ОД МАСКЕ, ДО ОДЛАСКА НА МОРЕ Савет стручњака: Ево како да се сачувамо од загађеног ваздуха
ПРЕМА подацима Светске здравствене организације, сваке године од последица загађеног ваздуха умре скоро седам милиона људи.

Фото Shutterstock
У Србији, према проценама, годишње око 15.000 особа превремено премине због изложености штетним честицама у ваздуху. При томе се под "превременом смрћу" мисли на смрт која наступа раније него што би се очекивало у нормалним условима и која се може повезати с обољењима изазваним или погоршаним загађењем ваздуха. Трендови показују да ће, уколико не дође до озбиљних промена у енергетској политици и урбаном планирању у земљи и глобално, број смртних случајева да расте.
У интервјуу за "Новости" професор др Светлана Станишић, специјалиста у области физичке хемије животне средине, каже да највећи ризик постоји у урбаним срединама и индустријски развијеним подручјима, где је концентрација ПМ честица и неорганских оксида посебно висока:

FOTO: Privatna arhiva
- Научне студије упозоравају да би без хитних и свеобухватних мера, број смртних случајева повезаних са аерозагађењем могао да порасте за 50 одсто до 2050. године.
Да ли је могуће и на који начин да се заштитимо од загађеног ваздуха?
- Прва препорука јесте редовно праћење квалитета ваздуха и ограничавање боравка на отвореном када су вредности ПМ високе. Током таквих дана, важно је држати затворене прозоре и користити пречишћиваче ваздуха са ХЕПА филтерима, посебно у спаваћим собама и дечјим просторијама. Проветравање треба планирати када су концентрације полутаната најниже, најчешће рано ујутру или после кише. Пушење треба у потпуности избегавати јер додатно оштећује дисајне путеве који су већ под притиском спољног загађења. Исхрана богата антиоксидансима, посебно витамином Ц, Е, цинком и селеном, помаже телу да неутралише слободне радикале настале излагањем загађењу.
А ношење маске?
- Ношење маски (Н95 или ФФП2) током дана са изузетно лошим квалитетом ваздуха може смањити удисање штетних честица, али не и гасова. Дугорочно, укључивање у локалне иницијативе, потписивање петиција и заговарање политике која фаворизује чистије изворе енергије, чистији саобраћај и веће зелене површине доприноси не само личном здрављу, већ и здрављу целе заједнице.
Бор, Панчево, Београд...
ГДЕ је најзагађенији ваздух у Србији?
- Београд је посебно угрожен током зимских месеци, када емисије из индивидуалних ложишта, саобраћаја и индустрије уз метеоролошке инверзије доводе до задржавања загађења у приземном слоју атмосфере. Бор је специфичан случај због рада рудника и топионице бакра, што доводи до изузетно високих концентрација сумпор-диоксида и тешких метала, што чини овај град једном од еколошких црних тачака Србије. Панчево, због развијене хемијске индустрије и рафинерије нафте, често бележи повише штетних честица.
Колико боравак на планинском, бањском или морском ваздуху може да ублажи негативан утицај аерозагађења?
- Боравак у природним срединама, као што су море, планине и бање, има вишеструко доказане користи за здравље, не само респираторног система већ и целокупног организма. Осим физиолошких ефеката, боравак у овим амбијентима доприноси и менталном здрављу, јер смањује изложеност свакодневном стресу, убрзаном ритму живота и загађењу које је карактеристично за урбана подручја. Већ и само удаљавање од буке и гужве доприноси снижавању нивоа хормона стреса, побољшању квалитета сна и општој регенерацији организма.
Да ли је то трајно добар ефекат?
- Нажалост није. Сви ови позитивни ефекти су привременог карактера. По повратку у градска подручја са повишеним нивоима аерозагађења, симптоми хроничних тегоба се често враћају. Због тога, боравак на мору, планини или у бањи представља драгоцену, али само помоћну меру у очувању здравља, док се дугорочно решење мора тражити у унапређењу квалитета ваздуха и животне средине у местима свакодневног боравка.
Шта је најбоље за дисајне путеве, море, планина или бања?
- Морски ваздух богат је минералима као што су јод, натријум-хлорид и магнезијум. Удисање морског аеросола помаже разређивању слузи, олакшава искашљавање и умирује упалне процесе у дисајним путевима. Магнезијум из аеросола може допринети снижењу крвног притиска, јер делује благо вазодилататорно и опуштајуће на мишиће. Редовно излагање морском ваздуху нарочито користи особама које пате од хроничног бронхитиса, астме и алергија, јер делује као природни инхалатор. Када је реч о алергијама, важно је нагласити да је вегетација у приморским областима различита у односу на континентална подручја и да типични полени, попут брезе или амброзије, нису присутни непосредно уз обалу, што море чини погоднијим окружењем за особе са поленским алергијама.
Којим начинима можемо да дођемо до чистијег ваздуха?
- Постоји много начина који дају резулатет. Примера ради, просечна годишња концентрација ПМ2.5 честица у Кини смањена је са 72 г/м3 у 2013. години на 29 г/м3 у 2022. години, што представља укупно смањење од приближно 60 одсто. Дакле, питање обезбеђивања чистијег ваздуха зависи од темпа имплементације еколошких мера, преласка на чистије или/и обновљиве изворе енергије, смањења емисија из саобраћаја и индустрије, као и од едукације становништва и јачања међународне сарадње у области климатске и здравствене политике. Улагање у јавни превоз, бициклистичку инфраструктуру и пешачке зоне може знатно допринети смањењу загађења у урбаним срединама. Изградња метроа може делимично растеретити друмски саобраћај, који у условима саобраћајних гужви, кроз режим стани-крени вожње, знатно доприноси емисијама загађујућих материја. Подстицање садње дрвећа и повећање зелених површина у градовима доприноси смањењу концентрација загађујућих материја и стварању здравијег урбаног окружења.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)