ПОСЛЕ 81 ГОДИНЕ, ОН ВИШЕ НИЈЕ Н. Н. ХЕРОЈ: Откривено ко је руски пилот, Црвеноармејац, који је погинуо у Заблаћу код Чачка октобра 1944.

Јелена Матијевић

09. 04. 2025. у 07:00

ЦРВЕНОАРМЕЈАЦ, поручник-пилот Леонид Сергејевич Морозов (15. 10. 1922 - 13. 10. 1944) добиће споменик у селу Заблаће код Чачка.

ПОСЛЕ 81 ГОДИНЕ, ОН ВИШЕ НИЈЕ Н. Н. ХЕРОЈ: Откривено ко је руски пилот, Црвеноармејац, који је погинуо у Заблаћу код Чачка октобра 1944.

Фото: Приватна архива

Имао га је и минулих 80 година, али као Н. Н. руски војник. Сплетом необичних околности, осам деценија после његове смрти сазнао се његов идентитет, а после 81 годину његово име биће уклесано на споменику уз све војне почасти које ће му бити одате на Дан победе 09. маја. Осим тога, одлуком управе града Чачка и месне управе Заблаћа име пилота Морозова добиће трг у центру села, недалеко од места његовог гробног места.

Октобар 13, 1944. Дан раније здружене јединице НОВ и ПОЈ и Црвене армије започеле су велику "Београдску операцију" ("Београдску офанзиву") за коначно ослобођење наше престонице од фашистичких окупатора. У неравноправној ваздушној борби са три авиона Вермахта на небу над Србијом, командант лета 659. ловачког ваздухопловног пука 17. ваздушне армије, поручник Морозов у авиону "јак-9ДД" оборио је један непријатељски авион, али су два успела да оборе њега.

Фото: Приватна архива

Леонид Сергејевич Морозов

- Рањени пилот поручник Морозов је искочио са падобраном и слетео у близини Цркве Светог архангела Гаврила у селу Заблаће. Још је био жив када су га сељани пронашли, али нажалост преминуо је од задобијених рана. У последњим тренуцима живота, пилот је у руци стискао малу икону Пресвете Богородице и шапутао: "Црква... Црква ..." Код себе није имао документа, па је сахрањен као непознато лице - прича за "Новости" Славица Благојевић, књижевник, сликар, новинар и главни и одговорни уредник и издавач магазина "Петрушка - настамба". 

- После рата, мештани су о свом трошку подигли споменик о коме су се бринули са великом одговорношћу и пажњом. На њему пише: "Непознатом пилоту Црвене армије, који је дао живот за нашу слободу у борби против крвавог фашизма", а испод пише: "Спом. Подиже народ М. О. Заблаће". Последњих 16 година, уз помоћ "Друштва српско-руско-белоруског пријатељства Србије", којим председава пуковник Драган Логвинов, споменик непознатом пилоту одржаван је у добром стању и обнављан уз подршку локалних власти. На Дан велике победе над фашизмом, 09. маја прошле године, уз све војне почасти полагани су венци и цвеће на гроб непознатог пилота. У комеморативним догађајима учествовали су српски пилоти из Лађевца и официри српске војске.

ВИШЕСТРУКО ОДЛИКОВАН ЗА ЖИВОТА

ПИЛОТ Морозов поручник, командир лета, родом је из станице Совјетскаја (некада Урупскаја). Године 1941. студирао је у Армавирској војној ваздухопловној школи пилота, па је премештен у краснодарску Војну ваздухопловну школу пилота, коју је завршио 18. септембра 1942. и добио чин наредника. Крајем јула 1943. добио је чин потпоручника, а непуне две недеље касније одликован је Орденом "Црвене звезде". Половином маја 1944. добио је чин поручника, недуго потом одликован је и "Орденом Црвене заставе" - открива нам Благојевићева податке које су о "Н. Н." пилоту сазнали од новембра прошле године.

Но, крајем октобра и почетком новембра 2024, у Чачку је одржана "Међународна антифашистичка конференција" и "Међународни скуп козака" на којима су учествовали представници из 17 земаља. Последњег дана октобра, на иницијативу атамана "Савеза донских козака", В. Е. Ажинова и атамана "Свесрпских Козака" Братислава Тодоровића формиран је Савез српских и донских козака "СОБРАТ". За атамана савеза изабран је Тодоровић, а за послове српских и донских козака пензионисани атаман козачки пуковник, ВС РФ Владимир Александрович Бабошин, доктор филозофије.

Фото: Википедија

Црква у Заблаћу поред које је сахрањен као Н. Н. војник Црвене армије

- Током конференције организована је посета спомен-обележјима, положени су венци и цвеће. Чланови савеза СОБРАТ и учесници конференције одали су пошту погинулима у борби против фашизма, српским и руским војницима - наставља Благојевићева. - Приликом обиласка споменика Н. Н. пилоту у Заблаћу, према речима пуковника Бабошина, њему се десио невероватан догађај када је стајао крај обележја. Осетио је да му срце брже куца, а неки унутрашњи глас му је шапнуо: "Брате, пронађи ме!" И он је истог дана кренуо у организовање истраживања идентитета незнаног пилота. 

Фото: Приватна архива

Славица Благојевић

- Придружила му се и братаница Елена Александровна Бабошина обраћањем познатој истраживачкој групи "Памјат" у Малој Вишери у Новогородској област, а помоћ су потражили од пензионисаног мајора Игора Николајевича Никитина, носиоца ордена "За заслуге према отаџбини" другог степена. Он је дошао до података, да је у борби за Чачак изгубљено девет авиона. Процесом елиминације утврђено је да је непозната судбина само једног пилота, и то поручника Леонида Сергејевича Морозоваа, који се сматра несталим у акцији. Захваљујући помоћи другова из Уљановске школе за везу добили су додатне информације, али, нажалост, у архиви нема фотографија.

Фотографије пилота Морозова открио је Н. И. Никитин на сајту Бесмртни пук, где је приказан као победник такмичења у дизању гирија (тегова). Сада је пуковник Бабошин, уз асистенцију организације ПОИСК "Краснодар" под вођством Александра Владимировича Шепелева, у потрази за рођацима хероја... 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ФЕДЕРЕР ЈЕ ОСТАВИО НАЈДУБЉИ ТРАГ, АЛИ...: Познати тениски тренер открио ко је највећи свих времена