INSPEKCIJA UŠLA U 35 PRIVATNIH DOMOVA, 18 ZATVORILA: Pojačan nadzor ustanova za smeštaj starih

Dragana Matović

19. 04. 2025. u 07:00

POSLE tragedije u staračkom domu uBarajevu, u kojoj je živote izgubilo 11 osoba, inspekcijske službeMinistarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pojačale sukontrole i zatvorile 18 od 35 domova čiji rad su kontrolisali.

ИНСПЕКЦИЈА УШЛА У 35 ПРИВАТНИХ ДОМОВА, 18 ЗАТВОРИЛА: Појачан надзор установа за смештај старих

Arhiva

Inspekcija je "katanac" stavila na četiri doma koji su imali licencu ina 14 koji su radili ilegalno.

Kako navode u Ministarstvu, inspekcija je zatvorila registrovane domove nakon što je utvrđeno da imaju više korisnika nego što je dozvoljeno, da zapošljavaju manje osoblja nego što propisi nalažu, da smeštaju korisnike u improvizovane spavaonice, ili da dokumentaciju ne vode kako bi trebalo.

Kada je reč o neregistrovanim domovima, kako kažu u Ministarstvu, samo to što nemaju dozvolu za rad je dovoljno da im se odmah zabrani rad. U takvim slučajevima ne utvrđuju se druge nepravilnosti - jer je, kako ističu, postojanje takvog doma protivzakonito.

Foto Shutterstock

 

Plaćeni smeštaj kod privatnika?

PREDSTAVNICI Udruženja domova predložili su na nedavno održanom sastanku u resornom Ministarstvu, da država opet finansira smeštaj najugroženijih korisnika i u privatne licencirane ustanove, kako bi se smanjile liste čekanja. Udruženje je tražilio i ukidanje limita u broja korisnika, koji je tenutno maksimalno 50 u privatnim domovima, kao i ategorizaciju domova prema kvalitetu, kapacitetima i nivou usluga. Jedan od zahteva je i izjednačavanje statusa privatnih i državnih domova i uvođenje obaveze slanja kvartalnih izveštaja inspekciji.

Inače, inspekcija socijalne zaštite Ministarstva od 2004. do danas zatvorila je 164 ilegalna doma.

- Inspektori bi češće trebalo da idu u kontrolu, ne samo neprijavljenih domova. Ali, domova ima 300 a inspektora tek desetak - kaže Radoslav Milovanović, predsednik Udruženja vlasnika privatnih domova.- Iskustvo pokazuje da se na rešenja o zabrani rada vlasnici brzo ogluše, neki odmah sami otključaju katanac, drugi spuste žaluzine i nastave rad. Drugi se preseljavaju da bi zaobišli propise.

Premeštaj u druge ustanove

PITANjE koje često ostane bez odgovora jeste kakva je sudbina korisnika domova koji su zatvoreni. U Ministarstvu navode da, u zavisnosti od procene ugroženosti korisnika, inspekcija može dati rok za iseljenje ili narediti hitnu evakuaciju. U tim slučajevima obaveštavaju se srodnici korisnika, a oni bez porodice premeštaju se u druge ustanove socijalne zaštite. U državnim domovima, kako nam je rečeno u Gerontološkom zavodu, za njih često nema mesta zato što imaju duge liste čekanja.

Ozbiljan problem u funkcionisanju domova jeste i način na koji se dobijaju potrebne potvrde o ispunjavanju standarda.

- Problem je što se ne shvata da i inspekcijski nadzor i pružaoci usluga postoje zbog korisnika - kaže Milovanović. - Pojedini domovi ispunjavali su u početku sve standarde, ali su spustili kriterijume, kako bi smanjili troškove. Lako je utvrditi da li domovi funkcionišu u sivoj zoni, jer sve piše u završnom računu: i za koliko radnika su plaćani doprinosi i koliki je bio promet. Ako, na primer, dom ima 50 korisnika promet bi trebalo da bude između 30 i 40 miliona dinara. Ukoliko je u završnom računu navedena višestruko manja suma, zna se da dom ne posluje po zakonu. To mora da se sankcioniše brzo i efikasno, opsežnom akcijom.

Loša situacija u mnogim privatnim domovima, dobrim delom posledica je i zastarelosti Pravilnikua o licenciranju organizacija socijalne zaštite:

- Zbog toga inspektori često izmišljaju pravila koja je nemoguće ispoštovati u praksi, a isti propisi moraju da važe za sve, a ne da se jednima "gleda kroz prste" dok se drugi kažnjavaju. I dom u Barajevu u kome se dogodio požar bio je među privilegovanima, čim je vlasnik u decembru produžio licencu a nije imao potrebnu dokumentaciju. Red mora da postoji, kao i da se dosledno primenjuju zakon i pravilnik. Inspektorima treba da bude zabranjeno da usmeno daju dozvole domu za prijem korisnika pre nego što dobije zvanično rešenje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

U TEŠKOJ SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI POGINUO NARODNI POSLANIK: Nastradali Srđan Todorović, njegova supruga i maloletno dete