ВАЗДУХ ЈЕ ВЕЋ ПУН ПОЛЕНА: Не прескачите терапију, бреза најјаче "удара"
АЛЕРГИЧНИ на полен брезе већ би требало увелико да пију терaпију, јер ваздух је пун овог алергена, који се уз амброзију сматра једним од најјачих. Од осталог полена дрвећа, према речима Мирјане Митровић, из Агенције за заштиту животне средине, присутни су брест, јасен, јова, леска, тисе, чемпрес, топола, врба, јавор и четинари.
Митровићева каже да бреза још није у црвеној зони, али са топлијим временом сигурно ће ускоро да пређе границу:
- Засад се бележе прекограничне вредности тисе и чемпреса, али они се не сматрају јаким алергенима.
Познато је да алергија узрокује свраб носа, очију, појаву секреције, али чњеница је да може да доведе и до синузитиса.
Код пацијената са алергијским ринитисом, контакт са инхалаторним алергеном доводи до отока слузнице носа што омета вентилацију и дренажу синуса, и доводи до заостајања секрета и осећаја пуноће и бола - каже наша саговорница. - Лечење у овом случају подразумева примену локалних и системских лекова за алергије, с тим што су резултати лечења бољи када се болује само од алергијског ринитиса. Такође, испирање носа растворима на бази морске воде донекле може да олакша тегобе и побољша функцију носа, а некада су корисне и инхалације.
Стручњаци све чешће упозоравају да алергијским тегобама додатно доприноси аерозагађење.
Научници са америчког Универзитета Станфорд спровели су испитивања на основу којих су донели закључак да превелика изложеност загађивачима, нарочито пораст загађивача у ваздуху, уз истовремено смањену изложеност бактеријама и микробима, доприноси све масовнијем оболевању од нутритивних алергија, атопијског дерматитиса, астме и алергијског ринитиса.
Честице које се налазе у ваздуху и препознате су као водећи загађивачи, а такође представљају највећи ризик за развој алергијских обољења, су приземни озон, партикуларне честице ПМ 2.5 и ПМ 10, угљен-моноксид, сумпор-диоксид и азот-диоксид.
ПРВО АЛЕРГЕН, ПА ТЕРАПИЈА
ИСТРАЖИВАЊА показују да велики број људи алергију лечи "на своју руку" употребом антихистаминика. Код одређеног број алергичних ова терапија је довољна. Међутим да би била у потпуности ефикасна и отклонила тегобе и евентуалне последице, неопходно је прво утврдити који алерген или алергени изазивају осетљивост, као и њену јачину. Осим антихистаминика у лечењу алергија се употребљавају и кортикостероиди, као и лекови из групе инхибитора леукотријена.
У наведеном испитивању са Станфорда наводи се студија спроведена на 5.000 деце узраста до шест година у којој је доказана јака веза између изложености саобраћајном загађењу и настанка астматичног бронхитиса, поленске грознице, екцема и сензибилизације код те деце.
На појаву алергија велики утицај има урбанизација која уништава биљни и животињски биодиверзитет чиме се нарушава људски микробиом који је најодговорнији за добар имунитет. Када је имунитет ван баланса тело не може да се брани од алергијских реакција и запаљенских процеса.
Међу факторима животне средине који повећавају ризик појаве алергијских обољења су и порођај царским резом, редослед рођења, изложеност дуванском диму и психосоматски фактори.
Препоручујемо
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.
02. 01. 2025. у 18:26
ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета
РУСКА војска припремила је детаљан списак циљева за потенцијални рат с Јапаном и Јужном Корејом који укључује нуклеарне електране и другу цивилну инфраструктуру, према тајним досијеима из 2013. и 2014. године, у које је имао увид "Financial Times".
02. 01. 2025. у 19:42
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)