ЗАБРИЊАВАЈУЋИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА УТИЦАЈА МАРИХУАНЕ: Ово су последице на функцију мозга
ПОСЛЕДЊИХ година, захваљујући све раширенијој легализацији и конзумацији марихуане широм света, спроводи се све више истраживања која се баве њеним утицајем на људски мозак.
![ЗАБРИЊАВАЈУЋИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА УТИЦАЈА МАРИХУАНЕ: Ово су последице на функцију мозга ЗАБРИЊАВАЈУЋИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА УТИЦАЈА МАРИХУАНЕ: Ово су последице на функцију мозга](/data/images/2025-02-12/572143_shutterstock-1913087290_fmob.jpg)
Foto: Shutterstock
Једно од најопсежнијих до сада, објављено у часопису JAMA Network Open, показало је да интензивна и дугорочна конзумација марихуане може имати негативан утицај на радну меморију.
Важно је истакћи да је друго, ново истраживање канадских научника показало да ризик од психозе расте с већом количином THC-a, ранијим почетком конзумације и учесталијом конзумацијом.
Истраживачки тим, који је проучавао више од 11.000 тинејџера, открио је да корисници канабиса имају 11 пута већи ризик од развоја психотичног поремећаја у поређењу с особама које не користе канабис.
Студија
Истраживање објављено у ЈАМА-и спровели су научници с Медицинског факултета Универзитета Колорадо Аншуц у САД-у.
Оно је обухватило 1003 одрасле особе у доби од 22 до 36 година. Испитаници су били подвргнути функционалној магнетној резонанцији (фМРИ) током које су извршавали седам когнитивних задатака. Према учесталости конзумације марихуане били су подељени у три категорије:
- Тешки корисници: особе које су конзумирале марихуану више од 1.000 пута током живота.
- Умерени корисници: особе које су је конзумирале између 10 и 999 пута.
- Некорисници: особе које су је конзумирале мање од 10 пута.
![](/data/images/2025-02-12/572145_shutterstock-765940930_iff.jpg?1739368906)
Foto: Shutterstock
Главни резултати
Резултати су показали да је активност мозга током обављања задатака који укључују радну меморију прогресивно падала с порастом интензитета употребе марихуане.
Радна меморија кључна је за задржавање и коришћење информација потребних за обављање свакодневних задатака, попут праћења упутства или решавања математичких проблема.
У студији је смањена активност забележена у подручјима мозга (доле) која су повезана с доношењем одлука, пажњом и емоционалном обрадом информација. Познато је да та подручја такође имају високу густоћу ЦБ1 рецептора, који су циљне тачке за тетрахидроканабинол (ТХЦ), главну психоактивну материју у канабису, те да се осетљивост тих рецептора код тешких корисника канабиса смањује.
Седам задатака
Претходна истраживања сугерисала су да недавна конзумација канабиса може бити повезана са смањеном активацијом тих кључних подручја мозга током обављања задатака који укључују радну меморију.
У новој студији испитаници су решавали седам задатака како би резултати обухватили широки спектар можданих процеса.
Задаци су испитивали неуронске одговоре повезане с емоцијама, награђивањем, моторичком функцијом, радном меморијом, језиком, релацијским или логичким закључивањем и теоријом ума, односно са способношћу разумевања и предвиђања туђих мисли, осећаја, уверења и намера, што омогућује друштвену интеракцију и емпатију.
Ригорозни прагови за потврду ефекта
Први аутор студије, неуролог Џошуа Говин, професор на Медицинском факултету Универзитета Колорадо Аншуц, каже да су у истраживању применили највише стандарде тако што су поставили ригорозне прагове за статистичку значајност у свих седам тестова когнитивних функција.
- Како бисмо смањили ризик од лажно позитивних резултата, користили смо корекцију стопе лажног открића (ФДР). Иако су неки од других задатака указивали на могући когнитивни поремећај, само је задатак радне меморије показао статистички значајан утицај - појаснио је.
Стандарди су можда чак престроги
Фармаколог Владимир Тркуља каже да студија има добре стране, као што је употреба валидних тестова за које знамо шта значе, који су поновљени пуно пута и имају предиктивност за стварни физички свет.
- У студији је такође спроведена добра контрола збуњујућих фактора који могу да искриве или замагле стварни однос између проучаваних варијабли, а спроведено је и адекватно процесуирање података - каже Тркуља.
