TERAPEUTSKO SREDSTVO I U PREVENCIJI: Vitamin B pomaže u lečenju upale pankreasa

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

31. 10. 2024. u 07:00

NOVA otkrića potvrđuju da vitamin B12 može da smanji težinu akutnog pankreatitisa i predstavljaju čvrst temelj za buduće kliničke primene ovog vitamina u lečenju ovog stanja.

ТЕРАПЕУТСКО СРЕДСТВО И У ПРЕВЕНЦИЈИ: Витамин Б помаже у лечењу упале панкреаса

Foto Shutterstock

Vitamin B12 identifikovan je kao potencijalno terapeutsko sredstvo u prevenciji i lečenju akutnog pankreatitisa, saopštili su istraživači sa dva univerziteta - Sichuan University i Linkping University.

Akutni pankreatitis, koji pogađa ljude svih uzrasta, jedan je od vodećih uzroka prijema u bolnicu zbog gastrointestinalnih bolesti. Oko 20 odsto pacijenata razvije umereni ili teški akutni pankreatitis, koji nosi izuzetno visok mortalitet i invaliditet. Čak i kod onih koji se oporave, često slede doživotne komplikacije koje značajno utiču na kvalitet života.

Do danas, mnoga pitanja u vezi sa optimalnim lečenjem akutnog pankreatitisa ostaju bez odgovora. Što je najvažnije, potrebna su farmakološka sredstva koja mogu da spreče oštećenje pankreasa već u ranoj fazi. Tim naučnika, koji je predvodio dr Chuanwen Fan sa Odeljenja za gastrointestinalnu hirurgiju pri Sichuan University i istraživači sa Odeljenja za biomedicinske i kliničke nauke sa Linkping University, kombinovao je ljudsku genetsku epidemiologiju i laboratorijske životinje kako bi otkrio i potvrdio ulogu vitamina B12 u prevenciji i ublažavanju akutnog pankreatitisa.

Dr Fan je objasnio da je tim naučnika prvo sproveo metaanalizu studija na nivou genoma (GVAS) koristeći najveće genetske skupove podataka za pankreatitis. Zatim su primenili Mendelov pristup randomizacije kako bi istražili odnose između različitih hranljivih materija metabolizma sa jednim ugljenikom i rizika od pankreatitisa.

Korak ka novim terapijama

- Ova uzbudljiva nova otkrića doprinose sve većem broju dokaza da vitamin B12 može da smanji težinu akutnog pankreatitisa povećanjem nivoa ATP u tkivu pankreasa, nudeći nove uvide u potencijalne terapijske strategije za ovu bolest. Ova studija postavlja čvrst temelj za buduće kliničke primene vitamin B12 u lečenju akutnog pankreatitisa - zaključili su istraživači.

Analiza je otkrila da su viši nivoi vitamina B12 u serumu u veoma jakoj vezi sa smanjenim rizikom od razvoja različitih tipova pankreatitisa. Zatim su istraživači utvrdili da li vitamin B12 pokazuje zaštitne i potencijalne terapeutske efekte koristeći eksperimentalne modele pankreatitisa kod posebne grupe miševa, kojima nedostaje ključni gen - CD320, odgovoran za apsorpciju vitamina B12.

U studiji su korišćena dva različita modela - jedan za posmatranje ranih odgovora na povrede pankreasa, a drugi za praćenje patološke progresije akutnog pankreatitisa.

Rezultati su otkrili da vitamin B12 direktno štiti ćelije acinara (grupa ćelija nalik bobici, poput maline) od nekroze tokom ranih faza akutnog pankreatitisa i nakon toga smanjuje infiltraciju T limfocita. Primetno je da veštačko povećanje nivoa B12 u serumu pre i posle indukcije pankreatitisa ne samo da je smanjilo ozbiljnost stanja već je takođe podstaklo regeneraciju tkiva nakon oštećenja pankreasa.

Utvrđeno je da vitamin B12 pojačava proizvodnju ATP u tkivu pankreasa, čime se smanjuje nekroza acinarnih ćelija i sprečava napredovanje bolesti. ATP - adenozin trifosfat je izvor energije za upotrebu i skladištenje na ćelijskom nivou. Analiza je pokazala da je dodatak ATP kod miševa sa nedostatkom CD320 gena takođe ublažio oštećenje pankreasa, dodatno podržavajući hipotezu da su zaštitni efekti vitamina B12 rezultat poboljšanog snabdevanja ćelijske energije, a ne regulacije oksidativnog stresa.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKVA IGRA JOKIĆA: Nikola uništio velikog rivala, svi u čudu zbog ovog poteza (VIDEO)