КОЛУБАРСКИ ГАЗИМЕСТАН У ЖУПАЊЦУ: Покренута иницијатива да се у славу хероја у Првом светском рату изгради спомен-центар
ПОТОМЦИ српских колубарских ратника покренули су иницијативу да се у Жупањцу, код Лазаревца, изгради Православни меморијални центар посвећен Колубарској бици, једној од најзначајних у Првом светском рату, која је завршена на данашњи дан - 15. децембра 1914. године - када је из Србије протеран и последњи непријатељски војник.

Фото Архив Београда
Пројекат је већ урађен. Дело је архитекте ђакона Мирослава Николића и састоји се од Куле великомученика српског кнеза Лазара, и капеле Светог Саве.
Због његовог изгледа, али и још више због духовних порука које за Србе у овим времeнима носи већ му је дат назив - Колубарски Газиместан.

Ђакон Мирослав Николић завршио је пројекат комплекса, Фото промо
Благослов за изградњу меморијалног центра дао је владика Епархије Шумадијске Јован и то 3. децембра. И том датуму има много симболике. Баш тог дана 1914. године Живојин Мишић са својом Првом армијом први кренуо у силовити противнапад, којим је српска војска до 15. децембра из Србије протерала и последњег непријатељског војника.
- Благословом владике услишена је дугогодишња молба верника и велика жеља потомака српских колубарских ратника да се изгради духовни спомен-центар на истакнутој коти Жупањац, славне српске битке у рејону Човке на десној обали реке Љиг и Колубаре - каже нам проф. Милован Митровић, секретар одељења друштвених наука Матице српске, који је један од покретача иницијативе. - То место је било поприште тешких борби с непријатељем у којима је за десет дана било избачено из строја 4.227 српских војника и официра и око 3.300 непријатељских.
Говорећи о симболичном имену Колубарски Газиместан наш саговорник истиче да је данас Газиместан као симболичко средиште главног стратишта Косовске битке окупиран и оскрнављен, али његове духовне поруке зато још јаче делују.
- А деловаће и у будућности - каже проф. Митровић.
- Исто као што је косовска епопеја надахњивала све српске јунаке и мученике у свим српским биткамаза крст часни и слободу златну: од Куманова, Цера и Колубаре, преко Крфа и Кајмакчалана, све до Кошара 1999.
Указујући колико је важно да изгради спомен-центар на месту Колубарске битке, професор Митровић, не може да се не осврне и на догађаје у новијој српској историји. Он каже да је НАТО агресију на нашу земљу, мотивисану антисрпским германско-турским реваншизмом, цинично прекрила идеологијом људских права.
- Тако је Кумановским споразумом из 1999. године извргнуто руглу српско Куманово 1912. Кајмакчалан су 1945. запосели антисрпски титоисти из Јужне Србије и као јуришници Северне Македоније на себи својствен начин га оскрнавили - истиче наш саговорник.
Зато су данас, каже он, попришта Церске и Колубарске битке места на којима се као у својеврсној жижи српског јунаштва и мучеништва сабира симболички капитал свих српских историјских битака.
Подршка за заслуге ратника
Професор Милован Митровић нада се да ће изградњу Колубарског Газиместана подржати и помоћи сви они који мисле да српски колубарски ратници заслужују спомен достојан њихове херојске жртве.
- Надамо се да ће на 110. годишњицу Колубарске битке, односно, до краја 2024. године овај пројекат бити завршен - наводи проф. Митровић.
Препоручујемо

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)