ČIR NE NASTAJE SAMO NA ŽELUCU: Ulkusna bolest je zastupljena u oko 10 odsto svetske populacije
ČIR (ulkus, grizlica) predstavlja lokalno razaranje svih slojeva sluznice uključujući i mišićni sloj sluznice.

Foto Shutterstock
Obnavljanje sluznice tokom lečenja čira uvek ostavlja definitivno promenjenu strukturu zida što rezultira stvaranjem ožiljka na mestu prethodnog oštećenja.
Ulkusna bolest je zastupljena u oko 10 odsto svetske populacije. Najčešće lokalizacije za pojavu čira su želudac i dvanaestopalačno crevo i to najčešće početni deo dvanaestopalačnog creva. Čir na dvanaestopalačnom crevu je dva puta češći od čira na želucu. Činjenica je da se čir može pojaviti i na drugim mestima kao što je donji deo jednjaka ili niži delovi dvanaestopalačnog creva i početni deo narednog segmenta tankog creva, ali njihova pojava je znatno ređa i često vezana za druge zdravstvene probleme.
U intervjuu za "Novosti" profesor dr Dragan Popović, direktor Klinike za gastroenterohepatologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije kaže da kada govorimo o razlozima koji dovode do nastanka čira moramo reći da na nivou želuca i dvanaestopalačnog creva deluju zaštitni, odbrambeni mehanizmi i faktori sa jedne strane kao i agresivni činioci sa druge:
- Odbrambene faktore čine zaštitni sloj sluzi, proizvodnja bikarbonata koji su bazni i neutrališu kiselinu, očuvana površina sluznice kao i dobra prokrvljenost zida organa. Agresivni činioci koji mogu dovesti do oštećenja sluznice su: hlorovodonična kiselina i enzim pepsin iz želudačnog soka, aspirin, antireumatski lekovi koji blokiraju proizvodnju zaštitnog sloja na sluznici i naravno Helikobakter pilori infekcija. Organizam se trudi da održi jednu ravnotežu između delovanja agresivnih i odbrambenih činilaca čime se sprečava nastanak oštećenja sluznice i pojava čira. Remećenje ravnoteže stvara uslove koji mogu dovesti do nastanka čira.

FOTO: Privatna arhiva
* Ipak, Helikobakter pilori je najčešći uzročnik?
- Kod čira na početnom delu dvanaestopalačnog creva, za koji smo rekli da je dva puta češći od čira na želucu, uzroci njegovog nastanka su u 90 do 95 odsto slučajeva Helikobakter pilori infekcija u pet procenata aspirin i antireumatski lekovi i u par procenata do ovog zdravstvenog problema dovode neka znatno ređa stanja. Čir na želucu je u 70 odsto slučajeva izazvan sa Helikobakter pilori infekcijom, u 25 odsto je to korišćenje antireumatskih lekova i aspirina kao i izloženost stresu, a u par procenata razlog su retka stanja ili pak tumor želuca koji se prezentovao kao čir.
* Koji simptomi ukazuju na pojavu čira?
- Kada govorimo o simptomima koje može da da čir treba istaći da oni nisu specifični. To su uglavnom bol u trbuhu ispod grudne kosti, osećaj kiseline, pečenje, paljenje u gornjem delu trbuha, mučnina, gađenje, povraćanje, bolovi neposredno posle jela ili nekoliko sati kasnije, bol tokom noći koji pacijenta probudi pred zoru.
* S obzirom na to da su simptomi nespecifični, da li to znači da određen broj pacijenata otkrije da ima čir tek kada dođe do pojave komplikacija?
- Nekada simptomi mogu biti i mnogo dramatičniji kao što je krvarenje iz čira što se najčešće manifestuje pojavom povraćanja tamnog sadržaja i crne, katranaste, stolice. Takođe može doći i do pucanja čira i prodora sadržaja u trbušnu duplju i to stanje najčešće zahteva hirurško zbrinjavanje.
* Kako pacijent tada da reaguje?
- Oba navedena stanja zahtevaju hitno javljanje lekaru radi preduzimanja pravovremenih mera dalje dijagnostike i lečenja.
* Kako se postavlja dijagnoza čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu?
- U dijagnostici čira zlatni standard predstavlja endoskopija koja obuhvata pregled jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog creva. Pored vizuelne detekcije postojanja promene na sluznici ona omogućava uzimanje biopsije za detekciju prisustva Helikobakter pilori kao i za histopatološku verifikaciju stanja čira na želucu koji može biti prekanceroza ili pak tumor koji se prezentuje u formi grizlice. Takođe, danas znatno ređe, može se uraditi i rendgen jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog creva sa barijumskim kontrastom ali ta metoda nam pruža manje informacija i nije dovoljna kod postojanja čira želuca. Ako je čir na dvanaestopalačnom crevu dijagnostikovan rendgenom onda se mora uraditi i neinvazivna dijagnostika postojanja Helikobakter pilori infekcije putem danas dostupnih osetljivih testova kao što je detekcija bakterije u stolici ili pak indirektna detekcija prisustva bakterije preko izdahnutog vazduha posle prethodno popijene tečnosti sa ureom.
Raširena patologija
* KADA čir zaraste, da li je pacijent izlečen?
- Ulkusnu bolest pacijent ima i u periodu kada čir zaraste (nije aktivna grizlica) jer je kod te osobe veća verovatnoća ponovne aktivacije čira ako se steknu negativni činioci koji na nastanak utiču.
* Koja terapija je na raspolaganju?
- Lečenje čira zavisi od Helikobakter pilori statusa kod pacijenta kao i od histopatološkog nalaza kod čira na želucu. Ukoliko je Helikobakter pilori prisutan terapija podrazumeva prvo primenu lekova za njegovo iskorenjivanje u trajanju najčešće dve nedelje (lek koji blokira proizvodnju hlorovodonične kliseline, dva ili tri antibiotika, bizmut i probiotik) a potom nastavak uzimanja blokatora proizvodnje kiseline još najčešće dve nedelje.
* Kada je potrebno uraditi kontrolne analize?
- Po završetku terapije i pauze od 2-4 nedelje potrebno je proveriti da li je Helikobakter pilori eliminisan primenom gore navedenih neinvazivnih testova jer je to preduslov uspešnosti lečenja. Sistematsko ispitivanje i iskorenjivanje Helikobakter pilori u poslednje tri decenije dovelo je do znatnog smanjenja pojave pacijenata koji imaju čir.
* Da li novija istraživanja pokazuju da se ova bakterija sada teže leči, odnosno slabije reaguje na standardnu antibiotsku terapiju?
- Da. Raste otpornost Helikobakter pilori na standardne preporučene forme antibiotika što predstavlja kontinuirani terapijski izazov za lekare u celom svetu.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)