СЕЋАЊЕ НА ЗОРУ УЖАСА: Катастрофа је однела 1.070 живота, било је око 3.000 повређених
НАВРШИЛО се равно шест деценија од разорног земљотреса у Скопљу. У праскозорје, 26. јула 1963. тачно у 5.17, земља се стравично затресла и, како је забележено, "подрхтавала све до 5.43". Више од 25 минута. Велика катастрофа однела је 1.070 живота, било је око 3.000 повређених, срушено је 15.800 станова, оштећено 28.000 кућа, а без крова над главом остало је више од 200.000 људи.

Фото: Википедиа
Сећање на тај црни датум утиснут у историју Скопља јуче је обележен низом пригодних програма. У подсећањима се истиче:
"Због трагедије која је задесила тада главни град Македоније, јужне југословенске републике, Међународни црвени крст упутио је апел свим националним организацијама да организују помоћ у исхрани за скопску децу. Интерпарламентарна унија упутила је препоруку свим парламентима и владама да помогну при обнови Скопља. Солидарношћу читаве југословенске заједнице помоћ је стизала са свих страна. Институције и хуманитарне организације у земљи, као и многим страним државама прикупљале су помоћ за унесрећене грађане Скопља и околине. Дугорочним активностима Југославије и УН плански се радило на помоћи обнове разрушеног града, који и данас с правом носи назив - град солидарности."

Пројектом Министарства културе Северне Македоније "Скопље у пет и седамнаест" реализује се више догађаја на неколико локација у граду... У Музеју савремене уметности (МСУ) отворена је дигитална изложба "Успех и пад Скопља" Државног архива Македоније, са фото-записима Кире Георгиевског, а у Кинотеци Македоније приказан је избор кратких филмских журнала "Филмских новости" поводом земљотреса. Уприличена је и мултимедијална музичка платформа "Терапија: говори за Скопље".
"Подвиг" настао у част херојима
ЗАДИВЉЕНЕ пожртвованошћу и хуманошћу житеља Скопља, али и целе Југославије, који су помагали да се спасу повређени, град рашчисти и изнова подигне, "Вечерње новости" су после земљотреса у Скопљу установиле своју традиционалну акцију "Најплеменитији подвиг године", која данас важи за српску "Легију части". Први добитник био је Максим Стојановић (на слици), електричар из Скопља. Тог јутра он је у командном центру електродистрибуције успео да искључи струју. тако је спречио пожар и страдање још хиљада људи.
У здању Музеја града Скопља, некадашње Старе железничке станице, одржан је мултимедијални наступ "Терапија", у ком су учествовали многи уметници. Подсећањем на старо Скопље, припремљена је и изложба Михаила Корубина, Антонија Мазневског и Велимира Жерновског који делима дочаравају уметнички белег града на Вардару, као и изложбе "Скопље - град Феникс" и она која приказује новинске извештаје о трагедији која је задесила Скопље.
Изложба Алтарасових фотографија
НА 14 паноа у салону Меморијалног центра Холокауста фотографијама је дочаран живот у Скопљу и његовој Јеврејској махали уочи земљотреса, одмах после, као и почеци стварања модерног града. Аутор већине фотографија је Рафаел Алтарас, које је његов син даровао Фонду Холокауста. Алтарас је био официр ЈНА на служби у Скопљу од 1959. до 1963, где је доживео земљотрес. Међу првима је помогао повређенима. Помажући је и фотографисао јер му је то био хоби, а фотографије су остале аутентични запис ужаса који је задесио Скоље.
БОНУС ВИДЕО - ОСЛИКАВАЊЕ ХРАМА У ТРСТЕНИКУ: Погледајте како изгледају првих 1.000 квадрата

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (1)