ГАСТРИТИС И ЗБОГ ЗЕЛЕНИША: Савет гастроентеролога - Код проблема са желуцем избегавајте сирово поврће

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

24. 03. 2024. у 12:00

ПРОЛЕЋНО буђење природе доноси код многих и "буђење" гастроентеролошких тегоба.

ГАСТРИТИС И ЗБОГ ЗЕЛЕНИША: Савет гастроентеролога - Код проблема са желуцем избегавајте сирово поврће

Фото Shutterstock

Учестао разлог тегоба је што пролећне временске прилике реактивирају чир на дванаестопалачном цреви и желуцу, а истовремено је и већа употреба зеленог поврћа, које понекад може да изазове отежано варење, односно диспепсију.

Доцент др Срђан Марковић, гастроенетеролог Клиничко-болничког центра Звездара, каже да би пацијенти који болују од хроничног гастритиса требало да избегавају сирово поврће и да конзумирају храну која је лако сварљива како би се спречила иритација желуца:

- Многи људи који болују од гастритиса доживе жарење и бол након конзумације црног лука, белог лука или парадајза. Особе са дијагнозом рефлуксног езофагитиса, односно ГЕРБ би такође требало да избегавају парадајз, ротквице, папричице, црни лук, сок парадајза, киселе краставаце.

Наш саговорник напомиње да није неопходно потпуно избацити ове намирнице, али је боље јести кувано и барено поврће или исецкано на ситне комаде.

Фото Shutterstock

- Потребно је придржавати се и неких општих правила у вези са исхраном - прича доцент Марковић. - Најиделаније је имати пет оброка у једнаким временским интервалима, од тога три базична и две ужине, конзумирати умерене количине хране и течности. Битно је и да се једе полако, и да се залогај жваће барем 20 пута. Дан не би требало да почиње са чајем, кафом и цигаретом, а важно је и да се доручкује сат после буђења. За ужину је најбоље да се поједе храна на бази цереалија и воћа или тост од интегралног ражаног хлеба.

И црева се буне

- ПАЦИЈЕНТИ са запаљенским болестима црева током погоршања болести би такође требало да се придржавају посебног режима у коме се унос свежег воћа и поврћа не препоручује у већим количинама - каже доцент др Срђан Марковић. - Свеже поврће треба добро опрати, спречити улаз бактерија у организам које могу да доведу да инфективног гастроентеритиса, чиме се додатно компликује дигестивна ситуација.

Наш саговрник упозорава да није добро јести ни превише врућа или хладна јела нити пити хладна пића и газиране напитке. Требало би да се избегавају масни оброци, пржена, похована и јела са запршком, кисела, љута и јако зачињена храна. Препоручује и да се ограничи унос соли, јер со повећава развој симптома ГЕРБ, док би течност требало да се пије 15 минута пре или сат времена након оброка, од којих би последњи требало да буде три сата пре одласка на спавање.

Гастроенетеролошке тегобе може да узрокује и глутен, који се налази у многим житарицама и индустријским прехрамбеним производима. Сматра се да више од 10 милиона особа у свету конзумира безглутенске намирнице јер имају такозвану нецелијачну преосетљивост на глутен. Надутост, нередовне столице, осећај недостатка енергије неретко су последица уноса глутена. Дакле, овај протеин из пшенице, јечма и ражи може да узрокује тегобе чак и код оних који не болују од целијакије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ХАОС: Српски спортиста пребио двојицу Хрвата - своје саиграче!