САЧУВАЈТЕ ЗДРАВЕ КОСТИ: Избегавајте ове навике и спречите остеопорозу
ПРОЦЕНЕ указују да у Србији од остеопорозе болује више од пола милиона људи, углавном жена.

Фото Shutterstock
Ово обољење карактерише поремећај грађе костију коју настаје као последица смањења коштане масе, због чега кости постају крте и подложне преломима. Остеопороза је све већи глобални проблем: у свету преломи погађају сваку трећу жену и сваког петог мушкарца старијег од 50 година.
Да би се спречио развој остеопорозе или бар ублажила њена прогресија, лекари кажу да је неопходно да се испоштују два услова - исхрана намирницама богатим калцијумом и кретање које доводи до ресорпције калцијума.
Калцијум је неопходан минерал за организам, првенствено за јачање и чврстину костију, а позитивно делује на мишиће, нерве и органе за варење. Најважније је путем исхране у младости депоновати довољно калцијума у костима, јер касније у животу његов недостатак може да доведе до разних обољења, посебно остеопорозе.
Осим неодговарајуће исхране и недовољно кретања, и неколико других навика негативно утиче на лошију ресорпцију калцијума:

Photo: Pixabay
Превише соли
Што се уноси више соли, тело губи више калцијума, што значи да со не помаже костима. Храна као што су хлеб, сиреви, чипс и сухомеснати производи имају највише соли. Не морате потпуно да избаците со, али не узимајте више од 2.300 милиграма натријума дневно.

Фото Pixabay free images
Лекови
Поједини лекови, посебно ако се дуго користе, могу да имају негативан утицај на кости. Неки антиепилептици и глукокортикоиди, као што су преднизон и кортизон, могу да услове губитак коштане масе.

Фото: Free Images Pixabay
Алкохол
Да би кости биле здраве, требало би да се ограничи количина алкохола. С тим у вези, лекари су одавно истакли да је једно пиће дневно за жене и два за мушкарце довољно. Алкохол врло ефикасно може да омета апсорпцију калцијума.

Фото Shutterstock
Седење
Превише седелачког начина живота не доноси добробит ни по једном питању. Чак може да доведе и до развоја хроничног умора. С друге стране, вежбање јача кости, а за скелет је најбоље када стопала и ноге носе тежину тела што приморава кости и мишиће да раде против гравитације.

Приватна архива
Вожња бицикла
Редовна вожња бицикла јача срце и плућа, али не и кости. Зато, за оне који су изабрали ову активност важи да је комбинују са пешачењем, плесом или пливањем.

Фото: Профимедиа
Мршавост
Недовољна телесна маса представља већу могућност за ломљење костију и губитак коштане масе. Оне особе које нису сигурне да ли имају мање килограма него што треба, требало би то да провере са изабраним лекаром. Он ће да провери да ли су поремећај исхране или неко друго медицинско стање разлог за потхрањеност.
Препоручујемо

ЗДРАВЉЕ ИЗ ТАЊИРА: Обавезно једите целер - идеалан је за боље памћење и јаке кости
14. 09. 2023. у 20:00

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)