LEKOVITO ČAK I SEME: Bokvica, lek za sve boljke, od nje možete da napravite i - bombone protiv kašlja
BILO da je ženska, muška ili mala - bokvica je lek za sve boljke. Lekoviti deo biljke su list, koren, pa čak i seme.

Foto Shutterstock
Farmaceut Jovana Smiljanić, iz Farmaceutske komore Srbije, kaže da s obzirom na to da je bokvica bogata glikozidima, taninima i flavonoidima ona ima antibakterijski efekat:
- Deluje i kao blagi laksativ, štiti jetru, podstiče izlučivanje mokraćne kiseline i i ima protivupalno dejstvo na donje disajne puteve.
U posebnu osobinu bokvice naša sagovornica svrstava da utiče na bolje izbacivanje sekreta iz bronhija pa se iz tog razloga koristi kod produktivnog kašlja.
Kako objašnjava bogata je sluzima koje pri primeni oblažu disajne puteve pa deluje i na suvi, nadražajni kašalj. Koristi se takođe i kod gastrointestinalnih problema, kao i kod čireva.
Bokvica svoju lekovitu moć pokazuje i kod upale kože i sluzokože.
- Svež sok bokvice je odlično sredstvo za brzo zarastanje rana, posekotina, modrica i bolova u ušima - kaže farmaceutkinja Smiljanić. - Deluje i na brzo zaustavljanje krvarenja kod hemoroida. U apotekama se može naći u obliku sirupa, septoleta i čajeva.
Bombone protiv kašlja
NAPRAVITE bombone od bokvice protiv kašlja po svojoj meri: 150 do 200 listića bokvice iseckajte, zatim prelijte sa 500 ml vode i lagano kuvajte na tihoj vatri oko pola sata. Nakon toga tečnost procedite, dodajte 25 g zaslađivača po izboru, 20 g maslaca, kašiku maslinovog ulja i kašičicu mlevenog komorača i kuvajte još dvadesetak minuta dok se ne stvori gust sirup. Potom, pleh za pečenje obložite masnim papirom i premažite uljem a zatim izlite sirup. Čim očvrsne podelite na komadiće veličine bombona.
U kućnim uslovima sveže zgnječena bokvica nanesena na gazu, pomaže kao obloga za svaku ranu, posekotinu, ujed insekta i povredu.
- Kao i sa svakom lekovitom biljkom potrebna je mera opreza u upotrebi bokvice - kaže naša sagovornica. - Ukoliko posedujete neka pridružena oboljenja pre njene upotrebe neophodna je konsultacija sa izabranom lekarom jer postoje stanja kod kojih se ne preporučuje. Na primer, kod osoba sa povećanim lučenjem želudačne kiseline. Njena dugotrajna upotreba se ne savetuje i zbog toga što može da uzrokuje zgrušavanje krvi i trombozu.
Preporučujemo

LEK IZ PRIRODE: Biljnim čajevima protiv alergija - evo je kako da ih spremite
29. 04. 2023. u 13:11

POVRĆE POJAČAVA DEJSTVO: Ako pijete više lekova, oprezno sa zelenišem
06. 05. 2023. u 12:00

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)