PAPAGAJI - VEZA ZA CEO ŽIVOT: Stefan Švabić (27), iz Čepura zbog egotičnih ptica je spreman da ne spava i da ih hrani špricem na 45 minuta

З. РАШИЋ

05. 03. 2021. u 16:08

OD kada je kao dečak, fasciniran, stajao ispred kaveza sa papagajima na jednom vašaru i molio roditelje da mu kupe, Stefan Švabić (27) iz Čepura, kod Paraćina, praktično živi sa ovim egzotičnim pticama.

ПАПАГАЈИ - ВЕЗА ЗА ЦЕО ЖИВОТ: Стефан Швабић (27), из Чепура због еготичних птица је спреман да не спава и да их храни шприцем на 45 минута

Foto Z. Rašić

Od malih braunouha, preko malog i velikog aleksandra, do najvećih ara i drugih prelepih vrsta - ovaj neobičan mladić posvećuje im vreme i ljubav pokušavajući godinama da od hobija napravi zanimanje. Sada uz veliku podršku supruge Jelene i tromesečnog Luke.

- Kakvi god da su motivi za čuvanje papagaja, bez velike ljubavi i strasti, ništa. Zaboravite na sve što mladi vole, posebno na putovanja, i posvetite im se maksimalno. Jedino tada oni tu ljubav vrate, postanu prave maze i ljubimci, mada se zakoni prirode moraju poštovati. Papagaji su dugovečne i inteligentne ptice, pa svako ko ih nabavi mora da zna da je to veza za ceo život - napominje naš sagovornik, dok nas u objektu upoznaje sa stotinu prekrasnih primeraka - roditeljskih parova.

Ako posluži sreća, na svet će tokom godine stići stotinu mladunaca. To su Stefanove "bebe". Da se iz jaja izlegnu ptići nakon dve do četiri nedelje, zavisno od vrste, stara se inkubator.

Bespomoćne papagajčiće naš sagovornik hrani ručno ubrizgavajući im u kljun kašastu hranu špricem. I to, u početku, na 45 minuta, tako da prvih nedelja nema spavanja. Stefan zbog toga napominje da je velika stvar što živi u devetočlanoj porodici.

Foto Z. Rašić

Ima roditelje, dedu, babu, dve sestre, a sad još suprugu i sina. Posebno mu je važna podrška supruge koja zna sve poslove osim varenja kaveza.

Od petnaestak vrsta papagaja u domu Švabića, čak trinaest je velikih. Potiču uglavnom iz Afrike i Južne Amerike, poput žaka i amazonaca, odakle su i stizali do zabrane uvoza u Srbiju. Tu su i različite vrste ara i kakadua. Žutoćubasti Nemanja je najdruželjubiviji, prava maza i ljubimac. On najviše voli da pozira i da se slika, a poput drugih predstavnika svoje vrste, odlično imitira. Sopstveno ime izgovara bez greške. Neki pričaju čitave rečenice, čak imitiraju zvukove mobilnog telefona, SMS i vajber-poruke.

U domaćinstvu Švabićevih danas je više od 300 različitih domaćih životinja, a papagaji su među njima jedina egzotična vrsta.

UDRUŽENjE

SA nekoliko svojih prijatelja iz okoline koje je motivisao da i sami počnu da gaje papagaje, Stefan je registrovao udruženje za zaštitu i odgoj ptica, što im pomaže pri nabavci specijalne hrane i alkica. Svaki ptić, po propisu, obeležava se alkicom desetak dana po rođenju i to ostaje za ceo život.

Foto Z. Rašić

PATE I VOLE KAO LjUDI

- SVAKA vrsta papagaja je drugačija i ima različite potrebe, baš kao i čovek. Biraju partnera za ceo život, a veliki papagaji prožive čitav ljudski vek, čak sto godina. Imao sam jednog koji je umro od tuge dva meseca nakon što je njegova družbenica preminula od starosti. Kad nije više mogla da leti i samo je stajala na dnu kaveza, on je silazio do nje i hranio je do smrti - seća se Stefan.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

ŠOK ZA GORANA IVANIŠEVIĆA: U tim Elene Ribakine vraća se suspendovani trener pred Australijan open