ВОДЕЋИ КРИВАЦ ИЗНЕНАДНЕ СМРТИ ЛАКО МОЖЕ ДА ПРЕВАРИ: Први симптом "прескакање" срца, а тест од 30 секунди спашава живот
МНОГИ људи имају поремећаје срчаног ритма или аритмију, а да то ни не схватају. Најчешћи тип је атријална фибрилација или лепршање преткомора, која узрокује неправилан и често необично брз откуцај срца.

Фото Shutterstock
Атријална фибрилација драстично повећава ризик од можданог удара, а ако се дијагностикује, може да се лечи.
У Србији се процењује да од око 24.000 можданих удара који се десе на годишњем нивоу, готово сваки пети је узрокован најчешћим поремећајем срчаног ритма.
- Оно што остаје забрињавајуће јесте велики број људи којима није дијагностикована аритмија и не знају уопште да живе са повећаним ризиком од можданог удара. Проналажење људи са овом скривеном претњом мора да буде приоритет - каже професор др Сир Нилеш Самани, док др Труди Лобан додаје:
- Поремећаји срчаног ритма су водећи узрок изненадне смрти и разорних можданих удара. Много мали број људи је тога свесно -.
Важно је препознати знакове упозорења на аритмију, а ево шта треба да знате:
Атријална фибрилација је најчешћи поремећај срчаног ритма у старијим старосним групама.
Многа стања могу да изазову проблеме са срчаним ритмом, укључујући поремећаје штитне жлезде, инфекције и апнеју у сну. Окидачи такође могу да укључују стрес, кофеин, дуван, алкохол, дијеталне пилуле и лекове за кашаљ или прехладу.
Знакови упозорења
Кључни знаци упозорења, према речима лекара, јесу осећај ударања или треперења у срцу или грудима, вртоглавице, осећај несвестице, недостатак даха, нелагодност у грудима и осећај претераног умора. Ове ствари не значе аутоматски да се ради о проблему са срцем, али је важно да проверите све симптоме.
- Не доживљавају сви ове симптоме и, у неким случајевима, пацијенти уопште не могу да осете симптоме - упозорили су доктори.
Како измерити срчани ритам?
Постоји много начина на које срчани ритмови могу да се мере, обично помоћу ЕКГ-а (електрокардиограма). Можете и сами да проверите свој пулс код куће.
Најлакши начин да откријете аритмију јесте да опипате свој пулс, а тиме и срчани ритам - да ли је неправилан, пребрз или преспор? Тако једноставна ствар, као што је провера ритма од 30 секунди, може буквално да вам спаси живот.
Када пронађете свој пулс, одржавајте чврст притисак и бројите откуцаје 30 секунди, а затим помножите са два да бисте добили пулс у откуцајима у минути. Ако вам је срчани ритам неправилан, требало би да бројите један минут и да не множите.
(Мондо)
БОНУС ВИДЕО:
УМЕСТО ЛОКОМОТИВЕ: Погледајте како снагатор из Аустрије вуче комплетну железничку композицију
Препоручујемо

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ПЕНЗИОНЕРЕ: Велика превара кружи градом у Србији - не наседајте
10. 06. 2023. у 10:32

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)