ОРТОПЕД ОТКРИВА КАКО САЧУВАТИ ЗДРАВЕ КОСТИ: Зашто калцијум и витамин Д нису довољни?
ЈЕДАН од најчешћих митова јесте да су болови у костима и зглобовима проблем искључиво старијих мушкараца и жена у познијим годинама. Према речима др Бхардваџа, то уопште није тачно.
Док се већина људи фокусира на очување здравља срца и мозга, често заборављају да су јаке кости кључне за смањење ризика од хроничних болести као што су остеопороза и артритис. Управо због овог занемаривања, постоје бројне заблуде о здрављу костију које могу да одврате људе да предузму праве кораке за њихову заштиту. То, заузврат, повећава ризик од прелома, бола и проблема са покретљивошћу у каснијим годинама живота, каже др Гаурав Пракаш Бхардваџ, ортопедски хирург и разоткрива неке од најчешћих митова о здрављу костију.
Мит 1: Калцијум и витамин Д су једини важни за јаке кости
Једна од најчешћих заблуда о здрављу костију је да су калцијум и витамин Ђедини нутријенти потребни за њихову снагу. Због тога се многи ослањају искључиво на млеко, млечне производе и сунчеву светлост, занемарујући друге важне хранљиве материје. Др Бхардваџ истиче да су за здраве кости подједнако значајни магнезијум, цинк и витамин Ц, који доприносе општем здрављу и добробити организма.
Мит 2: Кости пуцају само због повреда
Многи верују да се кости ломе искључиво због повреда или трауме, што није тачно. Др Бхардваџ објашњава да остеопороза, болест која кости чини слабим и подложним ломљењу, може довести до прелома чак и без повреде. Ово се посебно односи на старију популацију и жене у постменопаузи, код којих се преломи могу догодити чак и под нормалним физиолошким оптерећењем.
Према Међународној фондацији за остеопорозу, ова болест погађа сваку трећу жену и сваког петог мушкарца старијег од 50 година широм света. Истраживања показују да један прелом повећава ризик од наредних прелома.
Мит 3: Болови у костима и зглобовима јављају се само код старијих особа
Један од најчешћих митова јесте да су болови у костима и зглобовима проблем искључиво старијих мушкараца и жена у познијим годинама. Према речима др Бхардваџа, то није тачно.
- Услед данашњег седелачког начина живота, чак и млађе особе све чешће пате од остеопорозе и артритиса - каже др Бхардваџ, истичући да недостатак излагања сунчевој светлости и физичким активностима доприноси овим проблемима.
Како ојачати кости?
За очување и јачање здравља костију најважнија су два фактора:
Физичка активност - Редовно вежбање, прилагођено вашем узрасту и физичкој кондицији, помаже у јачању костију
Правилна исхрана - Иако су калцијум и витамин Д кључни, не треба заборавити магнезијум, цинк и витамин Ц, који такође играју важну улогу. Ови нутријенти се налазе у намирницама попут млечних производа, рибе, зеленог лиснатог поврћа и у осталом различитом поврћу
Посвећивање пажње здрављу костију може значајно да смањи ризик од прелома, бола и других проблема који долазе с годинама.
(Курир)
Препоручујемо
УДВОСТРУЧЕН БРОЈ ОБОЛЕЛИХ ОД ДИЈАБЕТЕСА: Више од 800 милиона широм света
14. 11. 2024. у 09:36
НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ: Како да се боре против болести које преносе комарци
05. 11. 2024. у 23:00
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)