ПЕЋИНА НА ДЕВИЦИ КОД КЊАЖЕВЦА КРИЈЕ НЕВЕРОВАТНО БЛАГО: Драгуљ чека да га открију (ФОТО)

НА обронцима Врлејице, где планински масив Девице дрским обрисима и неухватљивим лепотама држи у тајности многа чуда, у селу Васиљ, десетак километара од Књажевца скрива се Васиљска пећина. Према спелеолошком атласу Србије, једна је од 80 најзначајнијих у Србији, а до сада је истражено свега 170 метара.

ПЕЋИНА НА ДЕВИЦИ КОД КЊАЖЕВЦА КРИЈЕ НЕВЕРОВАТНО БЛАГО: Драгуљ чека да га открију (ФОТО)

Фото: САИС Књажевац

Сами обронци планине и стрме клисуре чине да изгледа као из других светова, па и данас чека да заблиста у пуној лепоти и поносно се прикаже свету. Зато је и привукла пажњу спелеолога и планинара Спортског спелеолошког удружења САИС из Књажевца и њихових гостију из Сокобање, Ниша и Владичиног Хана који су се упустили у истраживање, намерни да открију све што крије дубоко унутар себе.

- Васиљска пећина је драгуљ који очекује да буде откривен у свом пуном сјају. Лепота пећинског накита, богата фауна и историјски налази, заслужују нашу пажњу и дубље проучавање - каже Младен Милошевић, председник САИС из Књажевца.

Управо таква открића, чине ову пећину и њену околину крајем за све оне који желе да истраже наша природна богатстава, која су још у великој мери сакривена од очију јавности.

Фото: САИС Књажевац

Чланови САИС приликом недавног истраживања Васиљске пећине

- Пећина има три дворане са пећинским накитом и природна је реткост - објашњава Милошевић. - Значајна је јер је богато налазиште за тзв. плеистоцену фауну, за неке животињске врсте које су живеле пре више десетина хиљада година, животиња који су прапреци данашњих које срећемо у дивљини. Палеонтолошка истраживања Васиљске пећине открила су остатке пећинског медведа (Ursus spelaeus), козорога (Capra ibex) и ендемичног копненог рачића - мокрице (Trichoniscus bononiensis sotirović Pljakić) назване по проф. др Спасу Сотирову. Она је и станиште савремене фауне, пећинских инсеката забележених тек у две пећине у овом делу Србије као не тако мале колоније слепих мишева до 2.000 јединки.

ЦРВЕНА СТЕНА - ЦРВЕНИ НАКИТ

ВАСИЉСКУ пећину први спомињу Стеван Мачај, хирург и окружни физикус у Књажевцу, Зајечару и Београду Стеван Мачај и родоначелник научне спелеологије у нас и утемељивач светске геоморфологије Јован Цвијић. Мачај напомиње да је пећина позната као "Црвена стена", вероватно због јарко црвене боје пећинског накита, а Цвијић наводи постојање "Пештери" у овом крају. Прво званично истраживање спровели су крајем седамдесетих спелеолози Планинарског друштва "Љуба Нешић" из Зајечара.

Највећа препрека за даље, потпуно истраживање су природни процеси који стално мењају структуру пећине (ерозија, влага, обрушавање и таложење пећинског накита), па се често затварају некадашњи пролази.

- Пећина је на планинарској стази која води до водопада Скок, једног од занимљивијих у том делу наше општине. Ту је и клисура Скок или Ждрело, готово кањонског облика, права мала занимљива дивљина десетак километара од Књажевца - додаје Милошевић. - Наше удружење се бави истраживањем спелеолошких објеката, пећина и јама у овом крају. Посета овој пећини део је шире акције. Последњих година радимо интензивна систематска истраживања планине Девице. Истражили смо много вертикалних пећина, јама, а Васиљска је само једна од њих.

Први пут су, вели, Васиљску пећину походили у касну јесен 2006. а вратили су јој се после 19 година.

- Претраживали смо целу ову област дроном, јер је неприступачна, и лоцирали неке нове потенцијалне улазе у пећине на странама клисуре - каже Милошевић.

ТРАЖЕ ИЗМЕНУ У КАТАСТРУ

КЊАЖЕВАЧКИ спелеолози су у сарадњи са својим колегама, приликом недавне посете Васиљској пећини утврдили да њена локација, која је доступна у Спелеолошком атласу Србије и Катастру спелеолошких објеката Србије - није тачна. Тато су и иницирали уписивање њеног прецизног положаја у катастру спелеолошких објеката наше земље.

САИС интензивно сарађује са Природњачким музејом у Београду и другим организацијама, па се очекује, да већ ове године започне и истраживање колоније слепих мишева као и био-спелеолошка истраживања осталих врста у Васиљској пећини. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести

"ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ" Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да су Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) и друге агенције украле милијарде долара како би се правиле лажне афирмативне вести о Демократској партији.

06. 02. 2025. у 13:39

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

ПОТРЕС ИЗАЗВАО ЦУНАМИ ОД 30 МЕТАРА: Разоран земљотрес већ погађао Санторини - и једна од најјачих ерупција вулкана забележена је те 1956.

ПОТРЕС ИЗАЗВАО ЦУНАМИ ОД 30 МЕТАРА: Разоран земљотрес већ погађао Санторини - и једна од најјачих ерупција вулкана забележена је те 1956.

ДАНАС знамо да је земљотрес 1956. године, са епицентром у морском подручју Аморгоса био трећи најснажнији у Европи од 1900. године до данас.

06. 02. 2025. у 13:04 >> 13:14

Коментари (0)

ПУТИН МИ ЈЕ НЕПРИЈАТЕЉ - И ЈА ЊЕМУ: Ако је то једина опција - СПРЕМАН САМ! Зеленски мења причу