ЦИТОМЕГАЛОВИРУС ТРАЈНО ОСТАЈЕ У ТЕЛУ: Родитељи опрез - Око 80 одсто предшколске деце у колективима је инфицирано
У ИНФЕКЦИЈЕ које након заражавања трајно остају у организму и са сваким падом имунитета могу да наруше здравље, некада и фатално, сврстава се и цитомегаловирус (ЦМВ).
То је вирус који припада породици херпес вируса и као сви из ове групе преноси се преко крви, пљувачке, фецеса, урина, суза, мајчиног млека, семене течности, вагиналног секрета.
Доктор Светлана Ваљаревић, специјалиста ОРЛ Клиничко-болничког центра Земун, каже да се заражавање цитомегаловирусом обично дешава у најранијем детињству:
- Сматра се да је око 80 процената предшколске деце која похађају колектив већ инфицирано ЦМВ. Након примарне инфекције, вирус остаје доживотно "притајен" у организму, најчешће у пљувачним жлездама. При томе, када се дете зарази, оно најчешће нема никакве симптоме и родитељи не знају да се дете инфицирало.
Инфекција ЦМВ-ом могућа је и у каснијем животном добу.
- Уколико заражавање у детињству изостане, ЦМВ код старије деце, тинејџера и одраслих особа може да да клиничку слику налик инфективној мононуклеози, када пацијент има увећане лимфне чворове на врату, малаксалост, температуру. Код здравих људи, ова инфекција пролази брзо и без последица - објашњава др Ваљаревић.
Ипак, некада инфекција ЦМВ-ом може да буде узрок фаталног исхода.
НИ ВАКЦИНЕ, НИ ЛЕКА
ДОКТОРКА Светлана Ваљаревић каже да нема вакцине против цитомегаловируса:
- Не постоји ни терапија која доводи до потпуног излечења и елиминације вируса из организма. Постоје само лекови који смањују размножавање вируса и они се примењују само код одраслих особа које су имунодефицијентне, најчешће код пацијената оболелих од сиде.
- ЦМВ је опасан по здравље човека у случају када је заражена особа имунокомпромитована - каже др Ваљаревић. - Дакле, када особа има сиду, онколошку болест због које добија цитостатике или зрачење или има неки други урођени или стечени поремећај имунитета. У таквим случајевима ослабљеног имунитета вирус изазива упалу плућа, хепатитис и врло често доводи до смртног исхода. Код пацијената оболелих од сиде, ЦМВ је један од првих узрока смртности, док код особа са трансплантираним органом узрокује одбацивање органа и тешко стање примаоца.
Цитомегаловирус нарочито је опасан за труднице.
- Уколико се трудница први пут током трудноће зарази овим вирусом, он може да оштети плод - каже наша саговорница. - Уколико не дође до спонтаног побачаја, чак 65 одсто ове деце имаће симптоме ЦМВ болести већ одмах по рођењу. Овај вирус може да изазове тешка оштећења мозга, вида, слуха, јетре и слезине, хематолошке поремећаје, крварења. Ако се трудница која је већ раније била заражена ЦМВ-ом у трудноћи зарази новим сојем овог вируса, што је ретко али могуће, последице су значајно блаже, одноно око 15 одсто тих беба имаће оштећење слуха.
Докторка Ваљаревић каже, да би се одредило да ли је трудница пре трудноће била изложена ЦМВ, неопходно је да се уради тестирање из венске крви:
- Код активне инфекције, или сумње на активну инфекцију, вирус се изолује из бриса усне дупље, урина, пљувачке, или плодове воде и доказује се ПЦР тестом, имунофлуоресценцијом или ЕЛИСА тестом - објашњава др Ваљаревић.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
КОЈА ЈЕ НАЈСЛАБИЈА, А КОЈА НАЈЈАЧА? Одређене крвне групе носе ризик појединих болести
06. 11. 2022. у 18:50
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (1)