ПОСЛЕ 81 ГОДИНЕ, ОН ВИШЕ НИЈЕ Н. Н. ХЕРОЈ: Откривено ко је руски пилот, Црвеноармејац, који је погинуо у Заблаћу код Чачка октобра 1944.
ЦРВЕНОАРМЕЈАЦ, поручник-пилот Леонид Сергејевич Морозов (15. 10. 1922 - 13. 10. 1944) добиће споменик у селу Заблаће код Чачка.

Фото: Приватна архива
Имао га је и минулих 80 година, али као Н. Н. руски војник. Сплетом необичних околности, осам деценија после његове смрти сазнао се његов идентитет, а после 81 годину његово име биће уклесано на споменику уз све војне почасти које ће му бити одате на Дан победе 09. маја. Осим тога, одлуком управе града Чачка и месне управе Заблаћа име пилота Морозова добиће трг у центру села, недалеко од места његовог гробног места.
Октобар 13, 1944. Дан раније здружене јединице НОВ и ПОЈ и Црвене армије започеле су велику "Београдску операцију" ("Београдску офанзиву") за коначно ослобођење наше престонице од фашистичких окупатора. У неравноправној ваздушној борби са три авиона Вермахта на небу над Србијом, командант лета 659. ловачког ваздухопловног пука 17. ваздушне армије, поручник Морозов у авиону "јак-9ДД" оборио је један непријатељски авион, али су два успела да оборе њега.

Фото: Приватна архива
- Рањени пилот поручник Морозов је искочио са падобраном и слетео у близини Цркве Светог архангела Гаврила у селу Заблаће. Још је био жив када су га сељани пронашли, али нажалост преминуо је од задобијених рана. У последњим тренуцима живота, пилот је у руци стискао малу икону Пресвете Богородице и шапутао: "Црква... Црква ..." Код себе није имао документа, па је сахрањен као непознато лице - прича за "Новости" Славица Благојевић, књижевник, сликар, новинар и главни и одговорни уредник и издавач магазина "Петрушка - настамба".
- После рата, мештани су о свом трошку подигли споменик о коме су се бринули са великом одговорношћу и пажњом. На њему пише: "Непознатом пилоту Црвене армије, који је дао живот за нашу слободу у борби против крвавог фашизма", а испод пише: "Спом. Подиже народ М. О. Заблаће". Последњих 16 година, уз помоћ "Друштва српско-руско-белоруског пријатељства Србије", којим председава пуковник Драган Логвинов, споменик непознатом пилоту одржаван је у добром стању и обнављан уз подршку локалних власти. На Дан велике победе над фашизмом, 09. маја прошле године, уз све војне почасти полагани су венци и цвеће на гроб непознатог пилота. У комеморативним догађајима учествовали су српски пилоти из Лађевца и официри српске војске.
ВИШЕСТРУКО ОДЛИКОВАН ЗА ЖИВОТА
ПИЛОТ Морозов поручник, командир лета, родом је из станице Совјетскаја (некада Урупскаја). Године 1941. студирао је у Армавирској војној ваздухопловној школи пилота, па је премештен у краснодарску Војну ваздухопловну школу пилота, коју је завршио 18. септембра 1942. и добио чин наредника. Крајем јула 1943. добио је чин потпоручника, а непуне две недеље касније одликован је Орденом "Црвене звезде". Половином маја 1944. добио је чин поручника, недуго потом одликован је и "Орденом Црвене заставе" - открива нам Благојевићева податке које су о "Н. Н." пилоту сазнали од новембра прошле године.
Но, крајем октобра и почетком новембра 2024, у Чачку је одржана "Међународна антифашистичка конференција" и "Међународни скуп козака" на којима су учествовали представници из 17 земаља. Последњег дана октобра, на иницијативу атамана "Савеза донских козака", В. Е. Ажинова и атамана "Свесрпских Козака" Братислава Тодоровића формиран је Савез српских и донских козака "СОБРАТ". За атамана савеза изабран је Тодоровић, а за послове српских и донских козака пензионисани атаман козачки пуковник, ВС РФ Владимир Александрович Бабошин, доктор филозофије.

Фото: Википедија
- Током конференције организована је посета спомен-обележјима, положени су венци и цвеће. Чланови савеза СОБРАТ и учесници конференције одали су пошту погинулима у борби против фашизма, српским и руским војницима - наставља Благојевићева. - Приликом обиласка споменика Н. Н. пилоту у Заблаћу, према речима пуковника Бабошина, њему се десио невероватан догађај када је стајао крај обележја. Осетио је да му срце брже куца, а неки унутрашњи глас му је шапнуо: "Брате, пронађи ме!" И он је истог дана кренуо у организовање истраживања идентитета незнаног пилота.

Фото: Приватна архива
- Придружила му се и братаница Елена Александровна Бабошина обраћањем познатој истраживачкој групи "Памјат" у Малој Вишери у Новогородској област, а помоћ су потражили од пензионисаног мајора Игора Николајевича Никитина, носиоца ордена "За заслуге према отаџбини" другог степена. Он је дошао до података, да је у борби за Чачак изгубљено девет авиона. Процесом елиминације утврђено је да је непозната судбина само једног пилота, и то поручника Леонида Сергејевича Морозоваа, који се сматра несталим у акцији. Захваљујући помоћи другова из Уљановске школе за везу добили су додатне информације, али, нажалост, у архиви нема фотографија.
Фотографије пилота Морозова открио је Н. И. Никитин на сајту Бесмртни пук, где је приказан као победник такмичења у дизању гирија (тегова). Сада је пуковник Бабошин, уз асистенцију организације ПОИСК "Краснодар" под вођством Александра Владимировича Шепелева, у потрази за рођацима хероја...

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)