SRCE I PAMET NA STRANI SRBIJE: Vojvodina danas - šta smo dobili od predaka a šta dugujemo potomcima
KAD se u ovo vreme povede reč o Vojvodini pitanje nad pitanjima je njena autonomija u prošlosti, današnjici i sutrašnjici.

Foto Muzej Vojvodine, Muzej Novog Sada, Foto arhiva Matice Srpske, Arhiv Vojvodine, Dokumentacija „Novosti“, Vikipedija ...
Ono što je notorna istorijska činjenica to je da je pitanje autonomije sve do 1918 postavljao isključivo srpski narod u Ugarskoj, da su Srbi i u jugoslovenskoj, a sada i u srpskoj državi, bili glavni nosioci i zagovornici autonomnog (verskog, nacionalnog, personalnog, teritorijalnog) statusa Vojvodine u sastavu državnih organizacija u kojima su se nalazili.
Nekoliko je važnih istorijskih faktora uticalo na taj fenomen. Sve do nestanka osmanske vlasti iz Panonije, na teritoriji Vojvodine nalazilo se jedno od najvažnijih središta čuvanja pravoslavne vere i uspomena na slavnu prošlost i državotvornu tradiciju srpskog naroda.
To su središte bili pre svega manastiri u Fruškoj Gori („Sremski atos“, ili „Sveta gora fruškogorska“). Hopovo, Krušedol, Jazak, Đipša, Privina Glava, Šišatovac i još desetak drugih manastira bili su prava straža nad srpskom istorijom, religijom i kulturom. Svi u okviru Pećke patrijaršije (ali i kad ona nije postojala), kao i druga srpska svetilišta ove vrste (od Hilandara, do Manasije) igrali su ulogu zamene za izgubljenu državu.

Foto Muzej Vojvodine, Muzej Novog Sada, Foto arhiva Matice Srpske, Arhiv Vojvodine, Dokumentacija „Novosti“, Vikipedija ...
Neizbežno je i pitanje: Šta je zapravo Vojvodina? Da li je definisani geopolitički prostor, da li je tradicionalni politički i administrativni entitet, možda samo ekonomski i socijalni interes, ili prejako osećanje zavičajne pripadnosti, mentaliteta i ideoloških stereotipa? Ako odgovor potražimo u tekovinama nauke o istoriji Vojvodine u XIX i XX veku, da li je Vojvodina, makar u naznakama, prirodno-geografska celina, čitaoci „Istorijskog dodtka“ i nekoliko narednih brojeva, videće da očevidno to nije.

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)