ISTORIJSKI DODATAK - POČIVA SA GRUMENOM ZEMLJE IZ RUSIJE: Petar Vrangel je želeo da bude sahranjen u ruskoj crkvi u Beogradu
POSMRTNI OSTACI generala Vrangela prebačeni su u Beograd posle godinu i po dana, a u najavi njegove sahrane Ksunjin se u "Politici" 5. oktobra 1929. piše: "Boljševici su" - piše Ksunjin - "smatrali Vrangela za najopasnijeg protivnika i beli pokret su krstili imenom ,vrangelovština', ali su ipak primorani priznati, da je Vrangel čak i u neverovatnom teškim prilikama na poslednjem parčetu ruske zemlje, nezauzetom od Sovjeta - na Krimu, počeo da sprovodi liberalne socijalne reforme".

Sahrana generala Vrangela, Nikola Pašić stoji uz čelo kovčega
Kovčeg s telom generala Vrangela stigao je ujutro 5. oktobra 1929. godine specijalnim vagonom u Suboticu, a u deset sati je na železničkoj stanici održan pomen. "Peron je bio prepun publike", kao i u Novom Sadu a onda i u Sremskim Karlovcima. Vagon je stigao u Beograd 5. oktobra u večernjim satima. Doputovala je i Vrangelova udovica Olga sa četvoro dece, kao i njegova majka i general Kutjepov. Tokom noći, oko vagona su dežurali ruski oficiri.
Poslednji oproštaj odigrao se u nedelju, 6. oktobra, o čemu je "Politika" sutradan donela opsežan izveštaj.
"Izvršena je juče želja velikog generala, u koga je u svoje vreme cela patriotska Rusija gledala kao u spasioca. Sahranjen je u prestonici bratske zemlje, ispod zastava ruskih slavnih pukova - da tu sačeka povratak u zahvalnu otadžbinu", navedeno je na početku tog teksta.
U podne 6. oktobra, general Kutjepov je izvršio smotru postrojenih odreda ruske vojske, a u 13 sati, Vilsonov trg ispred beogradske Železničke stanice "bio je prepun sveta".
"Bilo je mnogo građana, postrojenih kozaka i ruskih gardista, delegata ruskih organizacija iz cele emigracije. Bilo je puno svečanih ruskih vojnih uniformi".
U STROJU SU BILI postrojeni i pripadnici jugoslovenske vojske, mnogo njenih viših oficira i delegata raznih nacionalnih i drugih organizacija.
Među više od 400 venaca bio je i onaj kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, a posebno je bio zanimljiv venac na kome je pisalo "Iz Rusije - generalu Vrangelu".
Povorka od "nekoliko hiljada ljudi" kretala se potom od Vilsonovog trga ulicama Kraljice Natalije, Miloša Velikog i Takovskom do Ruske crkve.
"Svi trotoari ulica - piše u nastavku izveštaja - kroz koje je prošla povorka bili su prepuni sveta; ruskom velikom generalu Beograđani su odali pažnju i poštovanje kao svome rođenom".
Lafet sa kovčegom stigao je pred Rusku crkvu svete Trojice na Tašmajdanu u 15 sati, malo je ljudi ušlo u crkvenu portu, a uzvišenje nad crkvom "bilo je pokriveno masom sveta".
Potom je kovčeg sa posmrtnim ostacima generala Vrangela, uz zvuke zvona, vojnu muziku i plotune pušaka i topova, unet u crkvu. Spušten je u grobnicu, u koju je uneto "i malo zemlje koja je u tom cilju poslana iz Rusije". Na grobnici ispod ruskih zastava stoji natpis: "General Vrangel".
"Unošenje venaca u crkvu trajalo je dugo, do mraka", navedeno je na kraju ovog izveštaja.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)