ОДЛИКОВАЊА ДИНАСТИЈА ОБРЕНОВИЋ И КАРАЂОРЂЕВИЋ: Изложба Народног музеја у Лесковцу у славу Дана државности (ФОТО)
У Народном музеју у Лесковцу, поводом Сретења – Дана државности, посетиоци су у прилици да виде изложбу одликовања: ордења, споменица и медаља, додељиваних за време владавине две српске династије - Обреновића и Карађорђевића.
Пред посетиоцима је први српски орден, династије Обреновић, Таковски крст, из 1865. године, одликовања која су додељивана у време владавине обе династије - Орден Светог Саве, установљен 1873. и Орден белог орла из 1882. године, као и први династички орден Карађорђевића из 1904. године - Карађорђева звезда.
Аутори ове изложбе мр Никола Марковић, виши кустос, и историчар Владимир Петковић, кустос лесковачког музеја, су екпонате на занимљив начин повезали са личностима из Лесковца и околине који су носиоци бројних одликовања из тог периода.
Међу њима је генерал Јован Наумовић. Он је најодликованији Лесковчанин икада и носилац је свих признања приказаних на овој изложби. Ту је и Димитрије Поповић, народни посланик и градоначелник Власотинца, коме је додељено чак пет ордена за храброст – Милош Обилић.
Међу добитницима готово свих одликовања из доба Обреновића је Милош С. Милојевић, директор гимназије у Лесковцу и дописни члан Српске краљевске академије, док је чувени Михајло Бабамилкић, најуспешнији председник лесковачке општине у првој половини 20. века, носилац бројних војних, али и цивилних одликовања међу којима су Таковски крст, Орден Светог Саве, Албанска споменица и Орден белог орла.
- Из збирке нашег музеја изложена је и најстарија медаља односно споменица која има везе са ослободилачким ратовима у периоду од 1876. до 1878. године. У питању је персонификација Србије која држи штит, гази османску заставу и у себи има све елементе који чине Србију слободном. Она представља важан моменат за Лесковац јер је наш град ослобођен у тим ратним операцијама, па су неки од најзнаменитијих Лесковчана носиоци ове медаље – истакао је Владимир Петковић.
Међу одликовањима Карађорђа и кнеза Милоша своје место је нашао Сретењски устав као најплеменитији израз жеље српског народа за демократијом. Из овог највишег правног акта издвојено је неколико чланова и то они који говоре о симболима Србије, али и одредба која каже да ће сваки роб који ступи на територију наше земље бити ослобођен.
- Србину је дозвољено да купи роба, али му није дозвољено да га прода што заправо значи да ако би роб ступио на српску земљу био би слободан, јер Срби нису могли да тргују робљем. Имамо пример кнеза Милоша који је током грчке револуције, од 1821. до 1829. куповао грчко робље и потом ослобађао и враћао у Грчку – додаје Петковић.
Најстарији изложени указ је везан за Таковски крст, из 1877. године, који је додељен пуковнику Лују Гаљарду за кога се претпоставља да је учествовао у српско-турским ратовима. Интересантно је да је на овом указу у целости очуван печат Кнежевине Србије.
- Занимљиво је и то да су поједина одликовања, без обзира на сву супростављеност, додељивана у време обе династије. Зато смо их издвојили и њима повезали Карађорђа и кнеза Милоша као симбол српског јединства иако историчари често указују на то да је њих двојицу тешко помирити. Тај моменат јединства могуће је видети и кроз приказ 12 Лесковчанa који су носили признања и Карађорђевића и Обреновића. Њима је Србија била испред обе династије – истакао је мр Никола Марковић.
У име Владе Србије изложбу је отворила Јелена Танасковић, министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде указавши на то да је српски народ својом културом, традицијом и историјом показао колико је заиста велики.
- Ово ордење није само део неке тканине или метала већ иза њих стоје неки људи који су радили и живели за своју отаџбину. Сви они за које знамо, али и они за које не знамо, допринели су да Србија данас буде оно што јесте – закључила је министарка Танасковић која је потом, са градоначелником Лесковца Гораном Цветановић, обишла и једну породицу у лесковачком крају, ради традиционалног орезивања чокота винове лозе поводом празника виноградара - Светог Трифуна.
РАД И ТОКОМ ПРАЗНИКА
Народни музеј у Лесковцу радиће и током празника 15. и 16. фебруара. У периоду од 10 до 18 часова, посетиоци ће моћи бесплатно да обиђу музејске поставке и новоотворену изложбу, а ауторска вођења биће организована од 11, 14 и 16 часова.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)