"НАШ ПУК ЈЕ ЖРТВОВАН ЗА ЧАСТ ОТАЏБИНЕ, ВАШИ ЖИВОТИ НЕ ПОСТОЈЕ": Мало је сведочанстава о чувеном пуковнику Драгутину Гавриловићу у Крушевцу
У КУЋИ на овом месту живео је од 1920. до 1930. год. пуковник Драгутин Гавриловић (1882-1945), проглашен за првог почасног грађанина Крушевца.

Foto:Википедија
Овако, у граду под Багдалом, гласи натпис на табли фасаде у Улици Мајке Југовића (некада Закићевој, а у пуковниково време Душановој), постављеној почетком децембра 1990.
У некадашњу средњовековну престоницу Србије дошао је као командант 1. батаљона новоформираног 47. пешадијског пука, а убрзо је преузео и командовање целим пуком.
- Као председник Соколског друштва допринео је изградњи Соколског дома. Осим тога, био је и први председник обновљене Стрељачке дружине "Обилић", а радио је у Аеро-клубу и Окружном одбору Црвеног крста - бележи Слободан Симоновић у "Енциклопедији Крушевца".
У овом граду вероватно да је провео најлепши део свог живота, са супругом Даринком Бјелопавловић, своје четири ћерке и сина. Описивали су га као изразитог говорника, а по граду се прочуо и његов интерни надимак. Војници под његовом командом често су га звали Чича, јер је после озбиљне гласне критике умео да им каже "Хајд` сад, благо чичи", сугеришући тако питомо да се суштински не љути, иако је поправак држања - нужан.
У хотелу "Париз", где су се између два светска рата одржавали сви значајни банкети и догађаји, председник општине Ђорђе Дреновац доделио је славном пуковнику диплому почасног грађанина. Уједно, то је био Гавриловићев растанак са Крушевцом и почетак болне завршнице његовог живота и каријере. У наредних пар година био је професор Војне академије, шеф Административног одсека Министарства војске и морнарице, положај којим овај рођени војник без компромиса није могао бити задовољан.
Други светски рат провео је у заробљеништву у Нирнбергу и, нажалост и срамоту, умире заборављен од свог рода убрзо после повратка у Београд, већ у лето 1945. године.
Син најмлађе Гавриловићеве ћерке, Емилије Маринковић, посведочио је својевремено за "Новости" да је управо од мајке чуо колико је његов деда био поштен и мудар човек.
Док је био у заробљеништву, писао је жени и деци да не узимају помоћ коју даје Влада Милана Недића, а када је напуштао немачки логор, одбио је да као најстарији логораш изађе први, већ је изашао последњи - испричао је "Новостима" Благоје Маринковић 2011. године.
УЛИЦУ ДОБИО ТЕК 2004. ГОДИНЕ
СОКОЛСКИ дом у Крушевцу, зграда чију је градњу помогао Драгутин Гавриловић, срушена је шездесетих година приликом истраживања археолошког локалитета Крушевачки град. Улицу у Крушевцу, коју су поштоваоци његовог дела деценијама предлагали, добио је тек 2004. године.
Тек годинама касније, о пуковниковом јунаштву, које је током каријере било признато, између осталог и многобројним одликовањима: Карађорђевом звездом, Орденом Белог орла, Југословенском круном, Француским ратним крстом, Легијом части, Медаљом "Милош Обилић", почело је више да се говори и да се цитира његов чувени говор браниоцима Београда.
- Тачно у три часа, непријатељ се има разбити вашим силним јуришем, разнети вашим бомбама и бајонетима. Образ Београда, наше престонице, има да буде светао. Војници! Јунаци! Врховна команда избрисала је наш пук из свог бројног стања, наш пук је жртвован за част Београда и отаџбине. Ви немате више да се бринете за своје животе, они не постоје. Зато напред у славу! За краља и отаџбину! Живео краљ! Живео Београд! - поручио је својим војницима пре другог јуриша на аустроугарске положаје, октобра 1915. године, тадашњи мајор Гавриловић и ушао у легенду.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (5)