СРПСКА ПРЕСТОНИЦА БЕРБЕ: У овом граду производе вино још од 12. века (ФОТО)
ЗВАНИЧНИ извори сведоче да се вино у Александровцу производи још од 12.века.
Запис великог жупана Стефана Немање, који је 1196. године поклонио виноградарска села манастиру Студеница, један је од највернијих доказа винског наслеђа. Та баштина посебно ће се прославити од 14. до 17.септембра на чак 58.Жупској берби, која је и шанса да се уверите да је Александровац незванична престоница вина.
У Музеју винарства и виноградарства чувају драгоцене експонате који сведоче о томе. Трагови пољопривреде у Жупи стари су 7.000 година. И зграда у којој се налази музеј има посебну историју. Ту је 20-их година отворена Винодељско-воћарска школа, чији су наследници у Пољопривредној школи "Свети Трифун".
Старинске алатке, муљаче, ваге, бурад, пресе, казани део су музејске колекције. Ту су и фотографије првих енолога и подрумара, њихове свеске и књиге из којих је својевремено учио и академик Добрица Ћосић, рођен у трстеничком селу Велика Дренова. Пожутеле странице наруџбеница и пописа, још од формирања Лозно-воћног расадника 20-их година прошлог века, показују колико су Жупљани били домишљати трговци.
Посебно музејско место имају историјати и вина 19 александровачких породица.
Око 50 породичних винарија ради у „српској Шампањи“, како је 1904. године овај крај назвао француски конзул Деко. Само из малих александровачких винарија годишње се "наточи" око 20 вагона вина, која доспевају на трпезе Европе, САД, Азије. Ексклузивне дегустације неке од пробраних вина могуће су и у музеју.
Да се прескочи никако се не сме Завичајни музеј Жупе, реконструисан прошле године и са поставком, која између осталог нуди јединствене праисторијске фигурине.
Цeo Александровац живи за вино и од вина. Гаји се тамјаника, прокупац, али и жупски бојадисер, смедеревка, совињон, семијон, жупљанка, неопланта, шардоне, ризлинг.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)