OSTANITE U FORMI POSLE 50. GODINE: Fizička aktivnost posebno je važna kako starimo

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

23. 04. 2025. u 06:45

UKOLIKO ste stariji od 50 godina to praktično znači da vam je metabolizam usporio, smanjuje se mišićna masa i istovremeno povećava rizik za razvoj neke od hroničnih bolesti.

ОСТАНИТЕ У ФОРМИ ПОСЛЕ 50. ГОДИНЕ: Физичка активност посебно је важна како старимо

Foto Shutterstock

 Upravo zato, uvođenje blage, ali redovne fizičke aktivnosti je od izuzetnog značaja za očuvanje zdravlja, vitalnosti i pokretljivosti. Međutim, važno je izabrati odgovarajuću rekreaciju - onu koja ne opterećuje zglobove, a istovremeno stimuliše sagorevanje kalorija, poboljšava cirkulaciju i doprinosi psihičkoj ravnoteži.

Dakle, ako ste stariji od 50 godina, a gojazni, vaša rekeracija ne bi trebalo da bude iscrpljujuća niti preterano intenzivna. Najvažnije je da bude prilagođena individualnom stanju, polako uvedena i dosledno praktikovana. Brojne studije pokazale su da redovno kretanje, čak i umerenog intenziteta, doprinosi poboljšanju krvnog pritiska, šećera u krvi i smanjenju telesne mase. Posebno kod osoba koje su pretežno sedele duži niz godina, lagani početak fizičke aktivnosti može napraviti ogromnu razliku.

Foto: Shutterstock

Psihološki efekti rekreacije su takođe veoma značajni - kretanje podstiče lučenje hormona sreće, smanjuje stres i poboljšava san. Važno je naglasiti da se rekreacija ne mora odvijati isključivo u teretani. Hodanje, plivanje, lagane vežbe istezanja i joga su oblici aktivnosti koji mogu dati odlične rezultate bez velikih opterećenja. 

Ključ leži u doslednosti - svakodnevna kratka aktivnost je korisnija nego povremeni napori. Takođe, savetovanje sa lekarom pre početka bilo koje vežbe je neophodno kako bi se izbegli rizici i vežbanje prilagodilo realnim mogućnostima.

U nastavku su četiri preporučena oblika rekreacije za gojazne osobe starije od 50 godina:

Foto Shutterstock

Hodanje

Hodanje je najprirodniji i najlakše održiv oblik vežbanja. Može se prilagoditi sopstvenom tempu i stanju organizma. Preporučuje se svakodnevna šetnja u trajanju od najmanje 30 minuta. Poželjno je hodati po ravnim površinama i u udobnoj obući. Tokom vremena, tempo se može postepeno povećavati.

Plivanje i vežbe u vodi

Voda rasterećuje zglobove i kičmu, pa je idealna za osobe sa viškom kilograma. Plivanje angažuje sve mišiće tela i poboljšava kapacitet pluća. Ako plivanje nije opcija, vodeni aerobik ili jednostavne vežbe u bazenu takođe donose brojne benefite. Ove aktivnosti hlade telo i sprečavaju pregrevanje tokom vežbanja.

Foto Shutterstock

 

Istezanje i lagani pilates

Istezanje poboljšava fleksibilnost, smanjuje ukočenost i rizik od povreda. Lagani pilates dodatno jača mišiće trupa, posebno leđa i stomaka. Vežbe se mogu izvoditi kod kuće, uz stručni video ili instrukcije trenera. Potrebno je koristiti prostirku i izbegavati nagle pokrete.

Joga za početnike

Joga pomaže u opuštanju, poboljšava ravnotežu i podiže nivo energije. Posebne joga poze za starije i gojazne mogu se raditi sedeći ili uz oslonac. Disanje i blagi pokreti utiču na mentalno zdravlje i smanjenje stresa. Preporučuje se vođeni čas sa instruktorom koji poznaje rad sa starijim

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
VUČIĆ STIŽE U MOSKVU Ceo razgovor Putina i patrijarha Porfirija: Obojena revolucija u Srbiji mora biti pobeđena

"VUČIĆ STIŽE U MOSKVU" Ceo razgovor Putina i patrijarha Porfirija: Obojena revolucija u Srbiji mora biti pobeđena

U Moskvi je održan značajan sastanak između predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina, Patrijarha moskovskog i cele Rusije Kirila, patrijarha Porfirija i mitropolita bačkog Irineja Bulovića. Sastanak je protekao u atmosferi međusobnog poverenja i istorijskog prijateljstva, uz snažno isticanje zajedničkih vrednosti i potreba za duhovnim jedinstvom pravoslavnih naroda.

23. 04. 2025. u 08:00 >> 10:39

Komentari (0)

ALTA banka nastavlja akciju inkluzije i plemenitosti: Pokloni za mališane u Centru za socijalni rad u Šapcu