Међутим, сматра да су аутори у заштити од лажних открића можда били чак и престроги, односно преконзервативни.
- Наиме, према резултатима које аутори наводе, дугорочна, интензивна конзумација марихуане осим радне меморије ремети и теорију ума, иако у нешто мањој мери - појашњава.
Не треба нагло прекидати
Налази нове студије указују на потребу за спровођењем даљих истраживања како би се боље разумели дугорочни учинци конзумације марихуане на когнитивне функције.
Говин напомиње да људи требају да буду свесни свог односа с канабисом јер и нагло одвикавање може пореметити когницију.
- Например, тешки корисници можда ће ту морати да буду опрезнији - каже први аутор.
![](/data/images/2025-02-12/572144_shutterstock-1496234330_iff.jpg?1739368952)
Foto: Shutterstock
Налазе потврђују бројне друге студије
Тркуља каже да је студија пресечна, а не лонгитудинална, стога се тешко може рећи да дефинитивно детектује "узрочност".
- У таквој врсти студије немогуће је формално тврдити да пренаводни узрок претходи последици. Међутим, сва укупна знања - од оних стечених на анималним моделима до других истраживања - подржавају концепт у којем би заиста интензивнија, дугорочна конзумација марихуане могла да буде узрок забележеног пада у функцијама мозга. Поготово јер су се аутори потрудили да контролишу разне факторе, користећи регресијске моделе како би изједначили тешке кориснике с некорисницима по важним својствима, за која из претходних истраживања знамо да стварно могу бити фактори који одређују исходе који су мерени у овој студији. Зато бих се усудио рећи да студија не само да указује да се ради о ексцесивној употреби марихуане као узроку - већ то заправо прилично уверљиво потврђује. Поготово у контексту других истраживања, која су била лонгитудинална, где су велике скупине адолесцената праћене годинама, ретестиране у таласима, а разликовале су се по интензитету рекреацијске примене - појаснио је фармаколог.
Слабости истраживања
Тркуља каже да студија има и неке слабе стране.
- Осим ограничења која инхерентно произлазе из пресечног дизајна, што у овом случају, како је објашњено, и није кључни недостатак, одређено ограничење произлази и из категоризације интензитета изложености у категорије које су у одређеној мери вештачке. На тај се начин губи део информација о односу доза - учинак, а сам концепт није у потпуности информативан у смислу квантификације. Примера ради, ако је нека особа први пут пробала марихуану у 14. години, а сад има 24, и притом је око 1.100 пута смотала џоинт - ми не знамо да ли то чинила свака 3-4 дана током 10 година или је имала две луде године између 18 и 20 када је интензивно конзумирала марихуану - рекао је Тркуља.
Тркуља каже да су последњих десетак година у свету спроведене бројне студије које потврђују налазе нове студије и сасвим извесно показују да интензивна, дугорочна конзумација марихуане квари разне когнитивне функције.
- Мислим да су посебно погођени учење, краткорочна и дугорочна меморија и решавање неких интелектуално захтевнијих задатака, као што су примера ради школски задаци из математике, физике, општа способност учења, одлучивање итд. Посебно су погођени адолесценти - највећи број студија односи се управо на њих и код њих се током година рекреативне конзумације види јасан феномен заостајања за вршњацима неконзументима - истиче Тркуља.
(Б92)
Препоручујемо
![СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат](/data/images/2020-11-25/41908_sergejtrifunovic0420022020_kf.jpg?time=1739359130)
СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат
ГЛУМАЦ и бивши председник Покрета слободних грађана Сергеј Трифуновић коментарисао је продају бизниса Драгана Шолака у Србији.
12. 02. 2025. у 12:02
![ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи](/data/images/2025-02-12/572152_jasna-bosnjakovic-nikad-nije-kasno_kf.jpg?time=1739372786)
ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи
ЈАСНА Бошњаковић, певачица и некадашња учесница шоуа „Никад није касно“, преминула је изненада у 48. години, на путу ка болници.
12. 02. 2025. у 16:05
![3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми? 3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?](/data/images/2025-02-11/571873_vedrana-rudan-zoran-milanovic-marko-perkovic-tompson-foto-yt-printscreen-profimedia-ata-images-2_kf.jpg?time=1739290351)
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"
"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."
11. 02. 2025. у 17:12
Коментари (0)