ТЕРАПЕУТСКО СРЕДСТВО И У ПРЕВЕНЦИЈИ: Витамин Б помаже у лечењу упале панкреаса
НОВА открића потврђују да витамин Б12 може да смањи тежину акутног панкреатитиса и представљају чврст темељ за будуће клиничке примене овог витамина у лечењу овог стања.
Витамин Б12 идентификован је као потенцијално терапеутско средство у превенцији и лечењу акутног панкреатитиса, саопштили су истраживачи са два универзитета - Sichuan University и Linkping University.
Акутни панкреатитис, који погађа људе свих узраста, један је од водећих узрока пријема у болницу због гастроинтестиналних болести. Око 20 одсто пацијената развије умерени или тешки акутни панкреатитис, који носи изузетно висок морталитет и инвалидитет. Чак и код оних који се опораве, често следе доживотне компликације које значајно утичу на квалитет живота.
До данас, многа питања у вези са оптималним лечењем акутног панкреатитиса остају без одговора. Што је најважније, потребна су фармаколошка средства која могу да спрече оштећење панкреаса већ у раној фази. Тим научника, који је предводио dr Chuanwen Fan са Одељења за гастроинтестиналну хирургију при Sichuan University и истраживачи са Одељења за биомедицинске и клиничке науке са Linkping University, комбиновао је људску генетску епидемиологију и лабораторијске животиње како би открио и потврдио улогу витамина Б12 у превенцији и ублажавању акутног панкреатитиса.
Др Фан је објаснио да је тим научника прво спровео метаанализу студија на нивоу генома (ГВАС) користећи највеће генетске скупове података за панкреатитис. Затим су применили Менделов приступ рандомизације како би истражили односе између различитих хранљивих материја метаболизма са једним угљеником и ризика од панкреатитиса.
Корак ка новим терапијама
- Ова узбудљива нова открића доприносе све већем броју доказа да витамин Б12 може да смањи тежину акутног панкреатитиса повећањем нивоа АТП у ткиву панкреаса, нудећи нове увиде у потенцијалне терапијске стратегије за ову болест. Ова студија поставља чврст темељ за будуће клиничке примене витамин Б12 у лечењу акутног панкреатитиса - закључили су истраживачи.
Анализа је открила да су виши нивои витамина Б12 у серуму у веома јакој вези са смањеним ризиком од развоја различитих типова панкреатитиса. Затим су истраживачи утврдили да ли витамин Б12 показује заштитне и потенцијалне терапеутске ефекте користећи експерименталне моделе панкреатитиса код посебне групе мишева, којима недостаје кључни ген - ЦД320, одговоран за апсорпцију витамина Б12.
У студији су коришћена два различита модела - један за посматрање раних одговора на повреде панкреаса, а други за праћење патолошке прогресије акутног панкреатитиса.
Резултати су открили да витамин Б12 директно штити ћелије ацинара (група ћелија налик бобици, попут малине) од некрозе током раних фаза акутног панкреатитиса и након тога смањује инфилтрацију Т лимфоцита. Приметно је да вештачко повећање нивоа Б12 у серуму пре и после индукције панкреатитиса не само да је смањило озбиљност стања већ је такође подстакло регенерацију ткива након оштећења панкреаса.
Утврђено је да витамин Б12 појачава производњу АТП у ткиву панкреаса, чиме се смањује некроза ацинарних ћелија и спречава напредовање болести. АТП - аденозин трифосфат је извор енергије за употребу и складиштење на ћелијском нивоу. Анализа је показала да је додатак АТП код мишева са недостатком ЦД320 гена такође ублажио оштећење панкреаса, додатно подржавајући хипотезу да су заштитни ефекти витамина Б12 резултат побољшаног снабдевања ћелијске енергије, а не регулације оксидативног стреса.
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)