обољења?
- Најбољи начин борбе против колоректалног карцинома је смањење телесне масе ако је особа гојазна, исхрана богата влакнима, физичка активност, престанак пушења и конзумације алкохола. Међутим, ова примарна превенција није увек могућа, нарочито због мултифакторијалне природе настанка обољења, те је стога од великог значаја секундарна превенција. Она подразумева откривање болести у раном стадијуму, када је могуће њено излечење.
* Како посумњати на ову болест, ако се не јави кључни симптом, а то је крв у столици?
- Постоје неинвазивни тестови којима се испитује присуство окултног крварења у столици. Један је ФОБТ тест, а други фекални имунохемијски тест (ФИТ) и оба су заснована на претпоставци да тумори дебелог црева повремено крваре. Код особа код којих су ови тестови позитивни постоји већи ризик присуства тумора те се саветује колоноскопија. Системским спровођењем колоноскопије могуће је смањити учесталост појаве колоректалног карцинома за више од 50 одсто уз смањење смртности за бар 30 одсто.
БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...
Препоручујемо
СЛАЧИЦА УБРЗАВА МЕТАБОЛИЗАМ: Семенке добре за јетру и крвоток, чај штити од прехладе
02. 11. 2022. у 18:50
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)