NIJE ZA SVE KRIVO PROLEĆE: Umor može da vas muči i zbog ovih 6 problema
PROLEĆE se sa razlogom povezuje sa buđenjem, porastom energije i bržom dinamikom dana.

Foto Shutterstock
Međutim, ova pozitivna promena mnoge može da slomi i da im donese takozvani prolećni umor. Lekari kažu da je prolećni umor normalno stanje, koje ne zahteva lečenje, već je organizmu potrebno oko dve nedelje uz adekvatnu ishranu da se prilagodi većoj količini sunca, dužem trajanju dana i promenljivim spoljnim temperaturama.
S druge strane, lekari upozoravaju da mnogi razne tegobe koje imaju u smislu slabijeg elana, malaksalosti, nedostatka snage, vrtoglavice... mogu da povežu sa prolećnim umorom, a da se zapravo radi o mnogo ozbiljnijem stanju.
Zato ukazujemo na nekoliko razloga koji mogu da dovedu do osećaja umora, a da nemaju veze sa prolećem:
Malokrvnost
Nedostatak gvožđa manifestuje se i konstantnim umorom. Najčešći razlog ove vrste anemije je neodgovarajuća ishrana. To praktično znači da bi za izlečenje ovog stanja trebalo da potražite savet nutricioniste. Naravno, tek kada u koordinaciji sa lekarom precizno utvrdite od koje vrste anemije bolujete.

Foto Shutterstock
Štitasta žlezda
Hroničan umor, pospanost, bezvoljnost mogu da budu simptomi oslabljene funkcije štitaste žlezde. Štitasta žlezda preko hormona koje stvara (T3 i T4) utiče na funkcionisanje celog organizma. Da bi se ovi procesi normalno odvijali, neophodna je optimalna količina tiroidnih hormona. Kod oslabljene funkcije štitaste žlezde (hipotireoidizam) smanjena je koncentracija tiroidnih hormona u cirkulaciji, što će vremenom dovesti do pojave manje ili više izraženih simptoma, od kojih je osećaj umora veoma čest.
Slip apnea
Ukoliko ste pospani tokom dana, razlog bi mogao da bude prestanak disanja u snu. U medicini se ovaj poremećaj naziva opstruktivna slipa apnea (OSA). Simptomi su glasno hrkanje, nemiran san, jutarnje glavobolje, depresija, anksioznost, nervoza. Od ovog poremećaja disanja najčešće pate gojazne osobe, pušači i oni koji konzumiraju alkohol. Zdrave životne navike puno mogu da pomognu u lečenju ovog stanja.
Rekreacija
I previše i premalo vežbanja ima istu posledicu, umor. Slaba fizička aktivnost dovodi do psihofizičkog kolapsa, jer telo nema dovoljno energije i kiseonika. Međutim, ukoliko preterujete sa rekreacijom efekat može da bude isti. U slučaju da previše vežbate telo luči pojačane količine adrenalina, hormona koji kada se stvara preko granice, remeti lučenje ostalih hormona i stvara osećaj iscrpljenosti.

Foto Shutterstock
Nesanica
Postoji začarani krug koji dolazi sa osećajem velikog umora. Brojni su oni koji su iskusili situaciju da su toliko umorni da ne mogu da zaspe, pa se tako "zaglave" u začaranom krugu umora i nesanice. Utvrđeno je da mnogi koji pate od nesanice, koju ne uzrokuju drugi medicinski ili psihijatrijski problemi, osećaju umor, ali ne i pospanost.
Testosteron
Primarni muški seksualni hormon (testosteron) ima važnu ulogu u fizičkom i mentalnom zdravlju, kao i u nivou energije. Kako muškarac stari, nivo testosterona prirodno opada. Niski nivoi mogu uzrokovati bezvoljnost, umor, pa i depresiju. Nizak nivo testosterona kod žena, takođe, može da stvori osećaj umora uz nedostatak libida.
Preporučujemo

KAKO DA ZNAMO IMAMO LI DOBAR KRVNI PRITISAK? Kardiolog otkriva - Ključ je u razlici
20. 03. 2025. u 07:00

VUČIĆ SE HITNO OGLASIO IZ AVIONA: Stigla mi je fantastična vest od Đorđe Meloni (VIDEO)
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić oglasio se iz aviona i rekao da mu je stigla fantastična vest iz Rima.
04. 04. 2025. u 12:49

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

KRAH BRAKA NAKON 14 GODINA? Vilijam angažovao advokatsku firmu koja je razvodila Dajanu i Čarlsa
VAŽILI su za najskladniji kraljevski par, a u poslednje dve godine malo-malo šuška se o mogućim problemima i potencijalnom razvodu.
04. 04. 2025. u 20:19
Komentari (0)